Umístění: Hlavní stránka

Nové dotační programy pomohou rodinám i lidem s duševním onemocněním

zena deprese seniorka Brno, 12. ledna 2022 - V letošním roce spouští Jihomoravský kraj dva zcela nové dotační programy. Prvním z nich je Podpora práce s dětmi a rodinami v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, který má podpořit přímou práci s nezletilými dětmi a rodinami ohroženými zejména rozvodem či rozchodem rodičů. Druhý program Rozvoj terénních sociálně zdravotních týmů pro osoby s duševním onemocněním pomůže dětem, dospívajícím i dospělým lidem s duševním onemocněním.

Včelaři a ovocnáří se i letos dočkají podpory od kraje

vcely plastevBrno, 12. ledna 2023 - Zlepšit podmínky pro eliminaci chorob včelstev, jako je varoáza, a dosáhnout samostatnosti v zásobování kvalitním včelím voskem. To jsou některé z letošních cílů dotačního programu „Podpora včelařství v Jihomoravském kraji pro rok 2023“, který schválili krajští radní. V rozpočtu na něj kraj vyhradil téměř jeden a půl milionu korun.

Na rozvoj cyklistiky na jižní Moravě zamíří dalších 20 milionů korun

rodina kolo cyklistikaBrno, 12. ledna 2022 - Další rozvoj cyklistiky a cykloturistiky v regionu nebo údržbu cyklistických komunikací na jihu Moravy i letos podpoří Jihomoravský kraj. Příslušné dva dotační programy schválili krajští radní na svém středečním jednání. „Na podporu této oblasti tolik důležité pro rozvoj turistiky a také ekologického charakteru dopravy na jihu Moravy jde celkem 20 milionů korun. Konkrétně na rozvoj cyklistiky a cyklistické dopravy v kraji jsme vyčlenili 17 milionů korun, na udržování čistoty cyklistických komunikací a také na úpravy běžeckých lyžařských tratí přispěje kraj 3 miliony,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Jihomoravský kraj pokračuje v boji s dopady sucha

sucha puda suchoBrno, 12. ledna 2023 - Zadržení vody v krajině, péče o zeleň, zmírnění dopadů klimatických změn, stabilizace retenční schopnosti krajiny - ani v letošním roce nevzdává kraj svoje úsilí za zmírnění dopadů sucha na jižní Moravu. Dotační program „Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2023“ schválili krajští radní 11. ledns. „Tohle bylo jasné od začátku našich společných jednání. Prostředky na boj proti suchu musíme udržet. Jihomoravská krajina to potřebuje. Letos máme na tyto aktivity nachystáno 20 milionů korun,“ konstatuje hejtman Jan Grolich.

Euroregion Pomoraví oslavil 25 let od svého vzniku

euroregion pomoraviBrno, 2. prosince 2022 - Dne 1. prosince uspořádal předseda Parlamentu země Dolní Rakousko Karl Wilfing v Mistelbachu slavnostní jednání k 25. výročí založení původního Euroregionu Pomoraví. Jednání předcházel pracovní oběd na místě, kde se přesně před 25 lety sešli signatáři Memoranda o přeshraniční spolupráci mezi jižní Moravou, slovenským Záhořím a dolnorakouským Weinviertlem.

Znojmo nasadilo do provozu na linkách MHD nové nízkopodlažní autobusy

znojmo nove nizkopodlazni autobusyZnojmo, 11. ledna 2023 - Od 1. ledna 2023 dostala městská doprava ve Znojmě nový pozitivní impuls. Ve výběrovém řízení, která musejí objednatelé v těchto případech povinně realizovat, zvítězila jako nový dopravce na linkách městské dopravy 801 až 809 společnost Autobusy Karlovy Vary, a.s. Dosavadní dopravce Znojemská dopravní společnost - PSOTA, s.r.o. bude nadále obsluhovat regionální autobusové linky. Město Znojmo se rozhodlo se změnou dopravce spojit i zásadní modernizaci městské veřejné dopravy. Nejviditelnější změnou bude nasazení zcela nových městských nízkopodlažních autobusů Mercedes a malých autobusů ISUZU. Včera představil nový dopravce vedení Znojma autobusy, které od neděle vyjedou na linky městské dopravy.

Vyškovské muzeum získalo unikátní sbírku kraslic

kraslice jmk muzeum vyskovVyškov, 11. ledna 2022 - Přes tři sta kraslic různé provenience – z České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny, Maďarska, Polska, Německa, Rumunska, Nizozemska, Chorvatska, Ruska nebo Číny – získalo Muzeum Vyškovska od Marie Pachtové. Rodačka z Vyškova a nositelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje se zdobení kraslic věnuje celý život.

Tříkráloví koledníci s požehnáním a pokladničkami opět přicházejí

charita ceska republikaBrno, 8. ledna 2023 - Tříkrálová sbírka 2023 je za dveřmi. Začátkem ledna se opět vydají do ulic skupinky koledníků, aby lidem roznášeli radostné poselství o narození Spasitele. Zpívají či recitují koledy, rozdávají drobné dárky, křídou píší nad dveře požehnání a do zapečetěných pokladniček vybírají peníze na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Do nejrozsáhlejší sbírkové akce v České republice se zapojí tisíce dobrovolníků. Navážou tak na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy.

Umělci zkrášlují desítky jihomoravských trafostanic EG.D

trafostanice eg.dBrno, 8. ledna 2023 - Zhruba čtyři desítky trafostanic nechala na jižní Moravě v rámci projektu Street Art zkrášlit v letošním roce malbami distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON. Motivy na trafostanicích mají různý charakter, od čisté geometrie japonského origami až po abstraktní umění. „Nejvíce trafostanic jsme v roce 2022 zkrášlili v Brně. Konkrétně jich bylo šestnáct. Například trafostanici Viniční v blízkosti brněnské mateřské školy Šaumannova vyzdobil umělci z ateliéru Malujeme jinak na základě kreseb dětí ze zmíněné školky. Na fasádu objektu přenesli předlohu dětské kresby,“ přibližuje Zuzana Oujezdská, oblastní manažerka EG.D pro Brno.

Vědci MENDELU se podílí na ochraně francouzského přírodního parku Morvan

popis-sondy-v-terenu-scaled mendeluBrno, 8. ledna 2023 - Na francouzském archeologickém nalezišti Bibracte se vědci z Ústavu geologie a pedologie LDF MENDELU podílí na evropském výzkumu. Jejich cílem je navrhnout vhodná opatření pro ochranu a adaptaci tamních lesů. Naleziště se nachází na území přírodního parku Morvan, součástí je masiv hory Mt. Beuvray i významné starověké keltského oppidum, které ve svých textech zmiňuje už Julius Caesar. Lokalita si do dnešní doby uchovala charakter starobylé podhorské venkovské krajiny s mozaikou lesních, zemědělských a vodních ploch. Pestrá vědecká komunita usiluje o jeho zachování.

Strana 2 z 608