Na radnicích se chystají masivnímu přesunu úředníků, který ministerstvo práce a sociální věcí nazývá delimitací. "Starostové neznají klíč, podle kterého se bude přesun provádět a také neví, co budou dělat úředníci, kteří jim zůstanou," řekl Vařeka, jehož společnost situaci na radnicích zkoumala.
Mezi starosty i úředníky na jižní Moravě údajně panuje silná nervozita. Pokud by se měli propouštět úředníci, měli by starostové znát podrobnosti ohledně delimitací co nejdříve a nejpodrobněji.
Obce a města, která vykonávají státní správu, dostala letos o deset procent nižší příspěvek na sociální služby. V roce 2012 čeká radnice další snížení státních transferů. Paradoxní na tom je, že, ani ze strany ministerstva financí není zcela zřejmé, jak se výše příspěvku na výkon státní správy vypočítává. "Jisté je jenom jedno, příspěvky budou nižší a nižší," tvrdí Vařeka.
Ministerstvo práce a sociálních věcí proto chtělo městům pomoci, a tak připravilo přesuny úředníků sociální odborů pod úřady práce. Cílem těchto přesunů je tedy ušetření státních peněz na provoz státní správy. Podle odborníků to však výrazné úspory nepřinese, zároveň úředníci přejdou pod úřad práce pouze formálně a zůstanou pracovat v kancelářích městských úřadů. To přinese městům další komplikace, protože občané se budou v problémových případech obracet na zástupce samosprávy či vedoucího sociálního odboru. "Lidé si již neuvědomí, že výplatu provádí úřad práce, když úředníci sedí v našich prostorách," tvrdí například starosta Boskovic na Blanensku Jaroslav Dohnálek (ODS).
Řada měst na jižní Moravě se tak pustila do personálních auditů. Někteří na ně získali dotace z Evropské unie, jiná si je hradí ze svého rozpočtu. "V únoru letošního roku jsme museli sáhnout ke snížení počtu pracovníků. Audit nám pomohl zmapovat detailně jednotlivé procesy a činnost všech pracovníků. Vedení města chystá od 1. ledna ke schválení další organizační změny na základě doporučení vzešlých z auditu," řekl starosta Dohnálek. Radnice tak bude fungovat údajně efektivněji, navíc ušetří na mzdách. "Nevylučuji, že si necháme podobný audit zpracovat i na organizace zřizované městem," naznačil starosta.
Starostové chtějí mít na úřadě pořádek a hledají možnosti, jak zmapovat náklady na provoz úřadů po odchodu úředníků a jak efektivně nastavit pracovní procesy, aby mohli ušetřit. "Zajímají se o personální a procesní audity na svých úřadech. Od srpna jezdíme po celé Moravě a řešíme konkrétní postupy se starosty," přiblížil aktuální situaci na úřadech Jan Blecha ze společnosti Icontio.