Podle mluvčího Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Jaroslava Ibeheje předali vyšetřovatelé v pátek spis Krajskému státnímu zastupitelství v Brně s návrhem na podání obžaloby na sedm mužů. U osmého obviněného navrhli trestní stíhání podmíněně zastavit.
Protikorupční policie zjistila, že Krejčíř měl od roku 2009 až do září 2010, kdy jej zatkla policie, požadovat a následně přijímat od zájemců o veřejné zakázky ve Znojmě úplatky. "Ty byly podle závěrů kriminalistů jak v podobě finanční hotovosti, tak v podobě různých naturálních výhod, při kterých si nechal postavit tenisový kurt nebo bazén," řekl Ibehej.
Krejčíř jim pak umožnil veřejné zakázky získat, nebo jim sjednal přednost či jim poskytnul výhodnější podmínky. "Tímto jednáním měl bývalý tajemník městského úřadu získat téměř 1,9 milionu korun," upřesnil Ibehej.
Krejčíře protikorupční policie obvinila z trestných činů přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Za to mu v případě pravomocného rozsudku hrozí pět až dvanáct let vězení.
Zbývajících sedm mužů protikorupční policie obvinila z trestného činu podplacení, za který jim hrozí rok až šest let vězení. Trestní stíhání všech obviněných vede policie na svobodě.
Vedle tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře jsou mezi obviněnými také ředitel společnosti Pozemní stavby Znojmo Miroslav Šimeček, ředitel společnosti VHS Plus Znojmo Stanislav Hahn, další lidé jsou z firem LukaWood a ZdeNo. a ze soukromé sféry.
Společnosti Pozemní stavby a VHS Plus Znojmo stojí za řadou městských staveb. Druhá zmíněná se například s firmou Colas podílela na výstavbě autobusového terminálu ve městě. Tato firma rovněž rekonstruovala Komenského náměstí a jeho přilehlé ulice. Pozemní stavby pak stály za vybudováním Regionálního odpadového centra, které vyšlo na osmapadesát milionů korun, či opravila most u znojemské nemocnice.
Na korupční jednání na radnici upozornila v roce 2010 znojemská úřednice Renata Horáková. Jako vedoucí tamního majetkového odboru odolala nabídkám, nátlaku a vyhrožování ze strany tajemníka městského úřadu Vladimíra Krejčíře i bývalého starosty a senátorského kandidáta za ODS Petra Nezvedy. Z radnice pak musela Horáková odejít, ale za svůj čin loni kromě jiného převzala ocenění od národního Nadačního fondu proti korupci (NFPK).