Česká republika nezařadila akrylaldehyd na svůj vnitrostátní seznam účinných látek, které podléhají právním předpisům o biocidních přípravcích. Na doporučení komisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika proto EK předává případ Soudnímu dvoru EU.
Biocidní přípravky se používají v zemědělství. Obsahují účinné látky, jako je akrylaldehyd, které působí na škodlivé organismy nebo proti nim. Protože mohou představovat riziko pro lidské zdraví nebo životní prostředí, mohou členské státy povolit uvádění těchto přípravků na trh pouze po provedení náležitých testů a zařazení účinné látky do přílohy směrnice o biocidech. Členské státy musí pak tyto látky zařadit do svých vnitrostátních seznamů schválených látek, aby výrobci mohli následně požádat o povolení uvést je na trh.
Podle platné směrnice EU měly členské státy zařadit akrylaldehyd, který se používá i v konzervantech proti tvorbě slizu, na své vnitrostátní seznamy účinných látek do 31. srpna 2010. "Protože Česká republika neuvědomila komisi o žádném takovém opatření před uvedenou lhůtou, byla jí v lednu 2011 zaslána varování včetně odůvodněného stanoviska. Protože od zaslání odůvodněného stanoviska zůstala situace nezměněna a komisi nebyly sděleny žádné návrhy, bylo rozhodnuto dát Českou republiku k Soudnímu dvoru EU," uvádí se ve zprávě EK.
Situaci by měla změnit novela zákona o biocidech, kterou projednává sněmovna. Pokud úprava projde schvalovacím procesem, měly by na český seznam přibýt další látky tak, aby vyhovoval evropské směrnici.