"Všichni jsme se shodli na přípravě případné ústavní stížnosti, neboť stát nedostatečně hradí, co pro něj obce dělají," uvedl místopředseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) Jaromír Jech.
Podle něj nastal zlom v roce 2002, kdy přestaly fungovat okresní úřady. "Okolo 80 procent jejich práce převzaly obce a 20 procent kraj. Postupem času přibyly další kompetence, ale pod heslem šetření ubyly peníze. Nikdo si ale neuvědomuje, že se pletou hrušky s jablky. Nemohu přece šetřit, když si objednám víc úkonů. Za více práce nelze dát méně peněz," upozornil Jech.
Výkon státní správy nezatěžuje podle kyjovského starosty Lukla pouze starosty, ale také občany. "Například v agendě občanských průkazů trvá úkon o několik minut déle. Klient tak může čekat až o třetinu delší dobu než v minulosti. Stát u nás hradí obcím za výkon státní správy pouze příspěvek. V jiných zemích platí stát 100 procent. Je to stejné, jako když se někdo sveze vozidlem taxi, ale zaplatil by třeba jen polovinu," řekl Lukl.
Jak dodal, Kyjov vykonává ze 70 procent státní správu. "Z toho 70 procent zaplatí stát a 30 procent musíme zaplatit my. Je to zhruba pět milionů ročně. Čím menší obec, tím je propad markantnější. Není možné, aby obce doplácely na výkon státní správy a pak někde chyběl chodník nebo veřejné osvětlení," zdůraznil Lukl.
Svaz měst a obcí bude o tématu v březnu jednat s Asociací krajů České republiky a o několik dní později s vládou.