Umístění: Hlavní stránka

Dobrovolníci v Mramoticích na Znojemsku vysázeli 11,5 tisíce malých stromků

les znojmo sazeniceMramotice, 30. října 2021 - Po více než ročním odkladu se předposlední říjnovou sobotu uskutečnila akce Zalesníme spolu Mramotice. Tento den spojil veřejnost společný cíl obnovit les v Mramoticích. Více než 200 dobrovolníků zde v průběhu šesti hodin vysázelo 11 500 sazenic stromů pod odborným dohledem zaměstnanců Městských lesů Znojmo.

Kraj vybuduje nové základny záchranářů v Mikulově, Bučovicích a Slavkově u Brna

sanitka doktor zachranariBrno, 30. října 2021 - Nové výjezdové základny hodlá kraj vybudovat v Mikulově, Bučovicích a Slavkově u Brna. O zahájení zadávacích řízení na příslušné veřejné zakázky rozhodli krajští radní. „Celková částka za všechny tři výjezdové základny bude přes 206 milionů korun. Pokračujeme tak v modernizaci základen, aby pracovníci záchranné služby měli odpovídající pracovní podmínky a byli připraveni zasáhnout, když to bude potřeba,“ shrnuje důvody výstavby nových výjezdových základen hejtman Jan Grolich.

Hejtman předal papeži Františkovi kříž vyrobený z trámů kostela zničeného tornádem

kriz papez grolichBrno/Vatikán, 29. října 2021 - Jedním ze symbolů zkázy byl kostel v Moravské Nové Vsi. Stál uprostřed rozvalin bez střechy. Stromy kolem bez listů. V centru obce, změněné živlem k nepoznání, se rozkládaly stany humanitárních organizací. Pocity zoufalství, které se vznášely nad příběhy zasažených místních, se tam pomocníci z různých koutů země snažili rozptýlit obrovskou vlnou dobra. I přes všudypřítomné hromady suti vzhlížela řada obyvatel právě ke kostelu, kde hledala útěchu. Z jeho pozůstalých střešních trámů vznikly hmatatelné vzpomínky – asi dvaceticentimetrové dřevěné kříže. Jeden z nich 27. října předal jihomoravský hejtman Jan Grolich papeži Františkovi při generální audienci ve Vatikánu.

Vyškovská nemocnice slaví 70 let, rozšíří se o Centrum přirozeného porodu

nemocnice vyskov archivni fotografieVyškov, 27. října 2021 - Dveře svých ordinací pacientům poprvé otevřeli v roce 1951. Letos si lékaři a personál vyškovské nemocnice připomínají 70. výročí od jejího založení. Slavnostního setkání se 25. října zúčastnil i jihomoravský hejtman Jan Grolich. Nemocnice je součástí základní sítě zdravotnických zařízení Jihomoravského kraje. „Nemocnice není jen instituce. Je to živý organismus, ke kterému vzhlíží veřejnost a za který společně dýchají lékaři a personál. Je zařízením, které pozvedá prestiž daného města i regionu a vytváří pocit bezpečí pro obyvatele při jejich eventuálních zdravotních problémech,“ vyzdvihl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Tesco opět podpoří lokální dobročinné projekty částkou 5 milionů Kč

tesco vy rozhodujete my pomahameBrno, 27. října 2021 – Společnost Tesco spustila přihlašování do 10. kola oblíbeného grantového programu na podporu dobročinných projektů „Vy rozhodujete, my pomáháme“. Až do neděle 14. listopadu mohou neziskové a příspěvkové organizace z celé České republiky přihlásit své projekty na zlepšení kvality života v lokalitě, ve které působí. Celkem Tesco rozdělí přes 5 milionů korun.

Břeclav a Hodonín hostili veletrhy vzdělávání

foto jmk veletrhy vzdelavaniBřeclav, 26. října 2021 - V Břeclavi a Hodoníně se v říjnu uskutečnily Veletrhy vzdělávání pod záštitou krajské organizace VIM – Vzdělávací institut pro Moravu. Veletrhy vzdělávání jsou zaměřené na žáky osmých a devátých tříd, pedagogy a rodiče žáků, kteří hledají svoji cestu po základní škole. Po roční pomlce, kdy tradiční veletrhy nahradila on-line forma, se opět uskutečnily prezenčně.

Žáci z Bosonoh postavili v Mikulčicích střechu vodárny poničenou tornádem

zaci stredni skola mikulciceMikulčice, 26. října 2021 - Po devíti pracovních dnech se může vodárna v Mikulčicích pyšnit novou, sedlovou střechou, kterou v červnu odneslo tornádo. Vyrobilo ji 12 žáků Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy za dohledu svých mistrů. Na nové střeše pracovali klempíři, tesaři, pokrývači a zedníci. „Bosonožská střední škola a obec se domluvily, že žáci budou v Mikulčicích pomáhat celý školní rok. Jsem na ně hrdý. Je to skvělá reklama na studium řemeslných oborů,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Krajský soud: Trasa silnice 43 je platná

dalnice silnice nadjezdBrno, 26. října 2021 - Krajský soud v Brně dnes potvrdil správnost krajského územního plánu, čtyřproudá silnice 43 povede přes Brno na sever. „Senát krajského soudu dnes zamítl obě žaloby na Aktualizaci č. 1 Zásad územního rozvoje JMK. Jde o strategické dokumenty a na jejich aktualizaci a schválení čekala celá jižní Morava. Teď jejich správnost potvrdil i soud. Poděkování patří všem, kteří se podíleli na zpracování všech podkladových materiálů, na následných aktualizacích ZÚR JMK a nyní na jejich obraně u soudu,“ uvedl radní Jihomoravského kraje Martin Maleček.

Ve Znojmě vznikne zelené parkoviště pro čtyři desítky aut

parkovani parkovisteZnojmo, 20. října 2021 - Nové parkoviště, zelené a ekologické, je blízko své realizaci u Základní školy Pražská. Vznikne na místě nevyužívaného hřiště. „Při rekonstrukcích a nových projektech se snažíme myslet na životní prostředí. Nové parkoviště získá speciální povrch, který umožňuje prorůstání trávy, ale také lepší vsakování vody,“ popisuje starosta města Znojma Jakub Malačka.

U česko-rakouských hranic otevřou repliku kostela inspirovanou vykopávkami na Břeclavsku

kostel budova astern zayaAsparn/Zaya, 20. října 2021 – Od května tohoto roku probíhá ve volném archeologickém prostranství muzea MAMUZ zámek Asparn/Zaya výstavba kostela v raně středověkém stavebním slohu. Stavební práce pokračují svižným tempem a budou dokončeny podle plánu na konci října. Na začátku července proběhlo slavnostní zdvižení krovu. Od té doby došlo k položení kamenných základů, postavení stěn a zasazení oken a dveří. V nadcházejících týdnech proběhne podle plánu pokrytí střechy suchým rákosím.

Strana 6 z 587