Umístění: Hlavní stránka

Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum o vzájemné spolupráci

ADRA 2023 MV tornado 6 1Brno, 21. června 2023 – Dne 24. června 2021 se obcemi na jižní Moravě přehnalo ničivé tornádo. Způsobilo obrovské škody, ale vyvolalo také obrovskou vlnu pomoci a solidarity. Na místě zasahovala i humanitární organizace ADRA, pro kterou navazující aktivity nekončí ani dva roky po tornádu. V současnosti se ADRA s dalšími partnery podílí na evaluačním výzkumu, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. Z výzkumu vzejde sada doporučení pro organizace zasahující v terénu, aby jejich pomoc byla v případě dalších mimořádných událostí ještě účinnější.

Každá šestá domácnost s hypotékou v Jihomoravském kraji dá za bydlení 75 % svých příjmů

czk bankovky dvoustovky penizeBrno 20. června 2023 – Jaká je finanční kondice domácností, které v současnosti splácejí hypoteční úvěr? To bylo předmětem výzkumu finančněporadenské společnosti Swiss Life Select. A jedním z výsledků je i potvrzení rčení, že „člověk míní, život mění“. Po čerpání hypotečního úvěru se vyvíjí vše podle plánu pro necelých 30 procent dotázaných.

V Šaraticích rozšiřují kapacity mateřské školy

detis skolkaŠaratice, 20. června 2023 – V letošním roce byla zahájená výstavba II. etapy nové MŠ v Šaraticích a po jejím dokončení budou k dispozici celkem 3 oddělení vždy pro 25 dětí. Přitom I. etapa byla zkolaudována a uvedená do provozu k 1. září minulého roku. Šaratické děti tak získaly k užívání jedno oddělení s veškerým potřebným zázemím. Další dvě třídy budou k dispozici po dokončení probíhající II. etapy.

Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová a bezpečná cyklostezka

kolo cyklostezka riditkaBlansko, 19. června 2023 - Bude sloužit nejen turistice, ale mnohonásobně zvýší bezpečnost cyklistů, kteří se vydají na cestu mezi Blanskem a Novým hradem v Adamově. Nová cyklostezka bude dlouhá přes 4 kilometry, hned několikrát překročí řeku Svitavu, přinese tři lávky a dokonce jeden cyklomost. Představitelé kraje ve středu 14. června podepsali smlouvu na zpracování dokumentace pro stavební povolení, realizaci stavby a inženýrskou činnost spočívající ve vyřízení stavebního povolení. Stalo se tak přímo v místech, kde nová cyklostezka vznikne – u mostu poblíž ČKD Blansko.

Jihomoravský kraj podpoří amatérský sport i světové a evropské šampionáty

fotbal balon mic holkaBrno, 19. června 2023 - Částka 200 tisíc korun na stavbu tribuny kuřimských házenkářů, stejná suma na pořízení zahradního traktoru a vybudování sociálního zařízení Sportovního klubu v Řícmanicích, 180 tisíc na opravu podlahy tělocvičny v budově sokolovny v Moravských Knínicích nebo například 150 tisíc korun na opravu travnatých ploch FK Znojmo. Krajská rada schválila dotace nejen pro sportovní organizace, ale i na podporu pořádání významných sportovních akcí.

Veselí nad Moravou získá pedagogické lyceum

skola tridaBrno, 19. června 2023 - Další navýšení oborových kapacit všeobecného vzdělávání schválili krajští radní. Na svém zasedání dne 14. června rozhodli o vzniku nového oboru ve Veselí nad Moravou. Tamní Obchodní akademie a střední škola polytechnická otevře od 1. září 2024 pedagogické lyceum.

Hodonínskou zoologicku zahradu čeká radikální proměna

hodonin zoo nova podobaHodonín, 13. června 2023 - Další modernizace Zoologické zahrady Hodonín je na dohled. Ještě před zahájením stavebních prací je však nutné provést související demolice některých staveb. Koncem května byl v zázemí zahrady zbourán objekt šaten, v nejbližších dnech začne demolice pavilonu akvárií. Obě stavby zanedlouho nahradí moderní budovy. Nové zázemí nabídne i zrekonstruovaný šelminec vedle pavilonu primátů a obnovy se dočká rovněž tornádem zničený psí útulek.

Lázně ve Znojmě končí, o jejich budoucnosti má rozhodnout i veřejnost

lazne znojmo ilustracni deti bazenZnojmo, 13. června 2023 - Ve znojemských lázních se doplavalo. Poslední děti je navštíví 23. června. V novém školním roce už se budou učit plavat v novém krytém bazénu v Louce. Po téměř šedesáti letech se tak uzavírá jedna kapitola historie lázní a otevírá se nová. Hlavní slovo v diskuzi o budoucnosti lázní budou mít občané. „Jsem přesvědčena, že se dveře budovy lázní zavírají jen dočasně. Musíme se rozhodnout, co dál. Variant je více a žádná v tuto chvíli není definitivní. Jisté je, že budovu městských lázní chceme udržet při životě,“ zdůraznila starostka Znojma Ivana Solařová.

Vodárenské objekty se mimořádně otevřou i veřejnosti

vodovodni potrubi ventilyBrno, 13. června 2023 – Chcete se podívat, jak se upravuje surová voda na to, abychom ji mohli pít? Zajímá Vás, co vše musíme udělat s odpadní vodou, než ji vypustíme zpět do přírody. Pokud ano, pak přijměte naše pozvání na již tradiční Dny otevřených dveří na vodárenských objektech, které se uskuteční v pátek 16. června. Zavítat můžete na řadu zajímavých vodárenských objektů, které provozuje VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., jak v Jihomoravském kraji, tak i v Kraji Vysočina.

Trojdílný festival regionálních chutí láká nejen na gastronomii, ale i na skvělou hudbu

festival chuti gastronomieBrno, 13. června 2023 - Regionální pochutiny a k tomu produkce známých hudebních interpretů: jestli vám dává toto spojení smysl, neváhejte. Navštivte Miroslav, Letovice a Veselí nad Moravou, které budou v průběhu léta hostit celodenní slavnosti zasvěcené regionálnímu jídlu a pití. Festivaly plné chutí v průběhu léta postupně v Miroslavi (17. 6.), Letovicích (12. 8.) a ve Veselí nad Moravou (28. 9.) nabídnou širokou paletu producentů i restaurací, které zapojují regionální potraviny do své nabídky. Přitom každé město připravilo úplně jiné menu.

Strana 7 z 624