Umístění: Jižní Morava Ekonomika Zachraň hospodu, vyzývají pivovary zákazníky v Jihomoravském kraji

Zachraň hospodu, vyzývají pivovary zákazníky v Jihomoravském kraji

Brno, 27. dubna 2020 – Drtivá většina hospod a restaurací v Jihomoravském kraji je už druhý měsíc kvůli aktuálním opatřením uzavřená a otevře se až v polovině května. Majitelé hospod tak přemýšlejí, jak přežít další týdny, a u mnoha z nich stále hrozí, že po skončení současných opatření znovu neotevřou. Český svaz pivovarů a sladoven proto ve spolupráci s pivovary a dalšími partnery přišel s iniciativou Zachraň hospodu, díky které mohou lidé přímo podpořit své oblíbené hospody a restaurace.

hospoda restaurace pivo pullitr

Iniciativa odstartovala začátkem dubna a k dnešnímu dni se do ní zapojilo více než 2 300 podniků, z toho zhruba 240 v Jihomoravském kraji. Celková výše příspěvků přesáhla 7,5 milionů korun, podpořených podniků po celé České republice je aktuálně 1 200. To je ale pořád málo, protože jenom v Jihomoravském kraji působí, dle údajů společnosti Data Servis - informace, na 2 700 hospod a restaurací a 85 % z nich je stále zavřených a nemají žádný příjem. Bez další pomoci státu, případně podpory svých hostů další týdny nepřežijí.

“Situace v české gastronomii je aktuálně opravdu kritická. Fungování hospod nebylo jednoduché ani za normálního stavu, teď nefungujeme vůbec,” říká Zdeněk Sklenář, spolumajitel brněnské restaurace Zlatá loď. “Projekt Zachraň hospodu vnímáme také jako formu morální podpory, že držíme pospolu. Těší mě, že se lidé o projekt zajímají a že ho podporují."

Zapojit se může každý, je to velmi jednoduché. Na webu zachranhospodu.cz si vyberete svojí oblíbenou hospodu či restauraci, zvolíte hodnotu poukazu a zaplatíte přes platební bránu přímo na webu. Platba probíhá prostřednictvím internetového platebního tlačítka Platba z účtu od České spořitelny, které funguje na bázi multibankingu. Klient internetového bankovnictví nemusí při placení vyplňovat údaje o kartě a složitě hledat v seznamu konkrétní platební tlačítko své banky. Poukaz pak dostanete emailem a uplatníte ho v daném podniku, jakmile hospody a restaurace znovu otevřou.

„Hospody i restaurace jsou zavřené už druhý měsíc a částečně se otevřou až v polovině května. To znamená, že většina provozoven bude tři měsíce bez jakýchkoliv příjmů a řada z nich bude nucena bez další pomoci zavřít,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. „Česká hospoda je přitom součástí naší kultury a také tradičně důležitým centrem společenského života. Proto je velmi důležité ji v této době podpořit, abychom se až mimořádná opatření skončí měli vůbec kam vracet.“

Iniciativu Zachraň hospodu podporují Český svaz pivovarů a sladoven společně s pivovary Bernard, Budějovický Budvar, Pivovar Antoš, Pivovary Staropramen, Plzeňský Prazdroj, Primátor, Starobrno a Svijany. Dalšími partnery jsou Becherovka, Bohemia Hop, Česká spořitelna, Dotykačka, Edenred, Jack Daniel‘s, Kofola, Makro, Mattoni 1873, Stock Plzeň-Božkov a Storyous.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript