Umístění: Hlavní stránka

Nová aplikace Masarykovy univerzity odhaluje nebezpečná místa na českých silnicích

dopravni nehoda automobilBrno, 18. dubna 2023 - Nový software vyvinutý vědci z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity dokáže najít místa častých vážných dopravních nehod. Usnadní tak práci především policistům, kteří budou moci problematické úseky snáze identifikovat a přesněji zacílit potřebná opatření.

Krojovaná chasa ze Skoronic znovu ztvární jízdu králů na festivalu Slovácký rok v Kyjově

folklor krojKyjov, 18. dubna 2023 – Starobylý zvyk jízdy králů, která je od roku 2011 zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, letos znovu obohatí program Slováckého roku v Kyjově. XXI. ročník národopisného festivalu, jenž je považován za nejstarší v České republice, se uskuteční ve dnech 10.–13. srpna 2023.

Žebětín bude mít nový parčík a vyčistí rybník

rybnicekBrno, 18. dubna 2023 – Brňané se mohou těšit na příjemné posezení, ze kterého budou moct z výšky shlédnout na Žebětín i Kamechy. Díky příspěvku z dotačního titulu „Nové parky pro Brno“ vznikne parčík U hájovny. Radnice také zpracovává projekt na odbahnění a vyčištění rybníka. Radnici MČ Brno-Žebětín se úspěšně podařilo zažádat i o dotaci 2,6 milionů korun v rámci titulu „Nové parky pro Brno“. Finance poputují do nového parčíku U hájovny, který bude situován v horní části obce ve svažitém terénu.

Sůl z arktických ledů může ničit ozon. Jak vzniká, objasnili brněnští vědci

antarktida ilustracni fotoBrno, 11. dubna 2023 - Jsou tak miniaturní, že jsou lidským okem neviditelné a zároveň tak lehké, že se mohou volně vznášet ve vzduchu. Jejich vliv na počasí, klima a atmosféru je však velmi významný a na svědomí mají mimo jiné i ničení ozonu či přeměnu rtuti v životním prostředí na jedovatější formu. Řeč je o slaných mořských aerosolech vznikajících ze slaného ledu v polárních oblastech.

Nejlepší obecní internetové stránky v kraji má Znojmo a Vranov nad Dyjí

internet prohlizec webBrno, 11. dubna 2023 - Webové stránky Znojma a Vranova nad Dyjí dominovaly letošnímu krajskému kolu soutěže Zlatý erb. Jihomoravské výsledky jubilejního 25. ročníku pořadatelé ze společností Český zavináč a Triada vyhlásili 11. dubna v prostředí zastupitelského sálu brněnského sídla krajského úřadu. Znojmo zvítězilo v kategorii obcí s rozšířenou působností (ORP), stránky městyse Vranov nad Dyjí porotci nejlépe ohodnotili mezi obcemi a spolu s Ivančicemi získaly také Cenu veřejnosti.

Euroregion Pomoraví bude spolupracovat s Dolním Rakouskem

spoluprace potreseni rukamaBrno, 11. dubna 2023 - Chránit přírodu, bojovat s klimatickou změnou, rozvíjet cestovní ruch, vzdělávání a spolupracovat například v oblasti dopravy, kultury, sportu, zdravotnictví či sociální – to jsou hlavní cíle spolupráce mezi jižní Moravou a Dolním Rakouskem. Zájem o přeshraniční kooperaci stvrdili svými podpisy představitelé Euroregionu Pomoraví, sdružuje obce a města na jižní Moravě, a Zemského spolku Euroregion Weinviertel v Dolním Rakousku v úterý 11. dubna v Zistersdorfu.

Festival otevřených sklepů bude v dubnu na Mikulovsku

vino vinobrani vinice jizni morava poleMikulov, 11. dubna 2023 –Jarní Festival otevřených sklepů se uskuteční ve dnech 22. a 23. dubna v Mikulově a ve vinařských obcích Březí a Dolní Dunajovice. Sklepy otevře 33 vinařství, která k degustaci nabídnou více jak 300 vín, mezi nimi i Vinařství Kadrnka, absolutní vítěz soutěže Vinařství roku 2022. Pořadatel již tradičně zajišťuje kyvadlovou dopravu a festivalové balíčky včetně ubytování. Návštěvníci si mohou na trase mezi sklepy prohlédnout i dvě desítky místních památek.

V obcích postižených tornádem dokončila společnost EG.D práce na nové síti

sloupy eg.d po tornaduHodonín, 11. dubna 2023 - Distribuční společnost EG.D, která patří do skupiny E.ON, dokončila začátkem dubna více než rok a půl trvající obnovu elektrické sítě na všech napěťových hladinách v obcích na jihu Moravy, které v červnu 2021 postihlo tornádo. To jen na elektrickém vedení způsobilo škody za více než 100 milionů korun a zničilo desítky kilometrů distribuční sítě.

Kraj schválil dotace na boj proti suchu za téměř 15 milionů

sucha krajina hlinaBrno, 6. dubna 2023 - Vznik vodního biotopu, obnova větrolamu, ošetření stromů v zámeckém parku a mnoho dalších. V prvním kole dotačního programu „Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2023“ se sešlo 151 žádostí. Krajští radní na své středeční schůzi schválili 148 žádostí v celkové výši 14,8 milionu korun, napříč šesti tituly dotačního programu. Tři vyřadili z důvodu nesplnění podmínek.

Na jižní Moravě vznikne 13 bytů zvláštního určení pro sociálně potřebné

vozickarka doma bytBrno, 6. dubna 2023 - Již podruhé vypsal Jihomoravský kraj dotační program na výstavbu bytů zvláštního určení. Radní schválili na svém jednání ve středu 5. dubna částku ve výši 15,8 milionu korun pro celkem 13 projektů. Ty mají pomoct zajistit a zkvalitnit bydlení osob v nepříznivé sociální a zdravotní situaci. Vše musí ještě potvrdit dubnové zastupitelstvo. Dotační program na období 2023 - 2024 je zaměřený jednak na přípravu projektové dokumentace, jednak na realizaci nových staveb nebo rekonstrukci stávajících objektů, kde vzniknou obecní byty k bydlení potřebným občanům.

Strana 3 z 616