Umístění: Kultura

Ve Ždánicích měli svátek historických kol

svátek historických kolŽdánický park v sobotu 16. srpna ožil krásou dobových kostýmů, půvabných dam a elegantních pánů na naleštěných historických kolech. Milovníci historických kol přijížděli z Brna, Bučovic, Slavkova, Bzence, Uherského Ostrohu, Kyjova, Olomouce, Holic, Pardubic i odjinud. Největší zastoupení měli již tradičně cyklisté z Veselí nad Moravou. V porotě Ždánického histopedálu letos zasedl i hejtman kraje Stanislav Juránek.

Jak šlechticové dbali na svou osobní hygienu?

Jak šlechticové dbali na svou osobní hygienu?Jak se šlechticové myli, voněli a vůbec jak dbali na svou osobní hygienu? To prozrazuje výstava v nově zpřístupněných prostorách Státního zámku Lednice. Kromě hygienických a toaletních předmětů z porcelánu, fajánse, kameniny a skla, jako jsou umyvadla, džbány, dózy na zubní prášek, dózy na zubní kartáčky, vaničky, vědra, flakóny, dózy a dózičky, sloužily našim předkům jako hygienické a kosmetické pomůcky...

Brněnsko - Chráněná území ČR

Chráněná území ČRZnáte jižní Moravu? Všechny její přírodní poklady, unikátní rostliny a živočichy… Málokdo může říci, že ji zná dokonale, i ten největší turista ji sotva prošel celou a i jemu uniklo tolik pozoruhodných míst. Užitečnou pomůckou může být ojedinělá kniha, která právě přichází na trh.Jde o publikaci z edice Chráněná území ČR, věnující se popisu 271 menších chráněných území. Například svazek Brněnsko má 932 stran.

Letošní počasí přeje vínu

víno 2008Doba stříhání prvních hroznů, burčáků a slavností vína je za dveřmi. Rok co rok vinaři netrpělivě obhlížejí své vinice, sledují počasí, odhánějí špačky a připravují sklepní hospodářství na výrobu lahodného moku. Jaký bude tento ročník, ptáme se samotných vinařů.
„Staří vinaři vždy říkali, že ročník vína se hodnotí až potom, co je sklizeno a víno je ve sklepě. Proto dělat předčasně odhad budoucího ročníku je ošidné a tyto předpovědi je třeba brát s jistou rezervou,“ říká Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra. „Faktem je, že dosavadní průběh vegetace révy byl velmi dobrý. Réva měla dostatek sluníčka a bylo i relativně dostatečné množství srážek, zejména ve fázích, kdy to réva nejvíce potřebuje. Násada hroznů je většinou nadprůměrná a bylo na zvážení udělat případnou redukci sklizně.

Znojemské vinobraní navštíví královský pár

vinobraní a Jan Lucemburský s Eliškou PřemyslovnouBudete-li mít o víkendu 12.–13. září volno, zamiřte do Znojma. V těchto dnech se zde totiž bude konat tradiční vinobraní. Ochutnávku ze širokého výběru vín a burčáků doplní bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na slavnostní průvod, rytířské turnaje, dobové tržiště s řemeslníky a prodejci, nebude chybět ani vojenské ležení a v sobotu město rozzáří slavnostní ohňostroj.

 

Strana 157 z 157