Umístění: Jižní Morava Školství

Rodinné pasy na Divokém západě

Šiklův mlýn - tankNení to tak časté, abychom měli možnost na jednom místě vidět kovboje, indiány, westernové divadlo, bojová vojenská vozidla nebo rekonstrukci bitvy o „Pearl Harbor“. A to není ani zdaleka vše. Že se vám to zdá opravdu divoké? Zažít to na vlastní kůži můžete i vy, stačí přijmout pozvání veverčáka Čendy a projektu Rodinné pasy do Šiklova Mlýna. Uskuteční se zde v pořadí již třetí ročník velké akce, její letošní podtitulek je „velké letní setkání rodin všech krajů“.

Špičkový výzkum díky mezinárodní spolupráci

RNDr. Miloš Šifalda„V rámci českého předsednictví Evropské unii máme jedinečnou možnost prezentovat jižní Moravu, a to nejen jako vyhledávanou turistickou destinaci a vinařský region, ale také jako centrum vědy, vzdělání, výzkumu a inovací,“ říká RNDr. Miloš Šifalda, člen Rady Jihomoravského kraje.

Cecilia Fabris: V Brně jsem jako doma

Cecilia Fabris„Mám Brno ráda. Opravdu, cítím se tu jako doma, ačkoli jsem tu jen krátkou dobu. Je mnohem příjemnější než Praha, kde je stejná spousta turistů jako třeba ve Florencii. Taková místa nejsou k životu. Brno je něco jiného. Je to kulturní město, ale přijatelnějších rozměrů. Navíc lidé, kteří v něm žijí, jsou nápadně podobní obyvatelům severní Itálie. Mají stejný temperament, jsou srdeční, pohodoví. Chtěla bych v budoucnu něco udělat pro to, aby se u nás v Itálii o vaší zemi, o její minulosti a současnosti něco vědělo. Zatím u nás o České republice většinou nemají ani tušení, dokonce ani nevědí, že už neexistuje Československo.“

Propojme školství s trhem práce

Jiří Janda„Je potřeba co nejvíce propojit školství s trhem práce, podporovat výuku cizích jazyků či využít peníze z fondů EU,“ říká člen Rady JMK Mgr. Jiří Janda, který má na starosti oblast školství v Jihomoravském kraji.

Školáci se mohou zapojit do mezinárodní soutěže

TelčV rámci dvacetiletého výročí pádu „Železné opony“ se na příští rok připravuje v rakouském Hornu a Raabsu a v české Telči „Dolnorakouská zemská výstava 2009“ , která bude probíhat od dubna do listopadu 2009. Do tohoto projektu je zahrnutá i nová právě probíhající mezinárodní soutěž „Rakousko – Česko v roce 2020“ - „Vize pro společnou budoucnost v srdci Evropy“, do které se mohou zapojit projektové týmy z Jižních Čech, Jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. 24.září se v dolnorakouském Weidhofenu konala velká prezentace výstavy, soutěže a dalších souvisejících projektů. Za Jihomoravský kraj reprezentovalo Středisko volného času Lužánky z Brna, které má také celou soutěž a její průběh na starosti.

Přijímačky na střední školy nově!

přijímačky na střední školy 2009Zásadní změny v přijímacím řízení na střední školy přináší novela školského zákona, přijatá letos v létě. Uchazeči o středoškolské studium mohou už v prvním kole přijímacího řízení podat přihlášky až na tři obory vzdělání (podle dosud platné úpravy to bylo možné pouze na jeden obor vzdělání). Pro další kola přijímacího řízení není počet přihlášek omezen. Další důležitou změnou je, že přihlášky se podávají přímo řediteli školy, do které se žák hlásí. Do 30. listopadu 2008 museli přihlášky podat uchazeči o obory vzdělání s talentovou zkouškou. Pro všechny ostatní platí termín podání do 15. března 2009.

O řemeslníky je velký zájem

řemesla - bednářiO tom, že na trhu práce chybí řemeslníci, se už nějakou dobu mluví. Poslední léta se většina dětí podporovaných svými rodiči upíná ke studiu zakončenému maturitou, ať už pro studium mají nebo nemají nadání. Být „jen“ vyučený není právě v módě. A přitom dobrý řemeslník je stokrát lepší než maturant „za každou cenu“, který vystudoval bez zájmu a „s odřenýma ušima“.
Navíc o dobré řemeslníky se dnes firmy přetahují. Zvláště po některých profesích, které se stávají takzvaným „úzkoprofilovým zbožím“, je velká poptávka. Mezi ně patří na jižní Moravě například zámečníci. „Nejvíc v poslední době sháníme zámečníky a svářeče. O tyto obory není ze strany žáků ani jejich rodičů zájem. Proto se de facto neučí,“ stěžuje si Ing. Tomáš Toufar, vedoucí personálního odboru Královopolské a.s.
Počet vyučených zámečníků skutečně rapidně klesá.

Za ruštinou do Nižního Novgorodu

Školáci v NovgoroduStudenti EKO gymnázia Brno se jezdí zdokonalovat v ruštině do Nižního Novgorodu. Jejich škola se totiž zapojila do dotačního programu „Do světa“, který vyhlásil Jihomoravský kraj na výměnné studentské pobyty. V letošním roce zavítali brněnští studenti do Ruska již potřetí.

Strana 47 z 48