Umístění: Hlavní stránka

V Hodnoníně se uskuteční tradiční Jihomoravské dožínky

hodonin klas dozinkyHodonín, 26. srpna 2020 - Již za několik dní, v neděli 30. srpna, se v Hodoníně uskuteční Jihomoravské dožínky. Celodenní program oslav konce sklizně se bude odehrávat na několika místech – na Masarykově náměstí, staré tržnici i v prostoru za Masarykovým muzeem u ramene Staré Moravy. Dožínkovou neděli zahájí dopoledne mše svatá s poděkováním za úrodu a otevření jarmarku. Ten bude zaměřený na tradiční řemesla a regionální produkty.

Znojemské vinobraní kvůli koronaviru nebude, nahradí je Vinařské t(r)ipy

hrozen vinaZnojmo, 28. srpna 2020 - Vládní opatření proti šíření koronaviru neumožňují pořádat tradiční Znojemské historické vinobraní. To ovšem neznamená, že lidé, kteří plánují návštěvu Znojma, ji mají rušit nebo přeplánovat. Ba naopak! Tradiční akci totiž nahradí o víkendu 11.–13. září jiná akce. „Znojemské historické vinobraní je pro nás všechny vrcholem sezóny, ať už z pohledu marketingu města, nebo z pohledu výnosů pro místní podnikatele, ubytovatele a vinaře. Vinobraní jako takové nebude, ale rušit plánovanou návštěvu Znojma a Znojemska rozhodně nikdo nemusí. Několik akcí totiž nabídnou vinaři z celého Znojemska. Jsem na náš region opravdu pyšný, lidé se tu nechovají jako konkurenti, ale táhnou za jeden provaz,“ říká starosta Znojma Jan Grois.

Brněnští vědci varují: Holoseče mohou narušit hnízdění jestřábů

foto jestb star j.bahulaiiBrno, 25. srpna 2020 - Hnízdící jestřáby lesní negativně ovlivňuje holosečný způsob těžby lesa, ukazuje dlouhodobá studie, kterou dělali vědci Mendelovy univerzity v chřibských lesích. V průběhu osmnácti let pozorovali na několika stanovištích hnízdící páry jestřábů a sledovali jejich reakce na okolní těžbu v lese. „Tradiční holosečné hospodaření ovlivňuje hnízdění jestřába lesního pravděpodobně výrazněji než obnovní management založený na menších nepravidelně rozmístěných holosečných prvcích nebo management využívající clonných sečí,“ vysvětluje Petr Čermák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.

Třídenní Festival Boskovice odstartuje již tento pátek

Boskovice1 Rudolf DobiasBoskovice, 25. srpna 2020 – Květy, Beata Hlavenková & Kapel Snů, Povodí Ohře, Mucha, I Love You Honey Bunny, výstava fotografií Jindřicha Štreita či Agnieszky Traczewske, Divadlo Naboso, profil režiséra Juraje Herze, koncerty, literární čtení, přednášky, filmová promítání, divadelní představení, dílny nebo tradiční komentovaná prohlídka židovské čtvrti rozezní ve dnech 28.–30. srpna město Boskovice.

Pronájem malých bytů v Jihomoravském kraji za rok podražil o 1 %, nabízí se jich více

bydleni byt pronajemBrno, 21. srpna 2020 - Jihomoravský kraj zaznamenal mírné zvýšení nabídkových cen malých bytů do 45 m2 určených k pronájmu. Průměr inzertních cen této kategorie nemovitostí dostupných v Jihomoravském kraji za poslední rok vzrostl o 1 %. Vyplývá to z analýzy největšího českého realitního portálu Sreality.cz. Letos v červnu stál metr čtvereční bytu k pronájmu v Jihomoravském kraji 290 Kč. Pro srovnání - průměrná cena za metr čtvereční v celém Česku byla letos v červnu 240 Kč.

Jihomoravský kraj ocení 21. srpna vojáka, kterého Sověti chtěli popravit

podane ruce oceneni vojakBrno, 21. srpna 2020 – Ve výroční den 21. srpna bude v reprezentativních prostorách Jihomoravského kraje předána Pamětní medaile plukovníku Otakaru Pospíšilovi, který se, jako jeden z mála vojáků československé armády, aktivně vymezoval vůči oklupaci v roce 1968. Takto oceněn bude vůbec poprvé. V pátek 21. srpna bude plukovníku v.v. Otakaru Pospíšilovi slavnostně předána Pamětní Medaile Jihomoravského kraje.

V Hodoníně se uskuteční mezinárodní dvanáctihodinový závod Babett

zavod babett hodoninHodonín, 18. srpna 2020 (PROTEXT) – Jihomoravský Hodonín přivítá další sérii závodů na mopedech, a to rovnou třetí ročník. Populární "dvanáctihodinovka" se pojede v sobotu 5. září v areálu motokárové trati na Pánově u Hodonína, kdy i tentokrát nabídne úctyhodnou podívanou na stroje, které dříve sloužili lidem jako "přibližovadlo". Na jedinečném závodě se tyto už přes 30 let staré stroje budou řítit až sto kilometrovou rychlostí za hodinu. Letos očekávají organizátoři maximálně naplněné startovací pole, které je stanoveno na 40 závodních týmů, kdy v jednom týmu může startovat maximálně 7 jezdců.

Výlety Krajem vína pokračují Putováním po vinařských stezkách Kyjovska

rodina cykliste vylet Brno, 18. srpna 2020 – Do krajiny Moravského Toskánska se mohou milovníci jižní Moravy, tradic a cyklistiky vydat v sobotu 22. srpna. Brněnská Nadace Partnerství zde pořádá Putování po vinařských stezkách Kyjovska. Akce začíná mezi 9. a 11. hodinou v Kyjově, odkud se účastníci vydají na jednu ze tří připravených tras. Cestou je čekají zastávky u vinařů s prohlídkami sklepů a občerstvením. Po příjezdu do cíle v areálu vinných sklepů Búdy ve Vlkoši si užijí doprovodný program spolku Přátelé Achtele.

Dvouletá etapa transformace sociálních služeb na jihu Moravy přinesla 56 nových lůžek

senior seniorkaBrno, 12. srpna 2020 – Koncem července bylo v Lednici otevřeno chráněné bydlení pro 12 uživatelů s mentálním a kombinovaným postižením. Jak konstatoval náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Marek Šlapal, uvedený projekt uzavřel úspěšnou dvouletou etapu transformace sociálních služeb v Jihomoravském kraji, který přinesl v této oblasti 56 nových lůžek.

Žebříček turistické popularity v Jihomoravském kraji vede Apollónův chrám

turista trek mapaLednice, 12. srpna 2020 – Lednicko-valtický areál je perlou jižní Moravy a je považován za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě. Zahrnuje množství kulturních a přírodních památek a je od roku 1996 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Podle aktuálních výsledků letní akce na podporu cestovního ruchu „Spolu po magentové“, kterou připravil T-Mobile společně s agenturou CzechTourism, je Apollónův chrám zatím jedničkou mezi lokalitami v Jihomoravském kraji, kde si zákazníci T-Mobile mohou aktivovat neomezená data na 24 hodin zdarma. Právě podle počtu aktivací za první měsíc prázdnin byla popularita turistických zajímavostí změřena.

Strana 7 z 562