Umístění: Hlavní stránka

Ve Strážnickém Skanzenu vznikla ojedinělá expozice mlynářského řemesla

mlynsky kamenStrážnice, 7. listopadu 2023 - Nově vybudovanou expozici tvoří soubor několika objektů, mezi něž patří obytné stavení, mlýnice a valcha ze samoty Podhájské mlýny na Horňácku. Nová expozice vodního hospodářství je navržena tak, aby mohla návštěvníkům muzea v přírodě názorně demonstrovat využití vodní síly k pohonu různých průmyslových objektů. Součástí objektu mlýna je panelová výstava, doplněná předměty ve vitrínách, prezentující vývoj a historii mlynářství v oblasti jihovýchodní Moravy.

Jihomoravský kraj podpoří vrcholové kolektivní sporty

hokej nohy brusleBrno, 2. listopadu 2023 - Podpora 330 tisíc pro vyškovské ragbisty, 200 tisíc korun na ženský lední hokej v Břeclavi, 566 tisíc pro judisty v Králově Poli nebo například 519 tisíc korun pro hodonínské házenkářky. Zastupitelé kraje ve čtvrtek 2. listopadu rozhodli o rozdělení podpory pro vrcholové kolektivní sporty na jižní Moravě.

Sanatorium Pálava bude o 200 milionů levnější, než se čekalo

rehabilitace nemocniceBrno, 2. lisotpadu 2023 - Jihomoravský kraj postaví Sanatorium Pálava pro léčebně rehabilitační péči pacientů stabilizovaných po těžkých a kritických stavech. Na svém zasedání ve čtvrtek 2. listopadu krajští zastupitelé schválili pokračování přípravy a realizace projektu. Pro hlasovala drtivá většina zastupitelů: 58 z 60. V nejbližších dnech bude podepsána smlouva se zhotovitelem.

Kraj letos v rámci boje proti následkům dlouhodobého sucha podpořil rekordních 165 projektů

sucho krajina puda popraskanaBrno, 2. listopadu 2023 - Kraj pokračuje v boji proti následkům dlouhodobého sucha na jihu Moravy, letos podpořil rekordních 165 projektů. Na svém jednání ve čtvrtek 2. listopadu rozhodli zastupitelé kraje o poskytnutí finančních prostředků v rámci 3. kola dotačního programu Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu.

V Blansku vyroste nový krytý bazén

plavecky bazenBlansko, 31. října 2023 - Do další fáze postoupila příprava stavby nového krytého bazénu v Blansku na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. Město nyní vypsalo výběrové řízení a hledá zhotovitele této zakázky. Podklady pro výběrové řízení schválila na svém posledním zasedání rada města, ta odsouhlasila návrh smlouvy o dílo, minimální požadavky i hodnotící kritéria pro zadávací řízení. Vybraná firma bude mít za úkol dopracovat projektovou dokumentaci, zajistit bourání stávajících lázní i stavbu nového krytého bazénu. Bourání původního objektu a dokončování přípravy stavby tak může probíhat současně.

Hodonín nabízí občanům zdarma kompostéry a biopopelnice

hodonin kompostHodonín, 31. října 2023 - Majitelé rodinných domů či nájemci zahrad mohou zažádat o nový kompostér či biopopelnici zdarma. O kompostér si může zažádat občan města Hodonína obývající rodinný dům či zahrádkář v katastrálním územní města Hodonín. Stačí prokázat trvalé bydliště v Hodoníně a být majitelem nemovitosti, případně mít uzavřen smluvní vztah k dané nemovitosti (např. nájem zahrady, pachtovní smlouvu, apod). Nárok na BIO popelnici mají pouze majitelé či pronajímatelé rodinných domů, upřednostněni budou ti, jež popelnici na BIO odpad ještě nemají.

V bývalých dolech na Oslavansku může být obří přírodní zásobník vody

dulni voda oslavany foto jmkOslavany, 30. října 2023 - Cílem dvou průzkumných vrtů okolo dobývacího prostoru bývalého dolu Františka je zastihnout proudící podzemní vodu před infiltrací do vody důlní a tuto vodu využít. Dva vrty během čtyř dnů umožní odběry spodní vody, s pracemi se začalo v pondělí 30. října. Využití podzemních i důlních vod může být významnou pomocí v období sucha.

Svatomartinská vína budou letos vynikat svěží chutí a vysokou kvalitou

svatomartinske bile vinoBrno, 27. října 2023 – V prvním kole hodnocení vín, která v letošním roce usilují o možnost používat známku Svatomartinské, uspělo 272 z 285 přihlášených. Mimořádně vysokou kvalitu ročníku ovlivnilo především příznivé počasí v klíčovém období zrání hroznů, ale také zkušenost vinařů s přípravou vín v tam krátkém čase od sklizně.

Kraj zrekonstruuje šest silnic za čtvrt miliardy korun, začne se v příštím roce

silnice oprava rekonstrukceBrno, 27. října 2023 - Drásov, Žatčany, Modřice, Vracovice, Tavíkovice nebo úsek silnice mezi obcemi Bohdalice a Rostěnice - jedná se přibližně o 10,6 kilometrů silnic, které budou v letech 2024 – 2025 zrekonstruovány. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání krajští radní.

Na středních školách se spouští projekt, který podporuje občanskou angažovanost

stredoskolaci deti tridaBrno 27. října 2023 – Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG společně s Jihomoravským krajem, Odborem participace města Brna a Národní sítí Zdravých měst České republiky spustili pilotní projekt s názvem „Vylepši si školu”. Projekt nabízí středním školám participativní finanční rozpočet, který umožní studentům podílet se na vylepšení a zlepšení své školy. Školní participativní rozpočet umožňuje studentům se rozhodovat o tom, za co utratí část školního rozpočtu a také si sami rozhodnou, které z návrhů se stanou skutečností. Cílem projektu je podpora občanské angažovanosti, kritického myšlení a finanční gramotnosti u mladých lidí.

Strana 9 z 635