Umístění: Jižní Morava Ekonomika UVDL: Prohibice postihne poctivé prodejce, podvodníky nezastaví

UVDL: Prohibice postihne poctivé prodejce, podvodníky nezastaví

Praha, 15. září 2012 (MEDIAFAX) - Šedá ekonomika si podle Unie výrobců a dovozců lihovin (ÚVDL) svoji cestu najde, poškozeni státem vyhlášenou prohibicí však budou jen poctiví prodejci. Unie o tom informovala v sobotu v návaznosti na mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví omezující prodej alkoholu na celém území ČR.

Alkohol-panak

 

"Obáváme se, že černý trh se v reakci na prohibiční zákaz ještě více rozbují a že obětí nezodpovědného jednání pokoutních výrobců a prodejců nekvalitního nebezpečného alkoholu bude naopak přibývat," uvedl prezident UVDL Petr Pavlík. Podle jeho slov zákaz přinese velké ekonomické škody nejen členům unie, ale projeví se rovněž i značným výpadkem příjmů do státního rozpočtu.

Ani sebepřísnější zákaz však podle něho nic nevyřeší a stát by měl soustředit své veškeré úsilí na potírání bující černé výroby a prodeje alkoholických nápojů. "Jen tak lze šetřit zdraví a životy obyvatel," dodal Pavlík s tím, že UVDL se již deset let bezvýsledně snaží přimět státní orgány k razantnímu zásahu proti černému trhu.

Nyní se podle Pavlíčka Unie soustřeďuje na strategické kroky s cílem zajistit, aby všichni její členové postupovali v souladu s rozhodnutím ministerstva zdravotnictví o zákazu prodeje a nabízení alkoholu v České republice. Tyto kroky sestávají z cílené komunikace se zákazníky, spotřebiteli, dodavateli a dalšími obchodními partnery. "Jejich cílem je minimalizovat škody vzniklé jednotlivým členským společnostem UVDL," vysvětlil Pavlíček.

Podle oficiálního vyjádření společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) si kritická situace v oblasti otravy lidí metanolem vyžaduje přijetí zásadních rozhodnutí. "Nicméně nesouhlasíme s rozhodnutím české vlády přijmout plošný zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu vyšším než 20 objemových procent. Domníváme se, že toto opatření naopak přispěje k podpoře černého trhu, nepomůže řešení jádra problému, kterým je nelegální výroba alkoholu, a ve svém důsledku může ještě zvýšit zdravotní hrozby pro spotřebitele," komentovala mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví PR manažerka JBKB Petra Nosková.

"Myslím si, že tento plošný zákaz prodeje alkoholu může mít pro malé prodejce značkových lihovin fatální následky. Zvláště v době hospodářské krize, kdy poptávka po tomto zboží klesla na nejnižší úroveň, kterou za 20 let provozu naší prodejny pamatujeme," uvedl důvěryhodný zdroj Mediafaxu, který si nepřál být jmenován a dodal: "Ztráty půjdou do tisíců za den, což může být, a pro mnohé malé prodejce také bude, likvidační."

Podle slov obchodníka se o problému s falešným alkoholem ví už poměrně dlouhou dobu a úřady na něj byly upozorňovány jak ze strany zákazníků, tak ze strany prodejců a výrobců. "Na naší prodejně jsme zaznamenali mnoho stížností na takzvané večerkové zboží, jako jsou například kyselý fernet nebo pálivá becherovka, na které nás upozorňovali zákazníci," doplnil prodejce lihovin s tím, že takováto upozornění nechávala příslušné orgány několik let chladnými. "Nevím, jestli jde o laxnost přístupu při kontrolách problémových prodejen, nebo o nedostatek pravomocí úřadů, ale současná situace je jen eskalací problému, o kterém víme již dlouho," zakončil.

Otrávený alkohol už připravil v Česku o život 19 lidí. Další zůstávají v nemocnici. V souvislosti s kauzou zadržela policie ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji už 22 lidí, z nichž 13 obvinila.

Prohibice, ať už částečná, nebo úplná, není v československé a české historii novinkou. Prodej tvrdého alkoholu a vína byl zakázán za komunismu při každých volbách. Udržel se i během parlamentních voleb v roce 1992, kdy se smělo prodávat jen deseti a méně stupňové pivo. Hlavní město Praha vyhlásilo prohibici i o komunálních volbách v roce 1994.

Jan Soukup

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci