Umístění: Hlavní stránka

Jihomoravský kraj podpoří zachování vesnických prodejen

dotace penize czk dvoustovkyBrno, 13. srpna 2021 - Až o 100 tisíc korun mohou žádat provozovatelé prodejen v rámci nového dotačního programu OBCHŮDEK 2021+ a podpořit tak zachování místní prodejny potravin. Na tomto dotačním programu, který letos premiérově spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, bude spolupracovat i Jihomoravský kraj. O dotačním programu 11. srpna jednali krajští radní.

Letní sbírka potravin pomůže i lidem zasaženým tornádem

nakupni kosik potravinova sbirkaBrno, 13. srpna 2021 – Zákazníci Tesco mají možnost se během měsíce srpna zapojit do letní sbírky potravin. Cílem je vysbírat trvanlivé potraviny, které následně potravinové banky přerozdělí lidem v nouzi. Sbírka bude probíhat do 29. srpna ve všech hypermarketech a supermarketech, celkem tedy na 147 obchodech. Jedná se o statickou sbírku, kdy zákazníci darované potraviny umístí na sběrná místa v obchodech za pokladní zónou. Možnost darovat potraviny mohou zákazníci i přes Tesco online nákupy.

Propustky pod silnicí u Nových Mlýnů chrání vydry i další zvířata

tunel pro zvirata nove mlynyBrno, 10. srpna 2021 - Nejen vydry ale například kachny nebo i lišky se naučily využívat speciální propustky vybudované pod nově opravenou komunikací na hrázi mezi horní a střední nádrží vodního díla Nové Mlýny. Účinnost „podchodů“, které zde Jihomoravský kraj nechal vybudovat v rámci stavby cyklostezky u této silnice I/52, je tak mimořádná a ochrání i řadu dalších živočichů.

O titul Strom roku se utká i trio z jižní Moravy

12 Smigule 002 2Brno, 10. srpna 2021 - Hned tři zelení pamětníci z Jihomoravského kraje se probojovali do finále ankety Strom roku. V jubilejním 20. ročníku soutěže se mezi dvanácti stromy s nejsilnějším příběhem představí hrušeň přezdívaná Šmigula, jedinečný Smrk z Brna a Lípa pod Holým kopcem. Podpořit své favority mohou lidé hlasem prostřednictvím dárcovské sms za třicet korun nebo přes web ankety.

Jedny z nejdražších nemovitostí jsou v Jihomoravském kraji, na byt by místní našetřili za 86 let

nakup domu hypotekaBrno, 10. srpna 2021 – Podle aktuální analýzy Modré pyramidy našetří Češi na vlastní bydlení z průměrného platu za 56 let. Hned po Praze jsou na tom nejhůře v Jihomoravském kraji, kde by na místní byt spořili přibližně 86 let. Mají totiž nadprůměrně vysoké nájmy, zatímco mzdy jsou zde lehce pod průměrem. Řada z nich tak svou situaci řeší hypotékou – za její splátku zaplatí měsíčně v průměru jen přibližně o 4 tisíce více než za nájemné.

Trnavský kraj daroval dřevo na opravu hodonínské školy poškozené tornádem

zupan trnavsky krajHodonín, 10. srpna 2021 - Celkem 300 kubíků dřeva na opravu střechy hodonínské školy U červených domků, kterou poničilo červnové tornádo, putuje na jih Moravy jako dar od Trnavského samosprávného kraje. První část nákladu již byla převezena ke zpracování na pilu do Nechvalína. Darované dřevo 5. srpna v Hodoníně symbolicky předal župan Jozef Viskupič.

Možnost očkovat se bez registrace nabízí i krajská očkovací centra

vakcina ockovani covid zenaBrno, 10. srpna 2021 - Zájemcům o očkování bez registrace se na jižní Moravě zásadně rozšíří nabídka míst, kde tak budou moct učinit. Od tohoto týdne se bez registrace bude očkovat také v drtivé většině krajských velkokapacitních očkovacích center. Pro dávku vakcíny bez jakéhokoli předchozího papírování a organizačních komplikací tak bude možno zamířit do stávajících očkovacích center v Boskovicích, Břeclavi, Znojmě, Kyjově, Vyškově, Hodoníně a Tišnově (výjimkou je očkovací centrum v Blansku – Nemocnice Blansko tuto službu poskytovat nebude). Pro očkování bez předchozí registrace bude k dispozici jednodávková vakcína Janssen.

Děti z Hrušek a Moravské Nové Vsi budou dočasně chodit do škol v okolních obcích

holcicka skolka hrackaHrušky, 5. srpna 2021 - Náhradní zázemí pro školáky z tornádem zasažených obcí, připojení na energie nebo spolupráce s dobrovolníky. Nejen tato témata přineslo jednání v Lužicích se starosty, humanitárními organizacemi a dalšími složkami, které v oblastech působí. Do škol a školek v Mikulčicích a Lužicích děti nastoupí 1. září. Náhradní možnosti řeší v Hruškách a Moravské Nové Vsi. „Děti budou mít kam chodit. Domlouvají se dočasné varianty v okolních obcích, včetně dopravy. Dojíždění by mělo být asi jen na dva až tři měsíce, odhadem do listopadu,“ zmínil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Lidé zasažení tornádem dostanou dalších 200 milionů korun ze sbírek neziskových organizací

tornado boureBrno, 5. srpna 2021 - Na základě dohody o koordinovaném postupu pomoci zahájí tento týden spolupracující nevládní organizace, nadace a nadační fondy druhé kolo podpory pro lidi v obcích zasažených tornádem. Více poškozené domácnosti obdrží stejně jako v prvním kole příspěvek 150 tisíc korun. Celkem plánují spolupracující organizace ze svých sbírek v této fázi podpory vyplatit více než 200 milionů korun.

Kandidátní listiny v Jihomoravském kraji podalo 21 politických subjektů

volby parlamentni podzimBrno, 5. srpna 2021 - V Jihomoravském kraji podalo na krajský úřad kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR celkem 21 politických subjektů. Další legislativní proces je následující: Krajský úřad Jihomoravského kraje podané kandidátní listiny, včetně prohlášení kandidátů, neprodleně po převzetí zasílá Českému statistickému úřadu, který vytváří registr kandidátů. Dále zašle seznam podaných kandidátních listin i Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Strana 5 z 581