"Rozpočet jsme navrhli jako schodkový, rozdíl mezi plánovanými příjmy a výdaji bude 59,9 milionu korun," řekl starosta. Dodal, že schodek pokryje město použitím rozpočtového zůstatku na běžném účtu města, který je 18,6 milionů korun, a zároveň použije na financování chodu města 41,2 milionu korun, které má radnice k dispozici ve fondu bydlení.
Právě městský fond bydlení, kam město ukládalo peníze získané z privatizace obecního bytového fondu, pomůže podle Piňose Vyškovu významně ve financování důležitých akcí. "Ani pro příští rok vedení města neplánuje půjčku z komerčních zdrojů," řekl starosta. "Veškeré výdaje pokryjeme z vlastních zdrojů," dodal.
Rozpočet konstruovala radnice opatrně, vedení města totiž počítá s nejistým výhledem v oblasti inkasa sdílených daní. Radnice se i proto rozhodla šetřit na platech zaměstnanců městského úřadu - ty proti letošnímu roku klesnou o tři procenta. V absolutních číslech tak radnice podle Piňose ušetří na platech úředníků a městských policistů více jak dva miliony korun.
Největší investiční akcí ve Vyškově bude v příštím roce oprava křižovatky Dědické ulice a Sídliště Osvobození, podle starosty spolkne osm a půl milionu korun. Dalších osm a půl milionu korun pak město vydá za průběžnou údržbu veřejné zeleně. Město zároveň hodlá v příštím roce zahájit výstavbu inženýrských sítí v bývalé zahrádkářské kolonii Víta Nejedlého. Nově by tam mělo vyrůst 16 rodinných domků. "Radnice nechá za jedenáct a půl milionu korun postavit silnici, odstavná stání, chodníky, rozvody a přípojky nízkého napětí, plynu, vody, kanalizace, rozvody telekomunikačních sítí a veřejného osvětlení," vypočítal Piňos.
Rozpočet navržený městskou radou musí ještě v pondělí odpoledne schválit zastupitelstvo. Koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL má na radnici pohodlnou většinu a podle starosty proto nikdo nepředpokládá, že by nejdůležitější hospodářský dokument města neprošel.