Umístění: Hlavní stránka

Tornádem zasažené Hrušky získaly až z Texasu dar 860 tisíc Kč

hrusky texas darHrušky, 29. ledna 2022 - Až z amerického Texasu doputovala do jihomoravských Hrušek finanční podpora ve výši 860 927 korun. Obci umožní obnovit prostory určené pro kulturní dění, kterým se 24. června minulého roku nevyhnulo řádění v tuzemsku překvapivého tornáda. Částka pochází z „Czech Moravian Benevolence Fund“, česko-moravského fondu, jenž ke konci července loňského roku založila Slovanská podporující jednota státu Texas (SPJST) v čele s prezidentem této jednoty a honorárním konzulem pro Českou republiku v Texasu, Brianem Vaníčkem.

Pandemie brzdí rozvoj minipivovarů, na jihu Moravy přibyly loni jen dva

minipivovar harry brnoBrno, 29. ledna 2022 - Na jižní Moravě v loňském roce vznikly podle dostupných informací pouze dva nové minipivovary. V současné době je jich tak už 63, z toho 14 v Brně. Trend růstu minipivovarů se tak znatelně zpomalil. Za poslední dekádu je to jeden nejnižších meziročních nárůstů. Novými pivovary jsou brněnský HARRY a Pivovar Thrills Brewing z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

Lékaři a zdravotníci z okolí Krumlova budou mít vstup na Slovanskou epopej zdarma

slovanska epopej josef muchaMoravský Krumlov, 28. ledna 2022 – Pro zaměstnance ivančické, znojemské a třebíčské nemocnice jako poděkování za jejich namáhavou a náročnou práci v péči nejen o covidové pacienty připravil tým Slovanské epopeje a město Moravský Krumlov dárek v podobě volného vstupu na Slovanskou epopej. Ten mohou využít od začátku letošního roku až do 30. června 2022.

Jižní Morava pomůže Ukrajině. Partnerské Lvovské oblasti pošle dar na boj s následky epidemie

covid vakcina ukrajinaBrno, 28. ledna 2022 - Peněžitý dar ve výši 8 045 eur poputuje z jihu Moravy na Ukrajinu. O finanční pomoci ukrajinskému partnerskému regionu v boji s následky epidemie koronaviru rozhodli krajští radní 26. ledna, konečné slovo bude mít v únoru jihomoravské zastupitelstvo. Peníze směřují konkrétně Dobročinnému fondu Karitas – Lviv UHKC a poslouží na zajištění materiální pomoci tamním rodinám a osobám v tíživé životní situaci způsobené pandemií covidu. Za obdržené peníze připraví lvovská charita balíčky s potravinami, drogerií, čisticími prostředky nebo léky.

Na bezbariérové byty pro lidi s omezením pohybu přispěje kraj 30 milionů

vozickar pesBrno, 28. ledna 2022 - Na speciálně upravené bydlení pro seniory a lidi s omezenou pohyblivostí má přispět nový dotační program Jihomoravského kraje. Vypsání jeho prvního ročníku schválili krajští radní. Cílem programu na „Podporu výstavby domů s byty zvláštního určení“ je přispět na malometrážní bezbariérové byty. Ty mají sloužit zejména seniorům a lidem se zdravotním postižením, kteří nezvládají fungovat samostatně, přišli o bydlení nebo je jejich bydliště s ohledem na potřebnou péči obtížně dostupné.

Jihomoravský filmový nadační fond dostane na letošek 8 milionů

klapka film podpora dotace jmkBrno, 19. ledna 2022 - Město Brno podpoří v letošním roce Jihomoravský filmový nadační fond částkou 8 milionů. Tyto peníze budou poskytnuty na základě darovací smlouvy, kterou radní doporučili schválit zastupitelům. Jihomoravský filmový nadační fond založily společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj v roce 2018. Jeho účelem je rozvoj místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky, podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

Zvěř je přemnožená, brněnští vědci hledají míru vhodných zásahů do ekosystému

srnka mendeluBrno, 19. ledna 2022 - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží stanovit, jaké množství spárkaté zvěře je pro krajiny českých národních parků únosné. Jako modelový příklad poslouží NP České Švýcarsko, kde jsou nově vznikající lesní porosty pod silným tlakem velkých býložravců. Na obnovujících se plochách zůstávají pouze smrky, které nejsou pro jeleny a srnce příliš atraktivní. Představa ochranářů o druhově bohatém lese se tak rozpadá. Už nyní je jasné, že množství býložravců bude potřeba regulovat, protože v krajině kromě několika vlků nemají přirozeného nepřítele. V době po kůrovcové kalamitě dosavadní způsoby mysliveckého hospodaření selhávají, vědci se proto snaží najít nové cesty.

Jihomoravské děti poměřují své znalosti o světě financí s vrstevníky z celé ČR

abeceda penez skolaBrno, 19. ledna 2022 - Více než 20 tisíc dětí se zapojilo do 11. ročníku Soutěže finanční gramotnost. Od nejmenších školáků až po teenagery na středních školách. V lednu je všechny čekají okresní kola. Ti nejlepší pak mají šanci postoupit přes krajské kolo až do slavnostního finále v budově ČNB. V Jihomoravském kraji se soutěže účastní rekordních 44 škol.

Kraj navýšil svoji podporu sportu v regionu

basketbalista balonBrno, 19. ledna 2022 - O devět milionů korun na celkových 29 milionů zvýšil kraj oproti loňsku prostředky v dotačním programu Podpora sportu v Jihomoravském kraji. Vypsání navýšeného dotačního programu schválili krajští radní. „Letošní rozpočet se vrací do normálních čísel, a proto jsme mohli navýšit i finance na podporu sportu o devět milionů. Hlavně v menších obcích je každá koruna dobrá a kde funguje nějaký oddíl, tak tam zůstává život,“ vysvětluje hejtman Jan Grolich.

Jihomoravský kraj vyhlásil premiérový ročník soutěže Cena za krajinu

jizni morava krajina pole lesBrno, 19. ledna 2022 - Jihomoravský kraj spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021. Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám, pomáhají přírodě, podporují rozmanitost různých druhů rostlin a živočichů nebo vymýšlejí, jak lépe zadržet vodu v krajině. Lidé z nich můžou zasláním sms zprávy do 31. ledna 2022 vybrat projekt, který obdrží Cenu veřejnosti.

Strana 8 z 595