Umístění: Jižní Morava Politika Hašek: Útok na prezidenta je šokující silná káva a šílená věc

Hašek: Útok na prezidenta je šokující silná káva a šílená věc

Brno, 28. září 2012 (MEDIAFAX) - Fatální selhání prezidentovy ochranky. Takový je názor místopředsedy ČSSD Michala Haška na bezprecedentní útok šestadvacetiletého muže, který v pátek odpoledne v Chrastavě na Liberecku vystřelil z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause.

pistole-250

 

"Útokem na prezidenta republiky jsem šokován. Jakkoliv nemám na některé věci stejný názor jako Václav Klaus, zásadně odmítám násilí v politice," řekl první místopředseda sociální demokracie. Útok na hlavu státu atrapou pistole je podle něj "silná káva a šílená věc".

"Incident bohužel ukázal také na fatální selhání prezidentovy ochranky," dodal Hašek.

Podle poslance Waltra Bartoše (ODS), který byl dlouholetým stranickým kolegou prezidenta, je útok na Klause krajně nevhodný a pobuřující. "Jde snad o určitou formu protestu proti prezidentovi a jeho osobě, která je však za všemi myslitelnými hranicemi a je neúnosná," řekl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že strana se od útoku na prezidenta naprosto distancuje. "S naší politikou je neslučitelné násilí a jakékoli činy s ním spojené, byť jen náznakem, odsuzujeme," dodal Filip.

Podobně reagoval i poslanec LIDEM Jiří Rusnok. "Jednoznačně takové počínání odsuzuji," uvedl. Dodal ale, že útok na prezidenta republiky nelze v žádném případě zlehčovat.

"Bohužel, jde o známku toho, že se v části společnosti zvyšují protidemokratické nálady, které vedou k volání po jednoduchých řešeních. Již nyní se objevují samozvaní mesiáši, kteří nabízejí jednoduchá řešení. Dnešní událost je velkým varováním," uzavřel Rusnok.

Ochranu prezidenta republiky v Česku zajišťuje speciální útvar policie. Hlavu státu střeží souhrn opatření, který má podle bezpečnostních expertů za cíl "zajištění maximální bezpečnosti prezidenta při současném zachování nutné tolerance vůči chráněné osobě i jejímu okolí".

Bezpečnostní opatření podle nich zároveň nemají neopodstatněně izolovat prezidenta od veřejnosti. Ochrana hlavy státu údajně není rutinní akcí, má se proměňovat podle souhry okolností a má být vysoce flexibilní. Muži z útvaru ochrany prezidenta nemají být příliš vidět, ale musejí být bezpodmínečně vždy v relativní blízkosti prezidenta, "všechno mít na očích a dokázat okamžitě příznivým způsobem zasáhnout do jakýchkoliv zárodků ohrožení nejpřednější osoby státu".

Jiří Nováček, Zuzana Fojčíková

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci