Umístění: Jižní Morava

Jaké Vánoce mají děti v nemocnici

Vánoce v nemocniciVánoční svátky tradičně prožíváme v rodinném kruhu, doma mezi blízkými. Když jste však vážně nemocní, po těžkém úrazu nebo závažném zákroku, musíte je strávit i mimo domov v nemocnici. Dvojnásob těžké je to pro děti, které zůstanou na Vánoce samy bez rodičů. Jak takový vánoční čas v nemocnici ubíhá? Za odpovědí se vypravíme do Nemocnice TGM Hodonín.
Na dětském oddělení začíná příprava na Vánoce již dobou adventní. Pod vedením učitelek ZŠ a MŠ děti chystají nejdříve adventní věnce, pak vánoční výzdobu oddělení, přáníčka k Vánocům a nejrůznější malé dárky, z nichž mnohé si po propuštění odnášejí domů. Jsou postupně seznamovány s tradicí adventu, mikulášské nadílky i Vánoc. V letošním roce bude předvánoční období dětem zpestřeno návštěvou herce Jana Čenského spolu s vodní královnou Blankou.

Jak přežít ve zdraví Vánoce

VánoceVánoce jsou v ideálním případě svátky klidu, pohodové rodinné atmosféry a odpočinku. Ne vždy se ovšem vše podaří podle plánu, proto vám přinášíme několik rad, jak bezpečně ve zdraví přečkat vánoční svátky...

Přijímačky na střední školy nově!

přijímačky na střední školy 2009Zásadní změny v přijímacím řízení na střední školy přináší novela školského zákona, přijatá letos v létě. Uchazeči o středoškolské studium mohou už v prvním kole přijímacího řízení podat přihlášky až na tři obory vzdělání (podle dosud platné úpravy to bylo možné pouze na jeden obor vzdělání). Pro další kola přijímacího řízení není počet přihlášek omezen. Další důležitou změnou je, že přihlášky se podávají přímo řediteli školy, do které se žák hlásí. Do 30. listopadu 2008 museli přihlášky podat uchazeči o obory vzdělání s talentovou zkouškou. Pro všechny ostatní platí termín podání do 15. března 2009.

O řemeslníky je velký zájem

řemesla - bednářiO tom, že na trhu práce chybí řemeslníci, se už nějakou dobu mluví. Poslední léta se většina dětí podporovaných svými rodiči upíná ke studiu zakončenému maturitou, ať už pro studium mají nebo nemají nadání. Být „jen“ vyučený není právě v módě. A přitom dobrý řemeslník je stokrát lepší než maturant „za každou cenu“, který vystudoval bez zájmu a „s odřenýma ušima“.
Navíc o dobré řemeslníky se dnes firmy přetahují. Zvláště po některých profesích, které se stávají takzvaným „úzkoprofilovým zbožím“, je velká poptávka. Mezi ně patří na jižní Moravě například zámečníci. „Nejvíc v poslední době sháníme zámečníky a svářeče. O tyto obory není ze strany žáků ani jejich rodičů zájem. Proto se de facto neučí,“ stěžuje si Ing. Tomáš Toufar, vedoucí personálního odboru Královopolské a.s.
Počet vyučených zámečníků skutečně rapidně klesá.

Zvolena Rada JMK pro období 2008-2012

rada JMKNa ustavujícím zasedání Zastupitelstva Jihomoravského kraje, které se konalo v pátek 21. listopadu 2008, byli zvoleni tito členové Rady Jihomoravského kraje:

Mgr. Michal Hašek, hejtman

Ing. arch. Anna Procházková, náměstkyně hejtmana, která zastupuje hejtmana v době jeho nepřítomnosti...

Tipy na výlet o Vánocích

kam o vánocíchAdventní a vánoční kalendář:

12. prosince
Rájec-Jestřebí: Adventní koncert – Ensemble Martinů
Od 19:30 hod. v kostele Všech svatých.
Letovice: Camerata Brunae
Adventní koncert v rámci koncertů Kruhu přátel hudby.

12. – 13. prosince
Boskovice: Vánoční jarmark
Na Masarykově náměstí vždy od 9 – 20 hod.

12. - 14. prosince
Břeclav – Poštorná: Vánoční jarmark sv. Lucie

Bydlení mimo velká města láká

bydlení mimo velká městaAčkoliv stále více lidí pracuje ve velkých městech, svá bydlení si pořizují spíše na jejich okrajích nebo v dojezdové vzdálenosti v menších městech.
„Tyto lokality lákají z přirozených důvodů. Bydlení je zde zpravidla levnější než v krajských městech, práce je na dosah, za srovnatelnou cenu lze pořídit bydlení mnohem vyššího standardu,“ vysvětluje Jaromír Herzán z Hot Reality Plus a dodává, že v Jihomoravském kraji se v prvním pololetí 2008 přestěhovalo do oblasti mimo moravskou metropoli přes šest tisíc lidí.

Za živým betlémem do Šitbořic

Živý betlém v ŠitbořicíchV Šitbořicích můžete na první svátek vánoční 25. prosince vidět živý betlém.
V parku uprostřed vesnice bude stát připravená salaš s jeslemi, ke které bude vesnicí směřovat průvod v čele s Marií, Josefem a malým Ježíškem. „Svatou rodinu“ doprovodí množství malých koledníků – dětí oblečených postaru jako z obrázků Josefa Lady, pastýři, muzikanti i postavy tří králů. Ti všichni se Jezulátku v jeslích pokloní, zazpívají koledy a předají dárek v podobě finanční částky. Peníze vybírá malý černoušek s pokladničkou a podobně jako jeho sádrový vzor z betléma v místním kostele se za každý příspěvek klaní. Vybrané finance poputují do skutečného Betléma – střediska Diakonie pro handicapované lidi v Kloboukách u Brna.
I vy se spolu s diváky můžete k průvodu přidat – vychází ve 14 hod. od obecního úřadu v Šitbořicích.

Za ruštinou do Nižního Novgorodu

Školáci v NovgoroduStudenti EKO gymnázia Brno se jezdí zdokonalovat v ruštině do Nižního Novgorodu. Jejich škola se totiž zapojila do dotačního programu „Do světa“, který vyhlásil Jihomoravský kraj na výměnné studentské pobyty. V letošním roce zavítali brněnští studenti do Ruska již potřetí.

Zastoupení JMK v Bruselu

Zastoupení JMK v BruseluZastoupení Jihomoravského kraje při Evropské unii bylo slavnostně otevřeno dne 11. října 2007. Cílem zastoupení je navazování spolupráce Jihomoravského kraje s ostatními regionálními zastoupeními, propagace kraje v zahraničí, zprostředkování kontaktů a poskytování informací o aktuálním dění v evropské politice. Neméně důležitým cílem je prezentování a prosazování zájmů Jihomoravského kraje u institucí Evropské unie.

Strana 553 z 558