Umístění: Hlavní stránka

V Kyjově vznikne nové výjezdové stanoviště záchranářů

zachranari sanitka zachrankaKyjov, 14. ledna 2022 - Po Mikulově, Bučovicích a Slavkově u Brna kraj zahájí proces výstavby nové výjezdové stanice zdravotnické záchranné služby také v Kyjově. „Výstavba nového výjezdového stanoviště v Kyjově přijde na 103 milionů korun včetně DPH. Záchranáři zde naleznou odpovídající zázemí, to v konečném důsledku pozitivně ovlivní jejich nasazení v terénu a zvýší úroveň přednemocniční péče v oblasti celého regionu Kyjovska,“ konstatuje hejtman Jan Grolich.

Kraj vyčlenil 14 milionů na rozšíření sítě tras pro cyklisty

rodina cyklista kolo stezkaBrno, 14. ledna 2022 - Zvýšit bezpečnost cyklistů a rozšířit síť tras pro nemotorovou dopravu. To jsou cíle dotačního programu „Podpora rozvoje cyklistiky a cyklistické dopravy v Jihomoravském kraji v roce 2022“, který schválili jihomoravští radní. Vyčlenili na něj 14 milionů korun. „Je pro nás důležité, aby byl v kraji dostatek kvalitních a hlavně dobře dostupných cyklotras. Řada lidí je pak může využívat pro dojíždění za prací, školou nebo službami místo aut, čímž pomůžeme přírodě a zároveň budou více v bezpečí než na frekventovaných silnicích. Rádi tím podpoříme i cestovní ruch, jižní Morava je čím dál častěji vyhledávaná právě díky rekreační cykloturistice,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Startuje tradiční soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku v kraji

kostel pamatka chramBrno, 14. ledna 2022 - Patnáctý ročník tradiční soutěže Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje odstartovala. Zájemci můžou podávat přihlášky až do 4. února 2022. Vlastníci oceněných památek získají za svou renovaci až 150 tisíc korun. „Budeme rádi, když se s námi podělíte o výsledky vaší práce. Věřím, že tím společně nejen inspirujeme další vlastníky památek, ale taky jim třeba dodáme odvahu pustit se do vlastních projektů, které dělají jižní Moravu zase o něco krásnější,“ vyzval náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče František Lukl.

Jihomoravský kraj rozdělí 20 milionů na adaptaci na změnu klimatu

sucho popraskana puda bez vody klimaticka zmenaBrno, 14. ledna 2022 - Kraj v letošním roce pokračuje v boji proti následkům dlouholetého sucha na jihu Moravy. Dotační program Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2022 schválili krajští radní. „V roce 2020 kraj podpořil 76 projektů. Poté, co jsme se ujali vedení kraje, jsme v roce 2021 navýšili finance a počet podpořených projektů stoupl loni na dvojnásobek. Proto i letos máme nachystáno 20 milionů, které chceme do naší krajiny investovat. Má to smysl,“ říká hejtman Jan Grolich.

Kraj navýšil o 5 milionů dotační program pro dobrovolné hasiče

hasic haseni hadiceBrno, 14. ledna 2022 - Až půl milionu na cisternovou automobilovou stříkačku, 300 tisíc na rychlý zásahový automobil, 500 tisíc korun na požární zbrojnici nebo 100 tisíc korun na věcné vybavení - rada kraje 12. ledna schválila dotační program na podporu dobrovolných hasičů v kraji. Dotační program je určený pro jihomoravské obce coby zřizovatele jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Stavba obchvatu Čebína na Brněnsku může začít, ÚOHS potvrdil správnost výběru firmy

dalnice obchvat cebinaBrno, 6. ledna 2022 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad společnosti Eurovia CS a potvrdil správnost výběru firmy Metrostav Infrastructure. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje tak může s touto společností uzavřít smlouvu. „Já jsem opravdu rád, že toto rozhodnutí padlo a nic už nebrání samotné realizaci. Výrok ÚOHSu je definitivní a tím pádem máme teď k realizaci zelenou. Obyvatelé Čebína na obchvat dlouho čekají a bezpochyby si ho zaslouží, pokud by se nestihlo využít evropských dotací, jen těžko bychom hledali jiný zdroj financování,“ uvedl radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha.

I půl roku po tornádu Nadace Via pokračuje v pomoci poškozeným domácnostem

tornado strom zlomenyBrno, 27. prosince 2021 – V posledních týdnech před Vánoci vyplatila Nadace Via dalších 341 příspěvků v celkové hodnotě 18,1 milionu korun. Podpora z grantové výzvy, na které Nadace Via spolupracovala s Člověkem v tísni, je tentokrát určena na opravu dílen a provozoven, obnovu zahrad nebo vinic. V předchozích dvou kolech směřovaly prostředky ze sbírky hlavně na přímou pomoc domácnostem, tentokrát příspěvek získali ti, kterým tornádo poškodilo zázemí pro drobné podnikání nebo zájmovou činnost.

Kotlíkové dotace táhnou, kraj vyhlásil další výzvu

dum komin kour kotlikove dotaceBrno, 27. prosince 2021 - Jihomoravští radní schválili vyhlášení druhé krajské výzvy v rámci dotačního programu s celým názvem Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji III. Krajská výzva bude vyhlášena v samém úvodu nového roku 7. ledna 2022.

Největší oblibě u pěších a cykloturistů se v roce 2021 těšila Cyklostezka Mutěnka

rodina kolo cyklostezkaBrno, 27. prosince 2021 – Podle údajů ze sčítání cyklistů a pěších, které každoročně provádí Jihomoravský kraj na osmi vybraných cyklotrasách, projelo a prošlo od poloviny května do října 2021 nejvíce turistů (71 tis.) po Cyklostezce Mutěnka u Dubňan. Tato rekreační stezka byla vybudovaná v roce 2012 na místě bývalé železnice Kyjov – Mutěnice. Na druhém místě skončila s odstupem trasa podél Baťova kanálu ve Strážnici (48 tis.) a konečně třetí se umístila stezka spojující obec Svatobořice-Mistřín (47 tis.).

Zaměstnanci Saint-Gobain darovali znojemské nemocnici, přes 110 tisíc korun

penize bankovky czk dvoustovkyZnojmo, 27. prosince 2021 – Nemocnice Znojmo se stala jednou z obdarovaných organizací v rámci projektu „Daruj srdce“ společnosti Saint-Gobain – lídra na trhu se stavebními materiály. V rámci projektu, který odstartoval na konci listopadu, kupovali zaměstnanci společnosti za symbolickou částku 20 Kč srdíčka s cílem pomoci vybraným organizacím. Celkem přispěli 113 tisíc korun, zbytek do sbírky věnovala Skupina Saint-Gobain, která dohromady pomohla 10 organizacím napříč ČR částkou atakující jeden milion. Část z výtěžku – přes 110 000 Kč – obdržela nemocnice Znojmo.

Strana 9 z 595