Umístění: Hlavní stránka

Transbordér i nová cyklostezka zatraktivní příhraničí jižní Moravy a Trnavského kraje

transborderBrno, 26. ledna 2023 - Nový transbordér, který spojí oba břehy řeky Moravy poblíž Vnorov, nebo téměř desetikilometrový úsek Moravské cyklostezky – projekt atraktivní a bezpečné cyklistiky v příhraničí jižní Moravy a Trnavského samosprávného kraje zvýší přitažlivost jihovýchodní části regionu.Jeho přípravu schválili krajští radní na svém jednání ve středu 25. ledna.

Saufang, Týnecké fleky a Kostická čista. Kraj bude mít tři nové přírodní památky

luzni les mokradBrno, 26. ledna 2023 - Krajští radní na svém posledním zasedání odsouhlasili vznik nových přírodních památek Saufang, Týnecké fleky a Kostická čista. Důvodem ke zpracování záměrů na vyhlášení těchto zvláště chráněných území je výskyt evropsky významných druhů a evropsky významných stanovišť.

Kraj finančně podpoří rozvoj cyklistiky na jižní Moravě

rodina kolo cyklistika cyklostezkaBrno, 24. ledna 2023 – Další rozvoj cyklistiky a cykloturistiky v regionu nebo údržbu cyklistických komunikací na jihu Moravy i letos podpoří Jihomoravský kraj. Příslušné dva dotační programy schválili krajští radní na svém posledním zasedání. „Na podporu této oblasti tolik důležité pro rozvoj turistiky a také ekologického charakteru dopravy na jihu Moravy jde celkem 20 milionů korun. Konkrétně na rozvoj cyklistiky a cyklistické dopravy v kraji jsme vyčlenili 17 milionů korun, na udržování čistoty cyklistických komunikací a také na úpravy běžeckých lyžařských tratí přispěje kraj 3 miliony,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Jihomoravská záchranka dostala od Brna již čtvrtou sanitku

sanitka mmb zzsjmkBrno, 24 ledna 2023 - Další zbrusu novou sanitku získali jihomoravští záchranáři díky pomoci města Brna. Vozidlo na podvozku Mercedes-Benz Sprinter řady 419 CDI má zabudovanou kompletní zdravotnickou zástavbu a všechny výstražné a další systémy. „Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem vozidel, přičemž výjezdů neustále přibývá, takže jsme za nový vůz opravdu rádi. Auto zařadíme do vozového parku výjezdové základny v Brně na Ponavě,“ vysvětluje ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Krajská kampaň boří mýty o středních školách jazykem žáků

skola skolak selfieBrno, 19. ledna 2023 - Hodně barev, slang i spolupráce s tiktokerkou Amy. Jihomoravský kraj spouští kampaň, která boří mýty při výběru středních škol a pomáhá s jejich výběrem. Navíc také v angličtině pro zájemce o vzdělávání nejen z Ukrajiny. Žáky osloví na Instagramu i TikToku. Cíl kampaně je dvojí. Na jedné straně přehledně předat důležité informace, které se týkají způsobu podání přihlášky na střední školy, či odkazy na kariérové poradce, na straně druhé pak upřesňovat nepravdivé mýty, které jsou v lidech často zaryté.

Výsadby příměstského lesa v Hodoníně se blíží do finále

hodonin vysadba lesa bazantniceHodonín, 12. ledna 2022 - Práce na výsadbách příměstského lesa v městské části Bažantnice jsou z většiny hotovy. Lesníkům společnosti Lesy Horňácko zbývá dosázet poslední dva tisíce odrostků, aby byl les poškozený tornádem obnoven podle plánu. Celkem 80 tisíc lesnických sazenic vysázených v roce 2021 a 2022 včetně 4 tisíc odrostků a 79 kusů alejových sazenic je již na svých stanovištích, kde budou v dalších letech dotvářet krajinu, na kterou byli místní obyvatelé roky zvyklí.

Drahé energie? Lidé více topí uhlím, dřevem či různými odpady

komin kourici dumBrno, 12. ledna 2023 – Energetická krize a růst cen energií způsobují, že lidé více topí uhlím a dřevem, často v horší kvalitě. V krajním případě i různými odpady. Část lidí uvedla znovu do provozu staré nekvalitní kotle. Velkým problém je množství emisí vypouštěných do ovzduší z vytápění domácností. Na vině je především lokální vytápění tuhými palivy, které zajišťuje více než třetinu tepla pro domácnosti.

Kraj i nadále podopruje sanaci pozemku v Drásově od toxického znečištění

olej na vode toxicke znecisteniDrásov, 12. ledna 2023 - Koncem roku 2021 zažádal městys Drásov o pokračování šetření ve věci nálezu ložiska těžkého topného oleje na pozemku v jeho katastru. Podle Drásova nebyl znám původce závadného stavu a hrozilo závažné ohrožení nebo znečištění povrchových nebo podzemních vod. K výše uvedenému byl postupně proveden předběžný průzkumu kategorie C a zpracována analýza rizik. Jihomoravský kraj má v rámci svého rozpočtu zřízený zvláštní účet, jenž je ročně doplňován do výše 10 milionů Kč. Z této položky bylo hrazeno zpracování analýzy rizik i projektové dokumentace.

Startuje soutěž o nejlépe opravené jihomoravské památky, na vítěze čeká 150 tisíc Kč

stara pamatkaBrno, 12. ledna 2023 - Majitelé kulturních památek se můžou i letos zapojit do soutěže „Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2022“. Zahájení šestnáctého ročníku vyhlásili jihomoravští radní. „Máme kolem sebe spoustu kulturních pokladů a mám radost, že je mezi námi tolik nadšenců, kteří se o ně starají, abychom se jimi mohli pyšnit i v budoucnu. Fandím všem, kteří se do těchto často složitých renovací pouštějí. Ocenění je alespoň malou odměnou za jejich úsilí,“ podotkl náměstek hejtmana pro oblast kultury František Lukl.

Nové dotační programy pomohou rodinám i lidem s duševním onemocněním

zena deprese seniorka Brno, 12. ledna 2022 - V letošním roce spouští Jihomoravský kraj dva zcela nové dotační programy. Prvním z nich je Podpora práce s dětmi a rodinami v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, který má podpořit přímou práci s nezletilými dětmi a rodinami ohroženými zejména rozvodem či rozchodem rodičů. Druhý program Rozvoj terénních sociálně zdravotních týmů pro osoby s duševním onemocněním pomůže dětem, dospívajícím i dospělým lidem s duševním onemocněním.

Strana 9 z 616