Umístění: Jižní Morava

Rakušané se budou jezdit léčit do Znojma

Lineární urychlovač pro léčbu nádorových onemocněníV Nemocnici Znojmo byl 13. října zahájen provoz nového oddělení radiační onkologie a lineárního urychlovače pro léčbu nádorových onemocnění. Do realizace onkologického oddělení investoval Jihomoravský kraj 240 milionů korun. Lékařskou péči bude poskytovat nejen obyvatelům regionu, ale v budoucnu by se zde měli léčit i obyvatelé Dolního Rakouska.

Brněnští lékaři jsou světoví

Mezinárodní centrum klinického výzkumu BrnoFakultní nemocnice u svaté Anny otevře jako první na světě mezinárodní centrum pro lékařský výzkum. Bude se zabývat nejen výzkumem a vývojem nových lékařských metod, zároveň se stane také špičkovým pracovištěm na léčbu srdečních, cévních a nervových poruch. Tři budovy Mezinárodního centra klinického výzkumu Brno (ICRC) vyrostou v samém centru města během dvou let. Základní kámen byl položen 7. října.

Nový inkubátor podpoří rozvoj podnikání

INBITV areálu Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích byla 15. října slavnostně otevřena budova Biotechnologického inkubátoru INBIT. Cílem projektu, jehož odborným garantem je Masarykova univerzita v Brně, je vytvoření příznivých podmínek pro rozvoj podnikání v oblasti biotechnologií. Provoz bude zabezpečovat Jihomoravské inovační centrum.
„Biotechnologie se zabývají použitím živých organismů k průmyslovým účelům. Z hlediska budoucnosti patří k prioritám Jihomoravského kraje, přestože se tradiční strojírenský charakter regionu začíná vytrácet,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Ing. Milan Venclík.

Silničáři hlásí: na zimu jsme připraveni!

SilničářiZlé jazyky občas tvrdí, že silničáře vždy v listopadu či prosinci překvapí zima. Skutečnost však bývá poněkud jiná – první sníh či náledí s jistotou překvapí pouze řidiče, kteří si nepřezuli letní gumy a jejichž vozidlo tak dokáže na dlouhé hodiny zablokovat jakoukoli silnici. Kupodivu i přes všechna varování silničářů, dopravních policistů, novinářů, televizních hlasatelů a jiných odborníků se každoročně takových výtečníků najde více než dost.

Více o R52 se dozvíte na novém webu

Dálnice R52Ředitelství silnic a dálnic ČR spustilo nové internetové stránky www.R52.cz o rychlostní silnici R52, která povede z Brna do Vídně. Obsahují informace zejména pro řidiče a obyvatele obcí v okolí stavby. Kromě technických údajů i odpovědí na nejrůznější otázky nabízejí nové stránky přehledné mapy stavby, vizualizace či závěry nejdůležitějších studií. Rubrika „Desetkrát proč R52“ informuje o významu této rychlostní silnice pro region i o způsobu spojení České republiky s okolními zeměmi, především s Rakouskem.

 

Hodonínsko a Břeclavsko spojí s Brnem nová vlaková linka

Nová vlaková linkaIntegrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje se 14. prosince rozroste o řadu dalších obcí na Hodonínsku a Břeclavsku. Bude se jednat o největší rozšíření za celou dobu existence systému. I obyvatelé obcí na východě Jihomoravského kraje tak získají možnost využívat četnější dopravní spojení a cenově výhodné předplatní jízdenky.
Rychlíková vlaková linka R5 spojí Brno s Břeclaví, Hodonínem a Moravským Pískem. Dnes obyvatelé Hodonína cestují do Brna autobusy za 56 Kč a vlaky za 78 Kč. Oběma způsoby pak cesta trvá zhruba 80 minut. Po zavedení nové vlakové linky bude cesta o téměř čtvrt hodiny kratší a vyjde na 59 Kč. Držitelé předplatních jízdenek za ni zaplatí kolem 45 Kč. Od 14. prosince dojde také k úpravám jízdních řádů na většině vlakových i autobusových linek včetně městských doprav.

Výsledky voleb do Zastupitelstva Jihomoravského kraje

Volby 2008Ve dnech 17. a 18. října 2008 se uskutečnily volby do zastupitelstev krajů. V Jihomoravském kraji se o hlasy voličů ucházelo 17 subjektů, což představovalo 973 kandidátů.  K volebním urnám přišlo 41,05% voličů. Pověření pracovníci krajského úřadu průběžně po oba dny voleb prováděli kontroly průběhu hlasování přímo ve volebních místnostech a nezjistily žádné závažnější nedostatky...

Den otevřených dveří na brněnské Hvězdárně

Den otevřených dveří na brněnské HvězdárněV úterý 28. října od 10.00 do 21.00 hodin se na Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně otevřou všechny dveře dokořán. Po celý Den otevřených dveří bude možné navštívit astronomické pozorovatelny, shlédnout speciální představení ve velkém i malém planetáriu a prohlédnout si výstavu o optických klamech a iluzích. Za jasného počasí se pomocí astronomických dalekohledů návštěvníci podívají nejen na Slunce, nýbrž také na planetu Venuši a snad i některé hvězdy! Pracovníci Hvězdárny a planetária však nezapomenou ani na nejmenší návštěvníky - je pro ně nachystána řada jednoduchých, ale poučných hvězdářských soutěží.

Vyražte s Rezekvítkem na houby!

hřibekVšichni zájemci o houbaření mají jedinečnou možnost vyrazit v neděli 9. 11. 2008 na  houbařskou výpravu do lesů okolo Brna. S odborníkem z Masarykovy univerzity a konzultantem mykolologické poradny Mgr. Danielem Dvořákem mohou houbaři zkusit své štěstí v lesích za Brnem. Sraz na netradiční akci je v 9 hodin dopoledne na zastávce autobusů Stará Osada v Židenicích, účastnický poplatek je symbolických 30 Kč.

Letecký svátek v Tuřanech

2008 CIAFTaké díky hezkému počasí prvního zářijového víkendu navštívilo mezinárodní letecký festival CIAF 2008 na tuřanském letišti na třicet tisíc lidí. Celé dva dny se nad letištěm vznášely bitevní vrtulníky, stíhačky a letky historických dvouplošníků. Své umění zde předvedli i hasiči, kteří zasahovali při fingované havárii letadla.

Strana 555 z 558