Chvalovičtí v červnu hlasovali o problematice větrných elektráren za svými humny. Úřady formulovaly dotaz "Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo Obce Chvalovice neprodleně zakázalo a nepovolovalo v katastru obce výstavbu větrných elektráren a současně zrušilo, nebo vypovědělo doposud všechny uzavřené smlouvy s firmou Viventy se sídlem v Brně?" Ano řeklo při hlasování 107 lidí, ne 63 obyvatel.
Referendum se však konalo v době, kdy nebyla připravována žádná změna územního plánu Chvalovic, naopak již nabyla účinnosti změna územního plánu, která výstavbu větrných elektráren ve vsi umožnila. Následně byla vydána a nabyla právní moci příslušná rozhodnutí správních orgánů o umístění stavby větrné elektrárny společnosti Viventy na příslušných pozemcích v katastru Chvalovic.
Za této situace Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že část položené otázky a tedy i rozhodnutí přijatého v místním referendu zavazuje zastupitelstvo obce Chvalovice k něčemu, co není v jeho kompetenci. Otázka povolení či nepovolení stavby větrných elektráren totiž podle NSS náleží do pravomoci příslušného stavebního úřadu, a nikoliv do samostatné působnosti obce Chvalovice. "Tato část rozhodnutí přijatého v daném místním referendu tedy odporuje zákonu o místním referendu, podle něhož se v místním referendu rozhoduje o věcech, které patří do samostatné působnosti obce," konstatovali soudci.
Vzhledem k tomu, že občané dané obce hlasovali o položené otázce souhrnně (buď jedním slovem „ano“, nebo jedním slovem „ne“), nezbylo podle Dostálové Nejvyššímu správnímu soudu než vyslovit neplatnost celého rozhodnutí přijatého v místním referendu.
"Místní referendum má značný význam pro formování politické vůle v rámci příslušné obce. Z toho vyplývá i požadavek určité zdrženlivosti správních soudů při posuzování otázek pro referendum, které nelze hodnotit formalisticky," uvedl k rozhodnutí soudce zpravodaj Jakub Camrda. "Otázky, které zcela zjevně překračují rámec toho, o čem je možné v místním referendu hlasovat, nelze na druhé straně vykládat tak, že by byl měněn smysl položené otázky, o níž občané příslušné obce hlasovali," dodal. Rozhodnutí přijaté v referendu o takových otázkách tedy podle NSS nemůže obstát.