V letošním roce se v Civici Musei di Udine v Itálii uskutečnila rozsáhlá prezentace gotického umění „Skvosty gotiky akvilejského patriarchátu“. Tato výstava, rozšířená o celou řadu předmětů z českých a moravských sbírek, je nyní díky spolupráci s Klubem Unesco v Akvileji a firmou HTS Novosedly, představena české veřejnosti v Regionálním muzeu v Mikulově v areálu zdejšího zámku.
Skvosty italské gotiky v Mikulově
Hejtmanský koncert měl úspěch
Dlouhotrvajícím potleskem odměnili návštěvníci pondělního (22. června) „hejtmanského“ koncertu v Moravském Krumlově vynikající výkon švýcarského Merel quarteta, které uvedlo Smyčcový kvartet francouzské skladatelky Germaine Tailleferre (1892-1983), Haydnův Smyčcový kvartet G dur op. 77 a Čtyři kusy pro smyčcové kvarteto (op. 81) Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.
Vydat se na Bodies Revealed, nebo zůstat doma?
„Máma kouří, chtěl bych, aby skončila. Podívá se aspoň, jak vypadají její plíce, třeba toho potom nechá. Jinak to vypadá ve skutečnosti a na internetu.“ tvrdí desetiletý Miloš Němec. I takovou představou může žít některý z návštěvníků brněnské kontroverzní výstavy Bodies Revealed (odhalená těla). Je výstava neetická, nebo poučná? Mluví se o úctě k zemřelým a kultuře pohřbívání. Na druhou stranu je ilustrováno například poškození lidských orgánů přejídáním i nedostatkem cvičení.
Inteligentní dům
Co je to inteligentní dům a jaké výhody přináší svým obyvatelům? Odpovídá zkušený autor, který se zabývá jejich projektováním a instalacemi. Dozvíte se, jak inteligentní dům dosahuje úspor energií potřebných pro provoz domu. Seznámíte se s vybavením inteligentního domu – co vše lze integrovat a automatizovat (osvětlení, topení, klimatizace, bezpečnostní systém, stínicí technika, telefony, audio/videotechnika atd.).
Kohout, Gruša, Lustig, Viewegh: Jubilejní Měsíc autorského čtení
Letos v červenci proběhne desátý ročník největšího českého literárního festivalu, který od roku 2000 pořádá v Brně nakladatelství Větrné mlýny. „Zpočátku jsme nedoufali, že se nám podaří získat atraktivní autory, natož provozovat i zahraniční linii,“ prozrazuje Pavel Řehořík z brněnských Větrných mlýnů, který spolu s Petrem Minaříkem stál u zrodu celého projektu. „Jestliže na počátku byla běžná denní návštěvnost dvacet diváků, ale stalo se, že na čtení se sešlo i pouhých pět zájemců, není dnes žádnou výjimkou, že zaplníme velkou scénu Divadla Husa na provázku, která má kapacitu 200 míst,“ doplňuje Petr Minařík.
Brno patří Shakespearovi
Komedii Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela chystá jako svou hlavní novinku festival Letní shakespearovské slavnosti. Ten letos proběhne od 25. června do 3. září celkem na sedmi scénách v šesti městech a jedním z nich bude samozřejmě i Brno. „Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé,“ říká Jiří Menzel o Paničkách windsorských, zábavné hře o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti.
Hlas Rumcajse se narodil před sto lety
„Jednou šel Rumcajs s Cipískem po lese Řáholec,“ začíná jeden z animovaných pohádkových večerníčků, které svým nezaměnitelným hlasem namluvil, stejně jako seriál O pejsku a kočičce, brněnský Karel Höger. Herec, jenž by se 17. června dožil sta let, se narodil jako třinácté a nejmladší dítě v rodině topiče z cihelny. V roce 1932 dostal od Zemského divadla v Brně nabídku na stálé angažmá, kde byl obsazen poté do 120 rolí. V roce 1940 nastoupil do Národního divadla. Höger si zahrál Prokopa v Čapkově Krakatitu i Bedřicha Smetanu. V muzikálu Noc na Karlštejně ztvárnil arcibiskupa Arnošta z Pardubic.
2Bobule: Jižní Morava opět v hledáčku filmařů
Kamera, klapka, jedeme! Právě tyto výkřiky se nyní často nesou vzduchem v okolí Mikulova, Velkých Bílovic, Bulhar či Pavlova – tým filmařů zde totiž právě natáčí pokračování úspěšného filmu Bobule. „Herci a štáb se nejspíše těší na letní prázdniny na slunné jižní Moravě. Mohu vám slíbit, že se pletou,“ přibližuje režisér Vlad Lanné svou představu o průběhu natáčení. Pokračování Bobulí přinesou divákům s novou zápletkou také nové postavy a oblíbené herecké tváře – kromě Kryštofa Hádka, Lukáše Langmajera či Terezy Voříškové se ve filmu představí i Jiří Krampol či Jiří Korn.
Jsem Pražák a Čech na moravský způsob

Vyučil jsem se tomuhle krásnému řemeslu, ze kterého ještě leccos umím a kterým jsem si nevydělal dosud ani jedinou korunu – z přinucení. Bylo to přání mého otce.
• Kdy jste se definitivně rozhodl, že se budete živit herectvím?
Můj první elévský plat v roku 1960 dozajista nebyl tou rozhodující pohnutkou. Šlo tenkrát o 460 Kč hrubého. Po půl roce jsem ovšem dostal přidáno o 30 procent na 600 Kč a jednoduchým propočtem jsem dospěl k 10 000 v roce 1964, bude-li mi plat zvýšen stejným způsobem každého půl roku. Když jsem pak byl konfrontován s faktem, že neumím počítat, nezbylo mi nic jiného, než u herectví zůstat za každou cenu.
Znojmem zní hudba a pochoduje Napoleon
Znojemský hudební festival s mottem Haydn, víno, Napoleon dnes začíná. Již pátý ročník festivalu slibuje poctivou dramaturgii ve spojení s kvalitní hudbou, mezinárodně uznávané interprety i skvělá díla Josepha Haydna, u kterého si letos připomínáme dvousté výročí úmrtí. Festival se ve Znojmě uskuteční ve dnech 10. – 26. července.
Patronem festivalu je mezinárodně uznávaný virtuós Pavel Šporcl, od kterého si milovníci vážné hudby budou moci vyslechnout provedení Haydnova Koncertu pro housle a orchestr č. 1 C dur. Stane se tak 13. a 14. července. „Haydn patří mezi deset mých nejoblíbenějších skladatelů, jeho hudbu mám rád, i když to neplatí o houslové tvorbě,“ řekl Šporcl.
Strana 151 z 163