Umístění: Hlavní stránka

Vyškovské muzeum získalo unikátní sbírku kraslic

kraslice jmk muzeum vyskovVyškov, 11. ledna 2022 - Přes tři sta kraslic různé provenience – z České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny, Maďarska, Polska, Německa, Rumunska, Nizozemska, Chorvatska, Ruska nebo Číny – získalo Muzeum Vyškovska od Marie Pachtové. Rodačka z Vyškova a nositelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje se zdobení kraslic věnuje celý život.

Tříkráloví koledníci s požehnáním a pokladničkami opět přicházejí

charita ceska republikaBrno, 8. ledna 2023 - Tříkrálová sbírka 2023 je za dveřmi. Začátkem ledna se opět vydají do ulic skupinky koledníků, aby lidem roznášeli radostné poselství o narození Spasitele. Zpívají či recitují koledy, rozdávají drobné dárky, křídou píší nad dveře požehnání a do zapečetěných pokladniček vybírají peníze na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Do nejrozsáhlejší sbírkové akce v České republice se zapojí tisíce dobrovolníků. Navážou tak na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy.

Umělci zkrášlují desítky jihomoravských trafostanic EG.D

trafostanice eg.dBrno, 8. ledna 2023 - Zhruba čtyři desítky trafostanic nechala na jižní Moravě v rámci projektu Street Art zkrášlit v letošním roce malbami distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON. Motivy na trafostanicích mají různý charakter, od čisté geometrie japonského origami až po abstraktní umění. „Nejvíce trafostanic jsme v roce 2022 zkrášlili v Brně. Konkrétně jich bylo šestnáct. Například trafostanici Viniční v blízkosti brněnské mateřské školy Šaumannova vyzdobil umělci z ateliéru Malujeme jinak na základě kreseb dětí ze zmíněné školky. Na fasádu objektu přenesli předlohu dětské kresby,“ přibližuje Zuzana Oujezdská, oblastní manažerka EG.D pro Brno.

Vědci MENDELU se podílí na ochraně francouzského přírodního parku Morvan

popis-sondy-v-terenu-scaled mendeluBrno, 8. ledna 2023 - Na francouzském archeologickém nalezišti Bibracte se vědci z Ústavu geologie a pedologie LDF MENDELU podílí na evropském výzkumu. Jejich cílem je navrhnout vhodná opatření pro ochranu a adaptaci tamních lesů. Naleziště se nachází na území přírodního parku Morvan, součástí je masiv hory Mt. Beuvray i významné starověké keltského oppidum, které ve svých textech zmiňuje už Julius Caesar. Lokalita si do dnešní doby uchovala charakter starobylé podhorské venkovské krajiny s mozaikou lesních, zemědělských a vodních ploch. Pestrá vědecká komunita usiluje o jeho zachování.

Rekonstrukce i investice: Blansko bude hospodařit s rozpočtem 600 milionů Kč

zastupitelstvo-2022-45141-8576 800 blansko schvaleni rozpoctuBlansko, 4. ledna 2023 - Zastupitelstvo města Blansko nedávno schválilo rozpočet pro rok 2023. Rozpočet je schválený jako vyrovnaný. Město bude v roce 2023 hospodařit s částkou ve výši 608,753 milionů korun. Na investice je navrženo přes 121,4 milionu korun. Rozpočet odsouhlasilo všech 25 přítomných zastupitelů. „Mezi nejvýznamnější investiční akce, které plánujeme na rok 2023, patří dokončení budovy Zámek 3 v podzámčí za 21,6 mil. Kč, zastropování Palavského potoka za 11,5 milionů korun, úprava parkování v Údolní ulici za 10,9 milionů korun nebo dokončení regenerace vnitrobloku v ulici Poříčí za 8 milionů korun,“ uvedl starosta Jiří Crha.

Lazer Viking míří s novou deskou Tunnel Vision do Znojma

LV2 lazar artpromotionsZnojmo, 3. ledna 2023 – Plnokrevná rock'n'rollová deska bez jediného kytarového riffu? Pro Lazer Vikinga žádný problém. Na albu Tunnel Vision přináší písničkář koncentrovaný mix tanečního power popu a syrového new wave, vybaven armádou klasických syntezátorů a bicích automatů. 10. února představí novinku v klubu GoGo.

Jihomoravští zastupitelé schválili stavbu Sanatoria Pálava v Pasohlávkách

spa wellnessBrno, 3. ledna 2023 - Pokračování realizačních příprav na Sanatoriu Pálava odsouhlasili krajští zastupitelé na svém posledním prosincovém zasedání. S výstavbou Sanatoria Pálava – Odborného léčebného ústavu Pasohlávky by se mohlo začít od července příštího roku. Podmínkou realizace projektu za přibližně 1 miliardu korun je ale získání dotace z Národního plánu obnovy. Odborný léčebný ústav Pasohlávky pro pacienty po těžkých a kritických stavech (po mozkové příhodě, těžkém úrazu) nabídne 168 lůžek.

Znojmo má krizový rozpočet pro rok 2023, přesto dá na investice 300 milionů Kč

znojmo ilustracni panoramaZnojmo, 28. prosince 2022 - Znojemští zastupitelé schválili na svém posledním zasedání rozpočet pro rok 2023. Ten počítá s výdaji ve výši 1 431 milionů korun, na straně příjmů předpokládá 1 063 milionů korun. „Máme krizový rozpočet, s ohledem na nejistý vývoj ekonomiky se musíme chovat zodpovědně, přesto počítáme s investicemi v řádu 300 milionů korun,“ uvedla starostka města Ivana Solařová a upozornila, že „v rozpočtu jsme ponechali rezervu více než 200 milionů korun pro případné neočekávané výdaje a pomoc občanům.“

Tuzemské vinohrady rozezní populární série koncertů Hudba na vinicích

Hudba na vinicich Photoc Archiv autoraBrno, 21. prosince 2022 – Hudba na vinicích spojí už počtvrté kvalitní živou hudbu, sklenku dobrého vína a malebné prostředí vinic. Unikátní projekt, který si získal oblibu nejen stran veřejnosti, ale i předních českých muzikantů, se v nadcházejícím roce bude konat v pěti lokacích od jara až do podzimu. Do oceňovaných vinařství se vrátí David Koller, Tomáš Klus, Čechomor, Queenie, Horkýže Slíže, Mig 21 nebo Pokáč. Nově zahrají Lucie Bílá, Vašo Patejdl a Lenny. Vstupenky na čtyřicet jednotlivých koncertů jsou už nyní k zakoupení na hudbanavinicich.cz.

Připojení fotovoltaických elektráren do sítě urychlí nový formulář EG.D

solarni elektrarna zdroj eg.dBrno, 21. prosince 2022 – Aktuální boom instalací solárních elektráren se projevuje i na distribučním území společnosti EG.D, člena skupiny E.ON v České republice. Statistiky ukazují, že jen za letošní rok eviduje společnost přes 36 000 žádostí o připojení obnovitelného zdroje do sítě, což je zhruba 1 300 % nárůst oproti situaci před dvěma lety. Obrovský zájem o připojení má samozřejmě dopad také na distribuční síť, připojovací kapacity a rychlost celého procesu připojení solární elektrárny.

Strana 7 z 612