Umístění: Hlavní stránka

Kraj získal dotaci 289 milionů, pokryje třetinu nákladů výstavby Sanatoria Pasohlávky

sanatorium ilustracni foto Brno, 18. prosince 2023 - Jihomoravskému kraji se podařilo získat obří dotaci ve výši 289 milionů korun z Národního plánu obnovy. Oficiálně to schválilo Ministerstvo zdravotnictví. Celkové náklady projektu jsou předpokládány ve výši 784 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem je společnost Sanatorium Pálava VCES – SPIE Stangl. „Je to další úspěch. Už dřív se podařilo vysoutěžit projekt o 200 milionů levněji, než se předpokládalo, a teď ušetříme dalších 289 milionů," komentuje přidělení dotace hejtman Jan Grolich.

Jihomoravský kraj oproti původnímu návrhu rozpočtu navýšil investice o 300 milionů

czk penize bankovky masaryk petilitrBrno, 14. prosince 2023 - Díky zvýšeným příjmům z EU dotací a sdílených daní se výdaje kraje navýšily o 328 milionů korun oproti původnímu návrhu rady. Toto umožní realizovat investice ve výši 300 milionů korun navíc do krajských silnic a dalších oblastí. „Původní návrh rozpočtu počítal s výdaji na krajské silnice i s historicky nejvyšší částkou, kterou kdy měl kraj na začátku roku připravenu - 1,7 miliardy. A to už dnes neplatí, protože k této částce přidáváme 150 milionů. Dalších 150 milionů bude směřovat na ostatní investice kraje,“ vypočítává hejtman Jan Grolich.

Veletrhy středních škol v Brně navštívilo přes 20 tisíc lidí

skola student zaciBrno, 14. prosince 2023 - Veletrhy středních škol se po letité pauze vrátily na brněnské výstaviště. Oborovou nabídku desítek škol přišlo v listopadu prozkoumat celkem 13 432 žáků devátých a osmých tříd, které doprovodilo 7 133 rodičů. Celkem tak na akci pořádanou VIM za podpory Jihomoravského kraje dorazilo přes 20 500 návštěvníků!

Science centrum VIDA! rozšíří nabídku pro nejmenší návštěvníky

dite vedec zkumavkaBrno, 14. prosince 2023 - Pestřejší nabídku především pro nejmenší dětské návštěvníky a rozšíření vzdělávací funkce expozice – to si kraj slibuje od projektu revitalizace dětského science centra VIDA! v Brně. Celý záměr přijde na 38,2 milionu, přičemž Jihomoravský kraj přispěje částkou 7,3 milionu korun. O podpoře kraje rozhodlo ve čtvrtek 14. prosince zastupitelstvo. Nejvíce – celkem 70 procent – pokryje dotace z Integrovaného regionálního programu ve výši 25,5 milionu korun. Další část (5,5 milionu) by měl poskytnout stát prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Poplatek za popelnice ve Znojmě má v příštím roce vzrůst na 800 Kč za osobu

popelniceZnojmo, 9. prosince 2023 - Rada města Znojma nedávno projednala změnu výše poplatku za odpady pro občany města Znojma. Nová sazba ve výši 800 Kč na osobu za rok bude platit od 1. ledna 2024, pokud návrh schválí prosincové zastupitelstvo. Radní chtějí zachovat slevy pro některé zranitelné skupiny obyvatel. „Roční náklady na odpadové hospodaření města vzrostly ve srovnání s rokem 2020 o téměř deset milionů korun. Celkově za rok 2023 tak zaplatíme téměř 56 milionů korun. Od občanů přitom město získá příspěvek ve výši zhruba 16 milionů, zbytek jde z rozpočtu města,“ vysvětluje starostka Znojma Ivana Solařová.

Barevné čtverce na stromech nově označují v lesích ŠLP Křtiny trasy pro koně

mendelu hipotrasyKřtiny, 9. prosince 2023 - Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) uzavřel s koňskými stájemi kolem Babic nad Svitavou a Řícmanic smlouvy o využívání vybraných lesních cest. Cesty se oficiálně staly značenými hipotrasami. Smlouvy definují práva i povinnosti jak školního lesního podniku, tak koňských stájí, které k dohodě přistoupily. Další jednání má ŠLP Křtiny před sebou. Na území univerzitních lesů sídlí více než deset koňských stájí. Dosud uzavřené dohody zapojené strany vnímají jako příklad dobré praxe stran sladění požadavků různých zájmových skupin na pobyt v lese.

Vědci z Masarykovy univerzity budou obnovovat zanikající chráněné mokřady jižní Moravy

mokrady muniBrno, 8. prosince 2023 - Tým odborného pracoviště ENVIROP, zaměřeného na environmentální management a ochranu přírody, získal dotaci z evropského programu LIFE, který financuje ambiciózní projekty na podporu životního prostředí. Dotace bude využita na obnovu 506 hektarů zanikajících chráněných mokřadů na jižní Moravě.

Obchvat Blučiny má zelenou, bude stát miliardu

silnice obchvatBlučina, 8. prosince 2023 - Téměř 4,5 kilometru nové silnice, dvě křižovatky, tři sjezdy, pětice mostů. Radní kraje na svém jednání 4. prosince odsouhlasili investiční záměr jihomoravských silničářů k výstavbě obchvatu Blučiny. Obchvat Blučiny se chystá už delší dobu. „Máme stavební povolení a díky obci vykoupené pozemky. Projekt je tak nachystán k tomu, abychom mohli udělat podstatný krok, a to dokončit dokumentaci a zahájit samotnou výstavbu. Stavba obchvatu přijde na jednu miliardu korun včetně DPH. O financování jednáme s ministerstvem dopravy, protože tato silnice v podstatě slouží jako spojka mezi D2 a D52, a budeme v této věci jednat i zítra s vládou. Jsme také připraveni na obchvat čerpat evropské peníze z IROP,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Rekonstrukce tělocvičny na Střední škole technické ve Znojmě přinesla energetické úspory

skola znojmo rekonstrukce foto JMKZnojmo, 8. prosince 2023 - Dva roky trvala rekonstrukce a modernizace objektu tělocvičny a odborných učeben na znojemské Střední škole technické. Zateplení a rekonstrukce stály 38,6 milionu korun. Díky nim škola ušetří na energiích. Ve čtvrtek 8. prosince byla budova slavnostně otevřena radním pro investice Vladimírem Šmerdou.

Nemocnice Kyjov otevřela moderní Anesteziologicko-resuscitační oddělení

aro nemocnice kyjov foto jmkKyjov, 1. prosince 2023 - Přesně jeden rok trvala rekonstrukce jednoho z nejmodernějších specializovaných pracovišť na Moravě. Nemocnice Kyjov otvírá dveře k novým standardům zdravotní péče. Během jednoho roku vyrostlo v Kyjově moderní Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO), které bylo zrekonstruováno za podpory Jihomoravského kraje, nemocnice a REACT-EU.

Strana 6 z 635