Umístění: Jižní Morava Politika Kauza Svárovská alej: V budoucnu bude na dopravní stavby dohlížet krajský arborista

Kauza Svárovská alej: V budoucnu bude na dopravní stavby dohlížet krajský arborista

arnika svarovska alej foto arnikaBrno, 2. února 2021 – Pokácet stoletou lipovou alej? Nepokácet? A co když uprostřed ní vede silnice, kterou je nutné opravit? Plánovaná rekonstrukce silnice II/372 na Blanensku vyvolala emotivní reakce ze strany dvou táborů s odlišnými názory. Zatímco ochránci přírody by chtěli alej zachovat s co nejmenšími zásahy, okolní obce žádají dokončení projektu, který počítal s částečným vykácením vzrostlých lip. Silnice je totiž v havarijním stavu. A bude tak nutný kompromis. Vyplynulo to z jednání hejtmana Jana Grolicha s oběma stranami – starosty i autory petice proti kácení.

„Tato silnice je potřeba opravit. V úvahu připadá ještě kompromisní varianta, u které by silnice byla v nejhorším úseku Svárovské aleje zúžena. Kácelo by se tak mnohem méně, pouze v místech pro vyhýbání aut. Musíme to ale důkladně zvážit a hlavně si ujasnit, jestli při takové variantě dokážeme splnit podmínky projektu,“ představil možné východisko Jan Grolich.

Část stromů aleje, které se měly kácet, jsou podle dendrologického posudku ve špatném zdravotním stavu. Podle 1. náměstka hejtmana Lukáše Dubce byla nicméně v úvaze ještě další varianta – posunout část silnice bokem, aby se nemuselo kácet vůbec.

„Záleží ale na případných jednáních s majiteli pozemků, ale hlavně na tom, jestli by taková varianta nezasáhla do podmínek 80 milionové dotace, která je pro rekonstrukci klíčová,“ vysvětlil náměstek Dubec.

Hejtman Grolich při návštěvě Velkých Opatovic uvedl, že by v budoucnu řady krajských silničářů měl rozšířit arborista, který bude při plánování dopravních staveb dohlížet na to, aby se kraj o dřeviny řádně staral.

„Ten člověk by měl s nadsázkou vědět o každém jihomoravském stromě a podílet se na přípravách dopravních staveb. Budou na to samozřejmě potřeba peníze, které Správě a údržbě silnic pošle kraj,“ dodal Jan Grolich.

V současné chvíli neumožňují stavbu silnice mezi městskými částmi Svárov a Chlum dvě důležitá řízení – stavební a povolovací řízení ke kácení. Krajský úřad kvůli odvolání zrušil v tomto týdnu rozhodnutí MÚ Boskovice o povolení stavby a kvůli formálním chybám jej vrátil k dalšímu projednání. Podobně rozhoduje i v povolovacím řízení ke kácení. Do těchto řízení státní správy podle zákona nesmějí samosprávy (radní obcí a kraje) vůbec zasahovat. Podle dotačních podmínek je nutné zahájit stavbu nejpozději letos v září.

Foto: Archív Arnika


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci