Umístění: Jižní Morava Školství Archeopark Mikulčice čeká proměna

Archeopark Mikulčice čeká proměna

Unikátní slovanské hradiště v Mikulčicích, které společně se slovenskými Kopčany aspiruje na zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, čeká razantní proměna. Rozhodla o tom odborná porota, jež ve dnech 20. a 21. července v Mikulčicích posuzovala devět návrhů, přihlášených do urbanisticko architektonické soutěže o návrh ideového řešení české části Archeoparku Mikulčice – Kopčany.

 

Návštěvnické centrum

 

Vítězem soutěže se stal návrh Markéty Veličkové, Jana Cyranyho a Jitky Calabové. Na druhém místě skončil návrh Petra Malého a jako třetí se umístil návrh autorů Jana Tesaře, Davida Mikuláška, Aleny Mazalové a Pavla Kleina.

Mikulčice

„Jihomoravskému kraji porota doporučila, aby k zpracování projektové dokumentace byli vyzváni autoři vítězného návrhu, na němž se porotci shodli jednomyslně,“ řekla náměstkyně hejtmana Ing. Arch. Anna Procházková, která se jednání zúčastnila spolu s náměstkem hejtmana Mgr. Václavem Božkem. Podle nich všechny přihlášené návrhy respektovaly ducha mikulčické lokality Valy. Tvořivě pracovaly se zadáním, jehož cílem má být vytvoření návštěvnicky přitažlivého areálu, umožňujícího působivou prezentaci archeologických nálezů nejširší veřejnosti. Jejich autoři v různé míře respektovali dosavadní podobu pavilonu s expozicí nad prvním a druhým kostelem, která byla loni obnovena. Někteří navrhli jeho zachování, jiní se přiklonili například k jeho nahrazení skleněným objektem.

Mikulčice

Podle Procházkové vítězný návrh počítá s inovativním mobiliářem, třeba se skleněnými panely s vyobrazením pravděpodobné podoby staveb, jejichž základy byly objeveny. Navíc přichází s myšlenkou vybudování vyhlídkové věže, jež by umožnila návštěvníkům přehlédnout areál shora. Vítězný návrh je také přátelský k hendikepovaným, jeho autoři si osobitě poradili s vedením nevidomých nebo slabozrakých po návštěvnických trasách.

Soutěž, vyhlášená Jihomoravským krajem měla najít řešení, které bude odpovídat celosvětovému významu lokality z hlediska historického a archeologického poznání života starých Slovanů a Velkomoravské říše a zvýšit atraktivitu areálu jak pro odborníky, tak pro běžné návštěvníky.
(kr)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci