Umístění: Hlavní stránka

Podvodníky zaměřené na seniory zadrželi kriminalisté. Kraj podporuje osvětu

podvodnik pouta ruce poutaBrno, 24. dubna 2022 - Seniorům slibovali zhodnocení úspor prostřednictvím investic, pod záminkou pomoci a poradenství od nich vylákali přes 234 milionů korun. Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi osm podezřelých lidí z Brněnska, kteří působili pod společností RAMFIN – dříve známou jako Senior Safe. Čtyři z nich obvinili z trestného činu podvodu.

Web poradí žákům z Ukrajiny, nabízí přehled škol i kariérní poradenství

trida stredni skola ucitel laviceBrno, 20. dubna 2022 - Komplexní nabídku služeb, které pomohou ukrajinským žákům hlásícím se na střední školy, připravuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu (JCMM). Najdou ji na webu vyberskoly.cz a jeho podstránce vyberskoly.cz/ua. Stránky poskytnou lidem z Ukrajiny důležité informace v ukrajinštině potřebné k tomu, aby se žáci a jejich rodiče přicházející do nového prostředí rychle zorientovali a zároveň se seznámili se službami kariérního poradenství. Celá nabídka tam bude přístupná od středy 20. dubna 2022.

Kraj zveřejnil, na jaké studijní obory se nejčastěji hlásí jihomoravští žáci

skola zaci prijimaci zkouskyBrno, 12. dubna 2022 - Od 12. dubna na jihomoravských středních školách začínají přijímací zkoušky. Jihomoravský krajský úřad eviduje na základě podkladů dodaných středními školami téměř 30 tisíc podaných přihlášek. Toto číslo je o 2 300 přihlášek vyšší než v loňském školním roce. Co dalšího statistiky prozradily? V Jihomoravském kraji bylo podáno na střední školy 29 376 přihlášek, přitom žáci si mohou podávat přihlášky na dvě školy. Ze srovnání přihlášek z roku 2021 a roku letošního vyplývá, že na střední školy přišlo letos o 2 287 přihlášek více. Tento růst kopíruje demografická data.

Kraj chce podpořit ekonomicky znevýhodněné oblasti jižní Moravy

jizni morava vinice vesniceBrno, 7. dubna 2022 - Jihomoravský kraj chystá plán pro podporu hospodářsky znevýhodněných částí regionu. Záměr vytvořit Hospodářskou strategii kraje se zaměřením na znevýhodněné území je výsledkem jednání Rady pro rozvoj lidských zdrojů, která se na plánu usnesla na svém na konci března. Cílem je zhodnocení vývoje a současného stavu krajské ekonomiky v souvislosti s externími vlivy.

Kraj podpoří rozvoj cyklistické infrastruktury téměř 15 miliony

rodina cyklostezka jizni moravaBrno, 7. dubna 2022 - Celkem 14,7 milionu korun směřuje z kraje na podporu fenoménu cyklistiky. Krajští radní rozhodli o dotacích na zkvalitnění infrastruktury cyklistické dopravy a rozvoj cykloturistiky na jihu Moravy. Kraj uspokojí celkem 25 žadatelů především z řad obcí. „Dotační program je zaměřený na podporu zkvalitnění infrastruktury cyklistické dopravy a rozvoj cykloturistiky jako součást budování sítě bezpečných mezinárodních, národních a krajských cyklostezek a cyklotras a tras MTB na jihu Moravy. Nově se také zaměřujeme na zpracování příslušných projektových dokumentací pro územní rozhodnutí, stavební povolení a provedení stavby,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Jihomoravské obce žádaly kraj o podporu výstavby bytů zvláštního určení

budova stavba vystavba dotace obce bytyBrno, 7. dubna 2022 - Pomoc lidem v nepříznivé životní situaci, a to přímo v obcích výstavbou bytů zvláštního určení – to si klade za cíl nový dotační program, o kterém jednala 6. dubna rada kraje. Dotační program Podpora výstavby domů s byty zvláštního určení v Jihomoravském kraji pro rok 2022 – 2023 zahrnuje dva dotační tituly: na zpracování projektové dokumentace a na samotnou stavbu. A to ať už na objekt nový, nebo případně na rekonstrukci, přestavbu či nástavbu stávajících prostor využívaných pro tyto účely.

Na obnovu zahrad a sadů po tornádu putuje 427 rodinám přes 13 milionů korun

vysadba novych stromu a stromkuBrno, 7. dubna 2022 - Ve druhém kole grantové výzvy na obnovu zahrad a sadů zničených loňským tornádem uspělo 427 žadatelů ze 429. Na pokračující obnovu zeleně pětici obcí na jižní Moravě i v okolní krajině nově putuje 13 332 190 korun. Program spuštěný v říjnu 2021 je financovaný Člověkem v tísni a Nadací Partnerství. Odborné služby nabídla Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Jihomoravský kraj je na evropské špičce v podílu high-tech zaměstnanců

hi tech pracovnikBrno, 7. dubna 2022 - V Jihomoravském kraji každoročně stoupá počet českých i zahraničních specialistů, v roce 2020 jich bylo 6,1 %. To je srovnatelné například s nizozemským Utrechtem nebo německým Oberpfalzem. Například ve Francii, Rakousku nebo skandinávských zemích jsou na tom lépe pouze hlavní města. Vyplývá to z nejnovějších dat inovační agentury JIC, která zveřejnila datovou zprávu pro Jihomoravský kraj.

Vědec z MENDELU: Úroda meruněk je opět v ohrožení

merunka kvetyBrno, 5. dubna 2022 - Úroda meruněk a ostatních teplomilných peckovin je letos v důsledku až extrémního průběhu počasí opět v ohrožení. Může za to až výjimečně rychlý výstup z endogenní dormance, tedy období zimního klidu, negativní vliv má i počasí zahrnující mimo jiné nezvyklé sucho. Podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici u některých druhů meruněk skončilo období zimního klidu už v průběhu prosince. U dalších pak v průběhu ledna, což je také nezvykle brzy. Oproti loňsku pak v průměru o 15 až 20 dní dříve.

Lidé ze Znojma se mohou zapojit do výsadby čtyřhektarového lesoparku v Příměticích

sazeni stromu lesopark primetice znojmoZnojmo, 5. dubna 2022 - Městské lesy Znojmo zasadí na jaře letošního roku zcela nový lesopark v Příměticích, městské části Znojma. Lesopark se bude rozkládat na více než 4 hektarech, což odpovídá ploše o velikosti přibližně 6 fotbalových hřišť. Příležitost přiložit ruku k dílu dostane i veřejnost, a to na akci Zalesníme spolu Přímětice v sobotu 23. dubna. Vysázet se má 14 000 stromů a keřů. Partnerem zalesňování Přímětic je znojemská firma Nevoga s.r.o.

Strana 9 z 601