"Ve všech případech jsou s největší pravděpodobností důvodem nedodané výroční finanční zprávy, které musejí politické strany každý rok předkládat ke kontrole," řekl Emmert.
Pokud politická strana nedodá povinnou zprávu, rozhoduje NSS podle Emmerta o pozastavení její činnosti. "Jestliže strana skrývá své hospodaření i nadále, pak Nejvyšší správní soud rozhoduje o rozpuštění takové strany," řekl Emmert.
Nepředložení výroční finanční zprávy je podle Emmerta také nejčastějším důvodem konce partají. Výjimkou byl osud Dělnické strany, kterou NSS vloni rozpustil kvůli idejím, jež odporovaly české ústavě.
Likvidátorem Romské demokratické sociální strany se stal rozhodnutím NSS brněnský právník Radslav Janeček. Posledním známým předsedou partaje byl Miroslav Tancoš, strana však podle všeho nevykazovala dlouhodobě žádnou činnost. V parlamentních volbách v roce 2006 ani vloni nekandidovala. Strana se může podle Emmerta odvolat proti svému rozpuštění do 30 dní k Ústavnímu soudu.
Romská demokratická sociální strana se konstituovala v roce 2005 a její vedení vyzvalo Romy, aby podpořili sociální demokracii. "Rozhodli jsme se netříštit levicové volební spektrum, a proto jsme nevstoupili do volební kampaně samostatně," řekl podle serveru Romea Tancoš. Politika ČSSD byla podle něj Romům nejbližší. "Máme s nimi velice dobrou spolupráci například na Mostecku, severní Moravě, ve východních Čechách," prohlásil v roce 2006 předseda. Jeho partaj se chtěla zaměřit především na řešení bytových problémů romských rodin, snížení romské nezaměstnanosti a ochranu Romů před rasovými útoky. Původně měla v plánu podílet se na koordinaci vládní pomoci Romům.
Naposledy na sebe strana upozornila loni v květnu, když před volbami nechala vytisknout 80 000 letáků s tématikou popálené Natálky Kudrikové z Vítkova, které měly za úkol podpořit v parlamentních volbách sociální politiku ČSSD.