Umístění: Hlavní stránka

Kraj dokončí opravu silnice v Pilském údolí a opraví most v Bratčicích

silnice les rekonstrukceBrno, 28. dubna 2020 – Opravou přibližně půlkilometrového úseku silnice v Boskovicích by měly vyvrcholit několikaleté práce na vozovce v Pilském údolí. Na nový most přes potok Lejtna se pak mohou těšit v Bratčicích. Projekty za přibližně 20 milionů korun schválili radní Jihomoravského kraje. Správa a údržba silnic teď začne vybírat firmy, které se prací zhostí. Hotovo by v obou případech mohlo být již letos v listopadu.

Vědci na jihu Moravy zkoumají, jak zadržet vodu ze zemědělských drenáží v krajině

voda hlina sucho rostlinaBrno, 28. dubna 2020 – Odborníci z několika vědeckých institucí se budou zabývat vodou z drenáží ze zemědělských pozemků. Ta často znečišťuje povrchovou vodu, na druhé straně je možné její odtok regulovat a v době intenzivního sucha díky tomu část vody zadržovat v krajině. Na výzkumu se podílí i odborníci z Mendelovy univerzity v Brně. Cílem vědců je také snížit zatížení povrchových vod plošnými zdroji znečištění, mezi které patří i drenážní vody přitékající ze zemědělsky využívaných pozemků.

Připravil vás koronavirus o práci? Nové místo hledejte v obchodě či logistice

nova prace hiringBrno, 28. dubna 2020 – I když zatím nezaměstnanost neroste takovým tempem jako v době krize v roce 2008, nárůst počtu lidí bez práce dle odhadů ekonomů nebude malý. Propouštění se očekává jak v automobilovém průmyslu a strojírenství, tak v segmentu horeca. Experti z personální agentury Grafton Recruitment lidem, kteří přijdou o práci, doporučují orientaci na obory e-commerce, logistiky, IT a podnikových služeb. Na rozdíl od krize roku 2008, kdy při propouštění přišli jako první na řadu agenturní zaměstnanci, je letos situace zatím jiná. Firmy oceňují flexibilitu, kterou jim tento typ zaměstnanců umožní.

Blansko zrekonstruuje ZŠ TGM za 80 milionů, dočká se i nové kuchyně a jídelny

zakladni skola rekonstrukceBlansko, 27. dubna 2020 – Je to největší investice do rekonstrukce budovy základní školy, kterou Blansko zažilo. Základní škola Tomáše Garrigue Masaryka na Rodkovského ulici díky ní získá přístavbu nové školní kuchyně a jídelny. Město nyní vyhlásilo zadávací řízení na zhotovitele více než dvouletého projektu za 80 milionů korun.

Vědci: Sucho potrápí zemědělce i letos, nový web upozorňuje na riziko požárů

sucho poleBrno, 27. dubna 2020 – Sucho bude trápit zemědělce i v letošním roce. Napovídá tomu citelný nedostatek vody. Ten je v mnoha oblastech České republiky podle bioklimatologů Mendelovy univerzity v Brně už nyní téměř kritický a vzhledem k předpovědi se bude ještě výrazně zhoršovat. Sucho v současnosti dominuje především v severní polovině republiky. Hrozí i riziko požárů, na které upozorňuje nový web firerisk.cz.

Moravský Krumlov preventivně dezinfikuje veřejné prostory

moravsky krumlov dezinfekce verejnych prostorMoravský Krumlov, 27. dubna 2020 – V Moravském Krumlově začali v pátek 24. dubna s oplachem a dezinfekcí veřejných prostor včetně interiérů a venkovních prostor Domova s pečovatelskou službou. „Je to další z preventivních opatření, které má přispět k zamezení šíření nákazy covid-19,“ říká starosta města Tomáš Třetina. Vybavení na venkovní dezinfekci pořídili díky krizové pomoci Nadace ČEZ, která podala pomocnou ruku organizacím a městům, kteří bojují se současnou pandemií a hledají způsoby, jak šíření viru co nejvíce omezit.

Zachraň hospodu, vyzývají pivovary zákazníky v Jihomoravském kraji

hospoda restaurace pivo pullitrBrno, 27. dubna 2020 – Drtivá většina hospod a restaurací v Jihomoravském kraji je už druhý měsíc kvůli aktuálním opatřením uzavřená a otevře se až v polovině května. Majitelé hospod tak přemýšlejí, jak přežít další týdny, a u mnoha z nich stále hrozí, že po skončení současných opatření znovu neotevřou. Český svaz pivovarů a sladoven proto ve spolupráci s pivovary a dalšími partnery přišel s iniciativou Zachraň hospodu, díky které mohou lidé přímo podpořit své oblíbené hospody a restaurace.

Projekt Zachraň hotel ubytuje zaměstnance v první linii, zapojit se může každý

hotelovy pokojBrno, 23. dubna 2020 – Platforma Zachraň hotel společností Amazing places a Mevris začíná poskytovat volné ubytovací kapacity pro zdravotnický a záchranný personál. Ten tak může získat nouzové ubytování v době, kdy kvůli riziku přenosu nákazy nemůže bydlet se svou rodinou. Projekt nyní nabízí přes 1 500 lůžek po celé České republice, k platformě se mohou zapojovat další poskytovatelé ubytování.

Muzeum Brněnska oslaví Světový den knihy online čtením pohádek i detektivky

an epic of the gestapolBrno, 23. dubna 2020 – Světová organizace UNESCO vyhlásila 23. duben svátkem knihy přesně před 25 lety. Pobočky Muzea Brněnska na tento významný den připravily řetězové online čtení z knih, které se vážou k jejich sbírkám, expozicím, výstavám nebo připravovaným akcím. Pohádky, úryvky ze vzpomínkových knih i detektivního románu muzeum ve čtvrtek odpoledne zveřejní na Facebooku a YouTube.

Kraj pořídí 37 nových vlaků, začnou jezdit do roku 2022 a design už mají vybraný

nove vlaky Jmk designBrno, 23. dubna 2020 – Na páteřní regionální železniční linky S2 a S3 vyrazí nejpozději v průběhu roku 2022 37 nových železničních jednotek pořízených do vlastnictví Jihomoravského kraje. Zatímco o jejich technické výbavě bylo rozhodnuto již během výběrového řízení, o jejich designu hlasovali nedávno krajští radní. Ze čtyř navrhovaných variant vybrali po doporučení zastupitelů provedení v bílé a magenta, které se odkazuje k barvám a vizuálnímu stylu nového krajského loga.

Strana 3 z 552