Umístění: Hlavní stránka

Jihomoravský kraj bude v roce 2023 hospodařit s rozpočtem téměř 16 miliard korun

rozpocet jmk penize bankovkyBrno, 18. prosince 2022 - Krajští zastupitelé na svém posledním letošním jednání schválili krajský rozpočet na příští období. Do roku 2023 tak kraj vkročí s příjmy ve výši 14,3 miliardy a výdaji 15,8 miliardy korun. „Jsem rád, že drtivá většina zastupitelů zvedla ruku pro navrženou podobu rozpočtu, za to jim děkuji. Po dvou letech je tu konečně normální rozpočet. Poprvé totiž máme větší jistotu, jaké budou příjmy a co nás čeká,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Silničáři otevřou zrekonstruované úseky na silnicích III. třídy ve Slavkově a v Tvrdonicích

sus jmk kruhovy objezd slavkovBrno, 13. prosince 2022 – Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje v tomto týdnu otevře dva opravené úseky silnic III. třídy. V prvním případě se jedná o průtah na silnici III/0501 ve Slavkově u Brna. „Rekonstrukce této vozovky proběhla ve stávající trase silnice, a to v celkové délce 3265 metrů. Stavbu jsme realizovali jak v intravilánu města, tak z části i mimo něj, konkrétně šlo o úsek začínající za křížením místních komunikací Špitálská a Zámecká, dále na ulici Kollárova, Slovákova, B. Němcové, Lidická, Bučovická až po napojení s komunikací I/50. S pracemi jsme začali loni v dubnu a končili jsme letos v listopadu,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je dostavěna

speleoterapie jmkOstrov u Macochy, 12. prosince 2022 - Uzavření smlouvy na stavbu (28. 4. 2020), kolaudace (15. 11. 2022), předání a převzetí díla (8. 12. 2022) - tak šel čas s výstavbou nové Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy. Po novém roce ji čeká montáž a instalace vybavení. Celkové náklady na výstavbu jsou ve výši 196 milionů korun, na jejich pokrytí Jihomoravský kraj využil i úvěr od Evropské investiční banky.

Obec Hrušky pokračuje v obnově po loňském tornádu

tornado hrusky trychtyrHrušky, 12. prosince 2022 – Pokračující válka na Ukrajině, uprchlická krize, energetická krize, zvyšující se míra inflace či požár v Českém Švýcarsku jsou události, které v tomto roce zásadně ovlivnily naše životy a byly často diskutovaným tématem v médiích. Nicméně jsou událostmi, jejichž dopady pocítila všechna města a obce, včetně té naší. Nutno podotknout, že vedení obce Hrušky se mimo jiné muselo vypořádat a stále vypořádává s následky ničivého tornáda, které zasáhlo obec v červnu loňského roku.

Hodonínská nemocnice se dočká magnetické rezonance

magneticka rezonance nemocnice hodoninHodonín, 12. prosince 2022 - Pacienti z Hodonínska se v příštích letech mohou těšit na zlepšení nabídky zdravotní péče. Krajští radní schválili výstavbu Pavilonu zobrazovacích metod v Nemocnici TGM Hodonín. Předpokládané výdaje projektu jsou 183 milionů Kč. Nadlimitní veřejnou zakázku na stavební práce si vypíše sama nemocnice.

Kraj podpoří malé prodejny na 48 místech jižní Moravy

lahev obchodBrno, 12. prosince 2022 - Kraj v druhém kole sběru žádostí rozdělí mezi prodejny dalších 600 tisíc korun v rámci letošního dotačního programu OBCHŮDEK 2021+. Rozhodli o tom ve středu 7. prosince na svém jednání krajští radní. „Mezi zájemce o dotaci se letos podaří rozdělit celkem na 3,8 milionu korun. Dotace tak pomůžou zachovat tyto základní služby na 48 místech v kraji. V tomto rámci nově podpoříme i dalších 6 prodejen v celkovém objemu 600 tisíc Kč. Konkrétně půjde o prodejny v Neslovicích, Mělčanech, Nížkovicích, obchůdek v Nesovicích – Letošově, Milonicích a Krásensku. Každá koruna, která přispěje k tomu, aby náš venkova byl vybaven standardními službami, je důležitá,“ řekl k rozhodnutí krajské rady náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Dvanáct lahví pro dobrou věc. Dražba výroční slivovice přispěje Mikuláškovi na vozíku

lahve slivovice drazbaBrno, 12. prosince 2022 - Dětská mozková obrna s postižením dolních končetin. Diagnóza, která už roky trápí malého Mikuláška Raka. K tomu, aby mohl sám sedět a chodit, by mu pomohly speciální ortézy z Vídně. Právě na ně má putovat výtěžek z dobročinné dražby, kterou připravuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s Nadačním fondem Emil a známým moravským lihovarníkem Žufánkem. Začala symbolicky 12. 12. 2022 ve 12:00, potrvá týden.

V Čebíně se připravují na stavbu základní školy

cebin nova skolaČebín, 6. prosince 2022 – Po více jak roční intenzivní přípravě podala obec Čebín žádost o dotaci na výstavbu druhého stupně základní školy. Podařilo se jim dostat mezi první desítku žadatelů z celé České republiky a mají tak velkou šanci získat potřebné finance na stavbu. Spolu s výstavbou školy plánují i vybudování moderních odborných učeben a školní kuchyně. Ta bude připravovat stravu i pro první stupeň základní školy, místní mateřskou školu a čebínské seniory. Výběrové řízení plánují zastupitelé zahájit v první polovině roku 2023 a vlastní stavbu na podzim stejného roku. První žáci by tak do nových školních lavic mohly usednout 1. září 2025.

Nejlepším vínem České republiky je Ryzlink vlašský z Mikrosvínu

Nejlepším vínem České republiky je Ryzlink vlašský z Mikrosvínu 600x400Valtice, 30. listopadu 2022 – V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov.

Stavební práce na opravách vyškovského mostu končí, druhá etapa začne na jaře

vyskov most foto jmkSlavkov u Brna, 29. listopadu 2022 - V polovině září začala Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje s první etapou stavebních prací na mostě (0462-14) ve Vyškově na Olomoucké ulici. Důvodem uzavření byl jeho havarijní stav. „Most je více jak sto dvacet let starý a stávající segmentová klenba z kamenných kvádrů již nebyla v dobrém technickém stavu. Byla provedena prohlídka a most byl zařazen do sedmého stupně, což je označení pro havarijní stav,“ popsal ředitel Správy a údržby Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Strana 4 z 608