Umístění: Kultura

Skvosty italské gotiky v Mikulově

Italská gotikaV letošním roce se v Civici Musei di Udine v Itálii uskutečnila rozsáhlá prezentace gotického umění „Skvosty gotiky akvilejského patriarchátu“. Tato výstava, rozšířená o celou řadu předmětů z českých a moravských sbírek, je nyní díky spolupráci s Klubem Unesco v Akvileji a firmou HTS Novosedly, představena české veřejnosti v Regionálním muzeu v Mikulově v areálu zdejšího zámku.

Hejtmanský koncert měl úspěch

Hejtmanský koncert-HašekDlouhotrvajícím potleskem odměnili návštěvníci pondělního (22. června) „hejtmanského“ koncertu v Moravském Krumlově vynikající výkon švýcarského Merel quarteta, které uvedlo Smyčcový kvartet francouzské skladatelky Germaine Tailleferre (1892-1983), Haydnův Smyčcový kvartet G dur op. 77 a Čtyři kusy pro smyčcové kvarteto (op. 81) Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Vydat se na Bodies Revealed, nebo zůstat doma?

Bodies Revealed„Máma kouří, chtěl bych, aby skončila. Podívá se aspoň, jak vypadají její plíce, třeba toho potom nechá. Jinak to vypadá ve skutečnosti a na internetu.“ tvrdí desetiletý Miloš Němec. I takovou představou může žít některý z návštěvníků brněnské kontroverzní výstavy Bodies Revealed (odhalená těla). Je výstava neetická, nebo poučná? Mluví se o úctě k zemřelým a kultuře pohřbívání. Na druhou stranu je ilustrováno například poškození lidských orgánů přejídáním i nedostatkem cvičení.

Inteligentní dům

Inteligentní důmCo je to inteligentní dům a jaké výhody přináší svým obyvatelům? Odpovídá zkušený autor, který se zabývá jejich projektováním a instalacemi. Dozvíte se, jak inteligentní dům dosahuje úspor energií potřebných pro provoz domu. Seznámíte se s vybavením inteligentního domu – co vše lze integrovat a automatizovat (osvětlení, topení, klimatizace, bezpečnostní systém, stínicí technika, telefony, audio/videotechnika atd.).

Kohout, Gruša, Lustig, Viewegh: Jubilejní Měsíc autorského čtení

VieweghLetos v červenci proběhne desátý ročník největšího českého literárního festivalu, který od roku 2000 pořádá v Brně nakladatelství Větrné mlýny. „Zpočátku jsme nedoufali, že se nám podaří získat atraktivní autory, natož provozovat i zahraniční linii,“ prozrazuje Pavel Řehořík z brněnských Větrných mlýnů, který spolu s Petrem Minaříkem stál u zrodu celého projektu. „Jestliže na počátku byla běžná denní návštěvnost dvacet diváků, ale stalo se, že na čtení se sešlo i pouhých pět zájemců, není dnes žádnou výjimkou, že zaplníme velkou scénu Divadla Husa na provázku, která má kapacitu 200 míst,“ doplňuje Petr Minařík.

Brno patří Shakespearovi

Veselé paničky - PolívkaKomedii Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela chystá jako svou hlavní novinku festival Letní shakespearovské slavnosti. Ten letos proběhne od 25. června do 3. září celkem na sedmi scénách v šesti městech a jedním z nich bude samozřejmě i Brno. „Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé,“ říká Jiří Menzel o Paničkách windsorských, zábavné hře o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti.

Hlas Rumcajse se narodil před sto lety

Karel Höger„Jednou šel Rumcajs s Cipískem po lese Řáholec,“ začíná jeden z animovaných pohádkových večerníčků, které svým nezaměnitelným hlasem namluvil, stejně jako seriál O pejsku a kočičce, brněnský Karel Höger. Herec, jenž by se 17. června dožil sta let, se narodil jako třinácté a nejmladší dítě v rodině topiče z cihelny. V roce 1932 dostal od Zemského divadla v Brně nabídku na stálé angažmá, kde byl obsazen poté do 120 rolí. V roce 1940 nastoupil do Národního divadla. Höger si zahrál Prokopa v Čapkově Krakatitu i Bedřicha Smetanu. V muzikálu Noc na Karlštejně ztvárnil arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

2Bobule: Jižní Morava opět v hledáčku filmařů

Hádek-BobuleKamera, klapka, jedeme! Právě tyto výkřiky se nyní často nesou vzduchem v okolí Mikulova, Velkých Bílovic, Bulhar či Pavlova – tým filmařů zde totiž právě natáčí pokračování úspěšného filmu Bobule. „Herci a štáb se nejspíše těší na letní prázdniny na slunné jižní Moravě. Mohu vám slíbit, že se pletou,“ přibližuje režisér Vlad Lanné svou představu o průběhu natáčení. Pokračování Bobulí přinesou divákům s novou zápletkou také nové postavy a oblíbené herecké tváře – kromě Kryštofa Hádka, Lukáše Langmajera či Terezy Voříškové se ve filmu představí i Jiří Krampol či Jiří Korn.

Jsem Pražák a Čech na moravský způsob

Postránecký•    Už jako malý jste hrával v divadle, pak jste se ovšem vyučil zámečníkem. Proč? A zvládl byste ještě něco z tohoto řemesla?
Vyučil jsem se tomuhle krásnému řemeslu, ze kterého ještě leccos umím a kterým jsem si nevydělal dosud ani jedinou korunu – z přinucení. Bylo to přání mého otce.

•    Kdy jste se definitivně rozhodl, že se budete živit herectvím?
Můj první elévský plat v roku 1960 dozajista nebyl tou rozhodující pohnutkou. Šlo tenkrát o 460 Kč hrubého. Po půl roce jsem ovšem dostal přidáno o 30 procent na 600 Kč a jednoduchým propočtem jsem dospěl k 10 000 v roce 1964, bude-li mi plat zvýšen stejným způsobem každého půl roku. Když jsem pak byl konfrontován s faktem, že neumím počítat, nezbylo mi nic jiného, než u herectví zůstat za každou cenu.

Znojmem zní hudba a pochoduje Napoleon

Hudební festival ZnojmoZnojemský hudební festival s mottem Haydn, víno, Napoleon dnes začíná. Již pátý ročník festivalu slibuje poctivou dramaturgii ve spojení s kvalitní hudbou, mezinárodně uznávané interprety i skvělá díla Josepha Haydna, u kterého si letos připomínáme dvousté výročí úmrtí. Festival se ve Znojmě uskuteční ve dnech 10. – 26. července.
Patronem festivalu je mezinárodně uznávaný virtuós Pavel Šporcl, od kterého si milovníci vážné hudby budou moci vyslechnout provedení Haydnova Koncertu pro housle a orchestr č. 1 C dur. Stane se tak 13. a 14. července. „Haydn patří mezi deset mých nejoblíbenějších skladatelů, jeho hudbu mám rád, i když to neplatí o houslové tvorbě,“ řekl Šporcl.

Strana 151 z 163