„V rámci českého předsednictví Evropské unii máme jedinečnou možnost prezentovat jižní Moravu, a to nejen jako vyhledávanou turistickou destinaci a vinařský region, ale také jako centrum vědy, vzdělání, výzkumu a inovací,“ říká RNDr. Miloš Šifalda, člen Rady Jihomoravského kraje.
Pane Šifaldo, jako radní máte mimo jiné na starosti oblast mezinárodních vztahů, do kterých spadá i zastoupení Jihomoravského kraje v Českém domě v Bruselu. Jakým způsobem se kraj může prezentovat před celou Evropou?
V souvislosti s evropským předsednictvím se v Bruselu účastníme řady akcí. Letmo z těch největších – účastnili jsme se novoroční recepce Parlamentního magazínu, což je akce zejména pro poslance a vysoké úředníky Evropského parlamentu, na které jsme se prezentovali jako vinařský region. Účastnili jsme se prezentace vín, Českého plesu a dalších akcí, které pořádaly jiné regiony. Na přelomu března a dubna budu moderovat seminář k Lisabonské strategii k vědě, výzkumu a inovacím a takových akcí je celá řada. Snažíme se využít situaci a upřít pozornost na co nejvíce projektů, které jsou případně financovány z fondů EU.
Můžete zmínit konkrétní výsledky některého z těchto projektů?
Úspěch jsme například měli s projektem SoMoPro (Jihomoravský program pro špičkové vědce, pozn. red.), který bude sloužit k financování pobytů zahraničních doktorandů na brněnských univerzitách. Chceme přitáhnout vědce, kteří dělají skutečně světový výzkum a kteří by ho mohli dělat případně i zde, a spoluprací s místní vědeckou komunitou ovlivňovat úroveň výzkumu na univerzitách. Jedná se o projekt na čtyři roky a má hodnotu celkově 100 miliónů korun, z toho částka, kterou bude platit Jihomoravský kraj, je asi 40 miliónů Kč a 60 miliónů je z fondů Evropské unie. Kromě toho ten projekt má význam, pokud zde bude v budoucnosti Středoevropský technologický institut CEITEC, takže ten projekt je „měkkou“ částí, která vhodně CEITEC doplní.
V souvislosti s českým předsednictvím proběhne několik akcí přímo na jižní Moravě. Které to budou?
Na počátku dubna se v Mikulově uskuteční neformální zasedání Výboru 133: Stálí členové, což je výbor, který předkládá Evropské komisi návrhy z oblasti obchodu a průmyslu. Jednoznačně nejvýznamnější akcí ovšem bude neformální zasedání ministrů zemědělství zemí EU na přelomu května a června. Je potřeba si uvědomit, že zemědělství spotřebovává z rozpočtu EU největší množství peněz, a pokud se toto zasedání povedlo dostat na jižní Moravu, která má významné zemědělství a hlavně vinařství, jde o zajímavý počin. Ministři budou mít možnost si to zde prohlédnout a diskutovat o zemědělství ve významné zemědělské oblasti.
Jihomoravský kraj také dlouhodobě spolupracuje i s řadou evropských regionů – se kterými a proč?
Spolupracujeme se třemi regiony v Rusku, s oblastí Kragujevace v Srbsku, se Zadarskou županií v Chorvatsku či s Trnavským krajem na Slovensku. Dále spolupracujeme s Dolním Rakouskem, holandskou provincií Utrechtem, francouzským departmentem Gers či italskou Lombardií. Pokud má být ten výčet úplný, mimo tyto oblasti, kde máme oficiální smlouvu, organizujeme řadu jednorázových aktivit.
Všechny tyto spolupráce a politické kontakty jsou žádoucí a potřebné například pro úspěšné obchodní a podnikatelské záměry. Například teď organizujeme obchodní misi do Anglie, kde jsou přímé kontakty mezi podnikateli z Brna a podnikateli z Leedsu, a tato mise už je cílená a „šitá na míru“ konkrétním podnikům. Na tyto obchodní aktivity samozřejmě navazují další výměny a aktivity ať už na bázi školské, jako například studentské výměnné pobyty, tak kulturní.
