Umístění: Hlavní stránka

V Moravském Krumlově už jezdí po nových silnicích

silnice krumlov oprava asfaltMoravský Krumlov, 24. srpna 2021 – Od půlky prázdnin jezdí řidiči v Moravském Krumlově po nově opravených silnicích na ulicích Rakšická a částečně Palackého a Růžová. Vedle nových povrchů se opravili také chodníky, osadili nové úsporné sloupy veřejného osvětlení a přibyla nová parkovací místa.

V Těšanech zakončí prázdniny koncertem skupiny JAVORY a 23. ročníkem Národopisných slavností

tesany folklorTěšany, 23. srpna 2021 - V pátek 3. září zažijí v Těšanech koncert Hany a Petra Ulrychových se skupinou JAVORY. V obci se jedná o ojedinělou událost, na kterou se těší nejen místní, ale také lidé z celého regionu. Skupina JAVORY byla založena v roce 1964 a mezi její největší hity patří například písně Nechoď do kláštera, O statečném kováři či Javory. V současné době působí v kapele dva rodáci z Těšan Milan a Ondřej Strouhalovi, proto bude mít vystoupení pro místní zvláštní náboj. Koncert se bude konat v útulném areálu před tělocvičnou, v případě nepříznivého počasí bude přesunut do nově zrekonstruované tělocvičny.

Obnova seniorského centra v Hodoníně si vyžádá přes půl miliardy

ruka senior domov duchodcuBrno, 15. srpna 2021 - Na více než půl miliardy korun jsou odhadovány náklady na opravy a znovuobnovení činnosti hodonínského S-centra, které v červnu poškodilo ničivé tornádo. Zahájení přípravy investiční akce odsouhlasili krajští radní. Jak uvedla radní Jana Leitnerová, obnova centra do podoby, ve které by mohlo opět sloužit seniorům, si vyžádá celkem zhruba 513 milionů korun. Kraj přitom hodlá při financování oprav v maximální možné míře použít dotace.

Jihomoravský kraj podpoří zachování vesnických prodejen

dotace penize czk dvoustovkyBrno, 13. srpna 2021 - Až o 100 tisíc korun mohou žádat provozovatelé prodejen v rámci nového dotačního programu OBCHŮDEK 2021+ a podpořit tak zachování místní prodejny potravin. Na tomto dotačním programu, který letos premiérově spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, bude spolupracovat i Jihomoravský kraj. O dotačním programu 11. srpna jednali krajští radní.

Letní sbírka potravin pomůže i lidem zasaženým tornádem

nakupni kosik potravinova sbirkaBrno, 13. srpna 2021 – Zákazníci Tesco mají možnost se během měsíce srpna zapojit do letní sbírky potravin. Cílem je vysbírat trvanlivé potraviny, které následně potravinové banky přerozdělí lidem v nouzi. Sbírka bude probíhat do 29. srpna ve všech hypermarketech a supermarketech, celkem tedy na 147 obchodech. Jedná se o statickou sbírku, kdy zákazníci darované potraviny umístí na sběrná místa v obchodech za pokladní zónou. Možnost darovat potraviny mohou zákazníci i přes Tesco online nákupy.

Propustky pod silnicí u Nových Mlýnů chrání vydry i další zvířata

tunel pro zvirata nove mlynyBrno, 10. srpna 2021 - Nejen vydry ale například kachny nebo i lišky se naučily využívat speciální propustky vybudované pod nově opravenou komunikací na hrázi mezi horní a střední nádrží vodního díla Nové Mlýny. Účinnost „podchodů“, které zde Jihomoravský kraj nechal vybudovat v rámci stavby cyklostezky u této silnice I/52, je tak mimořádná a ochrání i řadu dalších živočichů.

O titul Strom roku se utká i trio z jižní Moravy

12 Smigule 002 2Brno, 10. srpna 2021 - Hned tři zelení pamětníci z Jihomoravského kraje se probojovali do finále ankety Strom roku. V jubilejním 20. ročníku soutěže se mezi dvanácti stromy s nejsilnějším příběhem představí hrušeň přezdívaná Šmigula, jedinečný Smrk z Brna a Lípa pod Holým kopcem. Podpořit své favority mohou lidé hlasem prostřednictvím dárcovské sms za třicet korun nebo přes web ankety.

Jedny z nejdražších nemovitostí jsou v Jihomoravském kraji, na byt by místní našetřili za 86 let

nakup domu hypotekaBrno, 10. srpna 2021 – Podle aktuální analýzy Modré pyramidy našetří Češi na vlastní bydlení z průměrného platu za 56 let. Hned po Praze jsou na tom nejhůře v Jihomoravském kraji, kde by na místní byt spořili přibližně 86 let. Mají totiž nadprůměrně vysoké nájmy, zatímco mzdy jsou zde lehce pod průměrem. Řada z nich tak svou situaci řeší hypotékou – za její splátku zaplatí měsíčně v průměru jen přibližně o 4 tisíce více než za nájemné.

Trnavský kraj daroval dřevo na opravu hodonínské školy poškozené tornádem

zupan trnavsky krajHodonín, 10. srpna 2021 - Celkem 300 kubíků dřeva na opravu střechy hodonínské školy U červených domků, kterou poničilo červnové tornádo, putuje na jih Moravy jako dar od Trnavského samosprávného kraje. První část nákladu již byla převezena ke zpracování na pilu do Nechvalína. Darované dřevo 5. srpna v Hodoníně symbolicky předal župan Jozef Viskupič.

Možnost očkovat se bez registrace nabízí i krajská očkovací centra

vakcina ockovani covid zenaBrno, 10. srpna 2021 - Zájemcům o očkování bez registrace se na jižní Moravě zásadně rozšíří nabídka míst, kde tak budou moct učinit. Od tohoto týdne se bez registrace bude očkovat také v drtivé většině krajských velkokapacitních očkovacích center. Pro dávku vakcíny bez jakéhokoli předchozího papírování a organizačních komplikací tak bude možno zamířit do stávajících očkovacích center v Boskovicích, Břeclavi, Znojmě, Kyjově, Vyškově, Hodoníně a Tišnově (výjimkou je očkovací centrum v Blansku – Nemocnice Blansko tuto službu poskytovat nebude). Pro očkování bez předchozí registrace bude k dispozici jednodávková vakcína Janssen.

Strana 8 z 584