Umístění: Jižní Morava Politika Euroregion Pomoraví bude spolupracovat s Dolním Rakouskem

Euroregion Pomoraví bude spolupracovat s Dolním Rakouskem

Brno, 11. dubna 2023 - Chránit přírodu, bojovat s klimatickou změnou, rozvíjet cestovní ruch, vzdělávání a spolupracovat například v oblasti dopravy, kultury, sportu, zdravotnictví či sociální – to jsou hlavní cíle spolupráce mezi jižní Moravou a Dolním Rakouskem. Zájem o přeshraniční kooperaci stvrdili svými podpisy představitelé Euroregionu Pomoraví, sdružuje obce a města na jižní Moravě, a Zemského spolku Euroregion Weinviertel v Dolním Rakousku v úterý 11. dubna v Zistersdorfu.

spoluprace potreseni rukama

 

Vizí Euroregionu Pomoraví je stát se územím, které se rozvíjí díky přeshraniční spolupráci mezi samosprávnými orgány, organizacemi a občany v každé oblasti lidského života.

„Euroregion Pomoraví není pouze pro příhraniční obce, ale je vhodný pro obce z celého jihomoravského regionu. Společným projektům se budeme snažit zajistit spolufinancování z fondů Evropské unie,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a předseda Správní rady Euroregionu Pomoraví Jan Zámečník. „Přeshraniční spolupráce se ve většině případů nerozvíjí automaticky a jednoduše a je potřeba ji systematicky v území podporovat. Naším cílem je vytvářet a posilovat přeshraniční vazby mezi institucemi, sdruženími a obyvateli, iniciovat a podporovat nové projekty,“ dodal Zámečník.

Spolek Euroregion Pomoraví vznikl před rokem a konkrétně pomohl například Břeclavi získat dotaci na rekonstrukci židovské obřadní síně, o kterou usilovala více než dvacet let. Podílel se na přípravě žádosti o dotaci na sanaci hradu Děvičky. Sekretariát spolku zorganizoval například také kulaté stoly a exkurze pro zástupce samospráv z jižní Moravy a Horného Záhoria. V současné době se podílí na přípravě projektu k odpadovému hospodářství (předcházení vzniku odpadů, efektivní třídění, prodloužení životního cyklu produktů), kde jsou dokonce zapojeny 3 kraje na české straně hranice a Dolní Rakousko.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci