Umístění: Hlavní stránka

Titulem Víno Jihomoravského kraje 2023 se mohou pyšnit tradiční odrůdy

vino vinobranI vyvrtkaBrno, 11. října 2023 - Titulem „Víno Jihomoravského kraje 2023“ se ode dneška pyšní čtyři vína z Moravy. Dvě bílá a dvě červená vína zvítězila v soutěži, kterou vyhlásil Jihomoravský kraj ve spolupráci s Národním vinařským centrem. Vína budou reprezentovat region jižní Moravy při oficiálních akcích.

Želešice, Modřice a Rebešovice propojí nová cyklostezka

cyklostezka kolobezka parBrno, 11. října 2023 - Nová cyklostezka v délce přes 3,6 kilometru propojí Želešice, Modřice a Rebešovice na Brněnsku. "Půjde o stavbu nové komunikace v prostředí nezpevněných lesních a polních cest. „Vznikne tak zcela nová liniová stavba. Předpokládáme, že celkové náklady projektu dosáhnou částky 51,5 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník. Kraj hodlá na vybudování cyklostezky využít především evropské prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Jihomoravský kraj dá obcím další peníze na čističky a kanalizaci

kapka cista vodaBrno, 11. října 2023 - Například záměr obce Prusy-Boškůvky nebo navýšení kapacity čistírny odpadních vod v Dolních Dunajovicích – nejen tyto projekty se podaří realizovat pomocí 23 milionů korun, které navíc Jihomoravský kraj uvolnil na vodní hospodářství ze svého rozpočtu. Na své schůzi takto rozhodli krajští radní. Definitivně záměr musí schválit ještě zastupitelstvo začátkem listopadu.

Krajská kampaň podpoří duševní zdraví mladých

psychiatrie brnoBrno, 10. října 2023 – Kampaň s ústřední myšlenkou, že duševní zdraví je stejně tak důležitý jako to fyzický startuje na jižní Moravě. Komunikace na sociálních sítích a webu bude pomáhat se zvládnutím problémů v oblasti duševního zdraví. Právě na 10. října letos připadá Světový den duševního zdraví, a proto při této příležitosti představili zástupci Jihomoravského kraje a Vzdělávacího institutu pro Moravu novou kampaň, která s heslem hlava plná těžkejch myšlenek míří na populaci ve věku 10 až 20 let.

Nejoblíbenějším TOP vinařským cílem roku 2023 je Bukovanský mlýn

Bukovanský mlýn 600x400Brno, 8. října 2023 – Vítězem prestižní soutěže o nejpopulárnější TOP vinařský cíl se pro rok 2023 stal Bukovanský mlýn. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, když příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali více než 20 tisíc platných hlasů.

Práce na obchvatu Čebína jsou v další fázi, pozor na dopravní omezení

cebin obchvat foto jmkČebín, 5. října 2023 - Na začátku října spustila SÚS JMK část nově vybudované komunikace, která je hlavní tepnou budoucího obchvatu Čebína. Pro kraj jde o největší investici do nové silnice v historii. Do konce roku musí počítat řidiči s omezením.

Jihomoravský kraj plánuje zvýšit počet lyceí

J. Nantl K. Jurka H. Nespěšný skoly lycea zdroj JMKBrno, 4. října 2023 - Nový dlouhodobý záměr z dílny MŠMT výrazně usnadní vznik nových všeobecných oborů. Využije toho Jihomoravský kraj, který má v plánu zakládat řadu nových lycejních oborů. Plány představili Jiří Nantl a Karel Jurka. Dlouhodobý záměr vzdělávání ČR je koncepční dokument, který mimo jiné stanoví pravidla vzniku oborů a jejich ukotvení. Jedná se o závazný materiál mimo jiné pro kraje, které jsou zřizovateli středních škol. Nový dlouhodobý záměr bude platný na roky 2023 až 2027 a přinese řadu pozitivních změn.

Ve Slavkově a Bučovicích vznikly moderní výjezdové základny pro záchranáře

sanitka interierBučovice, 4. října 2023 – Po roce a čtvrt od zahájení stavby už jihomoravští záchranáři v Bučovicích a Slavkově u Brna využívají nové moderní výjezdové základny. Celkové výdaje na základnu v Bučovicích dosahují 81,8 milionů korun, v nedalekém Slavkově 48,5 milionu korun.

Schváleno: Znojmo má strategický plán do roku 2030

znojmo strategicky plan mestaZnojmo, 30. září 2023 - Znojmo má nový základní rozvojový dokument, který stanovuje priority Znojma na nadcházející období. Strategický plán rozvoje města 2024 - 2030 schválili zastupitelé na svém zářijovém zasedání. Strategický plán na jedné straně pojmenovává silné a slabé stránky Znojma a i na základě těch vytyčuje základní ideové vize seskupené do 5 zastřešujících pilířů: strategické řízení, participace a majetek města; urbanismus, územní rozvoj a životní prostředí; doprava a infrastruktura; sociální oblast, bezpečnost, vzdělávání a zaměstnanost; kultura, sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch.

Kraj navrhuje spravedlivější rozdělení daní, získat by mohl až 1,5 miliardy ročně

czk bankovky tisicikorunyBrno, 29. září 2023 - O spravedlivější rozdělení peněz z daní usilují zastupitelé Jihomoravského kraje. Na svém posledním zářijovém zasedání jednohlasně schválili zákonodárnou iniciativu Jihomoravského kraje ve věci změny rozpočtového určení daní (RUD) pro kraje. Novela zákona by Jihomoravskému kraji přinesla v porovnání se skutečností roku 2022 navýšení příjmů do rozpočtu o 1,46 miliard korun.

Strana 5 z 629