Umístění: Jižní Morava

Rekordní porodnost u Milosrdných bratří

nmbbrnoNemocnice u Milosrdných bratří hlásí rekordní porodnost – v minulém roce zde přišlo na svět při 1974 porodech celkem 1983 dětí, což je druhý největší počet ve své více než padesátileté historii nemocnice a nejvíce za posledních 28 let. Za posledních šest let je to dokonce více než dvojnásobný růst – pro srovnání, v roce 2002 se v porodnici v Polní ulici narodilo 905 dětí...

Lyžařské areály na jižní Moravě

Lyzovani_1Brno, 5. ledna 2011 - Plánujete vyrazit na lyže, ale máte na to jen jeden volný den či víkend? Nemusíte jezdit až do Krkonoš či Alp – poradíme vám, kde si zalyžovat přímo na jižní Moravě! Přestože tento region nepatří k vyhlášeným lyžařským oblastem, najde se zde celá řada areálů pro milovníky sjezdového lyžování či snowboardingu. Zalyžovat na jižní Moravě si můžete dokonce i mezi vinicemi!

Bilance roku 2008 z pohledu krajského úřadu

Bilance krajeKonec starého a začátek nového roku je obvykle příležitostí k bilancování uplynulého období a k rekapitulaci perspektiv a očekávání. Plně to platí i pro Krajský úřad Jihomoravského kraje. Uplynulý rok 2008 prokázal, že jde o stabilizovanou instituci poskytující profesionální služby občanům, voleným představitelům kraje, obcím i dalším organizacím. Potvrzují to i významná ocenění, která úřad získal: cena Ministerstva vnitra ČR za kvalitu ve veřejné správě „Organizace dobré veřejné služby“ a také 1. místo v kategorii krajských úřadů v 1. ročníku soutěže Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem žen a mužů.

Podpora vzdělání, památek a turistického ruchu

náměstek BožekNáměstkem hejtmana se stal i Mgr. Václav Božek, CSc. Co jej v nejbližší době čeká a čemu zvláště se bude při své práci věnovat? „Budu se věnovat oblastem kulturní a památkové péče, cestovního ruchu a spolupráci s neziskovým sektorem. Dále také spolupráci v oblasti vysokých škol, vědy, výzkumu a inovací. Není to pro mě nic nového, ty oblasti znám dost,“ říká Božek. Jak by měl rozvoj například cestovního ruchu konkrétně vypadat?

Novoroční přání hejtmana Michala Haška

hejtman HašekVážení přátelé,

těší mne, že Vás mohu touto cestou pozdravit a popřát Vám vše nejlepší do roku 2009 jako hejtman Jihomoravského kraje. Stojíme na počátku roku, jehož dvanáct měsíců před námi leží jako nepopsaný list.
V závěru roku loňského nové vedení kraje připravovalo to nejdůležitější, co má vliv na každého obyvatele jižní Moravy – rozpočet na rok 2009. Jeho podobu schválili jihomoravští zastupitelé na svém prosincovém zasedání. Jde o rozpočet, který je sestaven jako vyrovnaný a velmi konzervativní. Mimořádně optimistické vládní odhady daňových příjmů při schvalování státního rozpočtu pro letošní rok totiž nesdílíme.

Rozpočet na rok 2009 schválen

Rozpočet 2009Dne 18. prosince 2008 se uskutečnilo zasedání zastupitelů Jihomoravského kraje, na kterém byl schválen rozpočet na následující rok. „Návrh rozpočtu Jihomoravského kraje na rok 2009 jsme s ohledem na očekávaný negativní vývoj makroekonomické situace koncipovali jako vyrovnaný a konzervativní. Naším cílem bylo v nadcházejícím období, kdy lze přepokládat spíše negativní vývoj ekonomiky, a tím i snížení příjmové stránky rozpočtu, předložit návrh, který nám umožní financovat naše programové priority, a to především v oblasti dopravní infrastruktury, zdravotnictví, sociální péče a školství. Jsem přesvědčen, že tento rozpočet vytváří dobré předpoklady pro hospodaření Jihomoravského kraje,“ komentoval hejtman Mgr. Michal Hašek návrh ještě před jeho schválením. V této konzervativní podobě byl nakonec předložený materiál schválen.

Územní plánování je pro kraj klíčové

Náměstkyně ProcházkováNovou náměstkyní hejtmana se stala Ing. arch. Anna Procházková. Co vše bude mít nová náměstkyně na starosti? „Kromě toho, že v době nepřítomnosti hejtmana nebo v době, kdy hejtman nevykonává svou funkci, jej plně zastupuji, budu i v tomto volebním období zodpovídat za územní plánování Jihomoravského kraje. To je v posledních letech také můj hlavní obor ve vedení kraje,“ říká. „Z postu náměstkyně hejtmana mi vyplývá řada nových pracovních i společenských povinností – zastupovat kraj například při jednání se zástupci samosprávy a státní správy, či reprezentovat při akcích, nad kterými přebírám jako náměstkyně záštitu,“ doplňuje Procházková.

Autovrakoviště na jižní Moravě

Autovrakoviště23. září 2008 vyšla ve Sbírce novela zákona o odpadech, která velmi zásadním způsobem ovlivní od 1. ledna 2009 převod starších aut.
Poplatek při převodu je stanoven podle plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech a činí 10 000 Kč v případě nesplnění hodnot emisí podle norem EURO 2 a EURO 1.
Vzhledem k tomuto poplatku se velké množství starších automobilů stává od 1. ledna neprodejnými...

Adventní jarmark v Lednici

Jarmark v LedniciV neděli 14. 12. 2008 se na Zámeckém náměstí v Lednici konal již tradiční Adventní jarmark. Na letošní ročník této akce se sjelo 40 trhovců s různých koutů republiky, mezi kterými samozřejmě nechyběli tradiční řemeslné výrobky, perníky, vánoční dekorace apod. Pro všechny přítomné návštěvníky byl nachystán bohatý kulturní program, mohli shlédnout vystoupení žáků z místní školy, country tanečníky, ohňovou show, cimbálové trio Rivus a mnoho dalších účinkujících. Připravena byla také pravá česká zabijačka, tradiční svařáček či medovina pro zahřátí a pod vánočním stromečkem taky živý betlém.

Školáci se mohou zapojit do mezinárodní soutěže

TelčV rámci dvacetiletého výročí pádu „Železné opony“ se na příští rok připravuje v rakouském Hornu a Raabsu a v české Telči „Dolnorakouská zemská výstava 2009“ , která bude probíhat od dubna do listopadu 2009. Do tohoto projektu je zahrnutá i nová právě probíhající mezinárodní soutěž „Rakousko – Česko v roce 2020“ - „Vize pro společnou budoucnost v srdci Evropy“, do které se mohou zapojit projektové týmy z Jižních Čech, Jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. 24.září se v dolnorakouském Weidhofenu konala velká prezentace výstavy, soutěže a dalších souvisejících projektů. Za Jihomoravský kraj reprezentovalo Středisko volného času Lužánky z Brna, které má také celou soutěž a její průběh na starosti.

Strana 552 z 558