Umístění: Hlavní stránka

Tornádo: Dobrovolníci míří uklízet do polí a vinic, hasiči zahajují demolice

demolice hasici tornadoPodivín, 3. července 2021 - Koordinace dobrovolnické pomoci o nastávajícím prodlouženém víkendu byla ústředním tématem jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje, které se uskutečnilo 2. července v Podivíně. „Pro jejich příchod jsou zprovozněna hlavní kontaktní místa. Konkrétně tedy břeclavské letiště, kde je možno i zaparkovat a autobusy vás odvezou na místo pomoci. Druhým hlavním kontaktním místem je Hodonín, kde ovšem není nějaké centrální parkoviště – čili zaparkujte někde v okolí, dostavte se na Kulturní dům Hodonín a odsud vás opět kyvadlová doprava přesune na místo určení,“ řekl hejtman Jan Grolich.

Vinařství Lahofer od Chybíka a Krištofa míří do Cannes na finále architektonické přehlídky

Lahofer wineryBrno, 1. července 2021 – Šanci získat další světové ocenění má nová budova Vinařství Lahofer od architektů ze studia Chybik+Kristof, otevřená loni v létě v jihomoravských Dobšicích. Vinařství Lahofer totiž postoupilo do finále soutěžní přehlídky MIPIM Awards v kategorii „Best Mixed-Use Development“, která je součástí prestižního světového veletrhu MIPIM. Vítěze vybere mezinárodní porota, výsledky se vyhlásí 8. září 2021 v Cannes. Už v únoru bylo Vinařství Lahofer nominováno na EU Prize For Contemporary Architecture / Mies van der Rohe Award, jejíž výsledky budou známy v dubnu příštího roku.

V Ostrově u Macochy odstartovala stavba nové budovy dětské léčebny se speleoterapií

jeskyne krapniky speleoterapieOstrov, 1. července 2021 - Nová moderní budova dětské léčebny, která poskytne veškerý komfort malým pacientům i jejich doprovodu, vznikne do konce příštího roku v Ostrově u Macochy. Její stavbu v pondělí 28. června 2021 „odstartovali“ krajští radní Vladimír Šmerda a Jiří Kasala i zástupci sdružení dodavatelů. Nová budova dětské léčebny přijde na 206 milionů korun.

Tornádo: Materiální pomoci je dost, potřeba je především stavební materiál a řemeslníci

pokryvac remeslnik tornadoPodivín, 30. června 2021 - Jídla, pití, oblečení a drogerie je v tornádem postižených oblastech dost, další nenavážejte - to je asi nejdůležitější sdělení po jednání jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje, které se 29. června uskutečnilo v Podivíně. Spolu s hejtmanem Janem Grolichem před novináře s informacemi předstoupila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Tornádo: ČKAIT povolává autorizované statiky na pomoc Hodonínsku a Břeclavsku

tornado obrazek jmk hodoninHodonín, 28. června 2021 – Několik tisíc budov, z nichž prakticky všechny bude zapotřebí staticky posoudit, aby bylo možné rozhodnout o jejich dalším osudu – zda jsou opravitelné nebo určené k demolici – bylo podle informací složek Integrovaného záchranného systému (IZS) poškozeno čtvrtečním tornádem na Hodonínsku a Břeclavsku. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se proto obrátila na své členy, autorizované statiky, s naléhavou žádostí o pomoc postiženým městům a obcím.

Kraj podpoří nadané studenty sedmi miliony

studenti trida lavice prazdneBrno, 30. června 2021 - Jihomoravský kraj podpoří nadané studenty. Zastupitelstvo Jihomoravského kraje na svém zasedání dne 24. června schválilo finanční podporu nadaným studentům ve výši 6 960 000 Kč. „Cílem podpory nadaných studentů je poskytnout nadaným žákům i studentům prostředky k vhodnému rozšíření potřebných znalostí a dovedností. Současně je tak ještě více zatraktivnit pro vědecké instituce a inovativní firmy a současně také posílit jejich vazbu na jihomoravský region,“ okomentoval rozhodnutí Jiří Nantl – náměstek hejtmana JMK pro vzdělávání a chytrý region.

Kraj přispěje na sanaci skály, která ohrožuje cyklostezku mezi Bílovicemi a Obřany

cyklostezka obrany biloviceBrno, 29. června 2021 - Oblíbená cyklostezka, která měří 3,7 kilometru a vede po levém břehu Svitavy, musela být koncem dubna uzavřena kvůli padajícímu kamení. Jihomoravský kraj přispěje vlastníkovi cyklostezky, kterým je Dobrovolný svazek obcí Časnýř, na sanaci skály částkou 1,5 milionu korun. K sesuvům svahu a skály z lesního pozemku nad cyklostezkou Bílovice nad Svitavou – Brno – Obřany začalo docházet na začátku letošního roku.

Sportovním oddílům rozdělí kraj 20 milionů, čtyřmi miliony podpoří soutěže

balon mic fotbalovyBrno, 28. června 2021 - Nová krytá tribuna u fotbalového hřiště ve Zbraslavi, oprava střechy na Ranči Vítovice v Rousínově nebo rekonstrukce zdroje tepla v areálu TJ Sokol Drnovice. To jsou jen některé z projektů, které podpoří Jihomoravský kraj dotacemi. Mezi sportovní organizace a zařízení rozdělí Jihomoravský kraj více než 20 milionů korun. „Nastavili jsme pravidla pro dotace tak, aby na ně dosáhlo více zájemců. Zejména pak těch, co se starají o děti,“ prohlásil hejtman Jan Grolich.

Tornádo: Lidé poslali na pomoc 100 milionů korun za necelých 24 hodin

penize czk petitisicovkyBrno, 25. června 2021 - Sbírku na podporu obcí zpustošených ničivým tornádem spustila Nadace Via ve čtvrtek večer, ihned po katastrofě. Již necelých 24 hodin po jejím spuštění na sbírku přispělo více než 88 tisíc dárců částkou přesahující 100 milionů korun. Část výtěžku Nadace Via uvolní na okamžitou pomoc zasaženým obcím, rozdělení zbývajících prostředků proběhne v koordinaci s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi.

Kraj zřídil transparentní účet na pomoc obcím postiženým tornádem

tornado boureBrno, 25. června 2021 - Na pomoc obcím postiženým včerejší přírodní katastrofou zřídil Jihomoravský kraj transparentní účet. Jak v Brně informoval hejtman Jan Grolich, jeho vznik schválilo mimořádné jednání krajské rady. Číslo účtu, na který budou moci zájemci z řad občanů, měst a obcí, či soukromých firem přispět na pomoc oblastem jižní Moravy poničených tornádem, kraj zveřejní ihned, co jej schválí Ministerstvo vnitra.

Strana 2 z 576