Umístění: Hlavní stránka

Sanitky opraví ve svém. Jihomoravská záchranka má vlastní autoservis

zzs jmk vlastni autoservis foto jmkBrno, 13. února 2023 - Výstavba autoservisu za 48 milionů korun pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihomoravského kraje (ZZS JMK) začala v říjnu 2021. Nyní byla úspěšně dokončena. Jejího slavnostního otevření se v pondělí 13. února zúčastnil radní pro investice Vladimír Šmerda a ředitelka ZZS JMK Hana Albrechtová. Při této příležitosti došlo i na předání osmi nových vozů jihomoravské záchrance.

Na ty, kteří se dobře starají o krajinu, čeká 230 tisíc Kč

jizni morava panorama krajina 600Brno, 9. února 2023 - Za chytré nápady, jak pomoct přírodě, bude i v letošním roce možné získat odměnu. Jihomoravští radní schválili záměr vyhlásit druhý ročník soutěže Cena za krajinu 2023. Během února dojde k oficiálnímu vyhlášení druhého ročníku, soutěžící se budou moci hlásit od 1. března do 30. dubna 2023. Vítěze v jednotlivých kategoriích kraj oznámí v září 2023, přerozdělí mezi ně celkem 230 tisíc korun.

Slatina se dočká obchvatu, od kraje dostal zelenou

obchvat slatinaBrno, 9. února 2023 - Brněnská Slatina se dočká silničního obchvatu. Investiční záměr odsouhlasila ve středu 8. února krajská rada. Celý projekt, který přijde kraj na 300 milionů korun (včetně DPH), bude mít na starosti krajská správa a údržba silnic. O stavbu obchvatu Jihomoravský kraj usiluje už více než deset let. Původní záměr přimknutého obchvatu zastavila problematika finančně a technicky neúměrného řešení odvodnění silnice. I proto kraj odstoupil od původního záměru a zvolil jeho odsunutou verzi.

Znojmo dá více peněz na akce v příměstských částech

znojmo panorama kostelZnojmo, 5. února 2023 - Rozsvícení vánočního stromečku, dětský den nebo dýňobraní. Tradiční akce, které se konají v příměstských částech Znojma a na které město finančně přispívá. V letošním roce na ně půjde do každé části 40 tisíc korun. Odsouhlasila to rada města. Na kulturní a společenské akce v městských částech tak půjde dvakrát více peněz než v minulých letech.

Přes 100 tisíc řidičů z Jihomoravského kraje letos čeká výměna řidičáku

ridicak automobilBrno, 5. února 2023 – Více než 868 tisícům řidičů letos skončí platnost řidičských průkazů. V Jihomoravském kraji se to týká 100 284 řidičů. Za jízdu s propadlým průkazem jim přitom hrozí pokuta ve výši až 2 500 Kč. Kvůli žádosti o nový doklad už nemusí chodit na úřad. Požádat o něj mohou pohodlně a kdykoli přes Portál občana či Portál dopravy, kam se jednoduše přihlásí přes svoji bankovní identitu.

Jihomoravský kraj opět podpoří přeshraniční projekty

jizni morava palavaBrno, 5. února 2023 - Především pro žadatele z řad obcí a měst, neziskových organizací, místních akčních skupin nebo nejrůznějších spolků je určen celkem 1 milion euro, na který ještě mohou dosáhnou v rámci již 15. výzvy vyhlášené v rámci přeshraničního programu INTERREG V-A SK–CZ. Jedná se zřejmě o poslední výzvu na podporu z období 2014-2020.

Kraj dá jihomoravským obcím dalších 23 milionů na novou kanalizaci

voda trubka kanalizaceBrno, 3. února 2023 - Na budování kanalizace a další vodohospodářské stavební akce chce Jihomoravský kraj přispět vybraným obcím letos více než 23 miliony korun. Podporu odsouhlasili na svém posledním zasedání krajští radní a doporučili bod schválit i zastupitelstvu. Napojení se díky tomu dočká třeba lokalita Ovčačky v obci Ladná na Břeclavsku, které kraj přispěje sedmi miliony korun.

V Bzenci se uskuteční Mistrovství ČR v řezu révy vinné

mistrovstvi reva bzenec rezBzenec, 3. února 2023 – Zimní řez révy se řadí ke klíčovým pracím na vinici a jeho správné provedení má výrazný vliv na zajištění kvalitní úrody. Kdo u nás patří k nejlepším v této činnosti ukáže už pátek 17. února 18. ročník Mistrovství ČR v řezu révy vinné. Soutěžící zavítají do vinic Chateau Bzenec, kde budou mít za úkol prořezat keře odrůdy Rulandské bílé s rokem výsadby 2005 a vedením rýnsko-hessenským.

Den otevřených dveří na MENDELU láká i na obor pivovarství a sladařství

pivo mendeluBrno, 31. ledna 2023 - Mendelova univezita poprvé pořádá celouniverzitní den otevřených dveří, kdy všechny fakulty a části budou zájemcům o studium otevřeny v jeden den. Uchazeči si mohou 3. února prohlédnout jak kampus v Brně, tak i v Lednici. V rámci programu připravovaného jednotlivými fakultami se uchazeči seznámí s nabídkou všech studijních programů, ale hlavně navštíví i málo známá místa univerzity. Na Agronomické fakultě zájemci také poznají i zcela nový bakalářský program Pivovarství a sladařství, na který se od února můžou hlásit. Přímo v brněnském kampusu univerzita provozuje minipivovar a sladovnu, i tam bude možné nahlédnout.

První čtyřvozový vlak Moravia od Škoda Group vyrazil do zkušebního provozu

skoda moravia brnoBrno, 26. ledna 2023 – Nová čtyřvozová elektrická jednotka Moravia zahájila zkušební provoz s cestujícími. Jedná se o první z 31 čtyřvozových vlaků, které si u českého výrobce prostředků hromadné dopravy Škoda Group objednal Jihomoravský kraj. Vlak poprvé vyrazil na pravidelné lince S2 z Brna do Letovic jako spoj OS 4714. Minulý týden navíc výrobce předal do majetku kraje všech šest krátkých dvouvozových jednotek, které tak mohou být nasazeny již do trvalého provozu.

Strana 8 z 616