Do soutěže se přihlásilo téměř 100 studentů, kteří na podzim 2010 prošli několika koly studentské soutěže. V nich byly posouzeny jejich profesní kvality, inovativnost a perspektiva předloženého vědeckého projektu i zázemí pro jeho řešení. Do třetího kola postoupilo 40 uchazečů, z nichž pořadatelé vybrali finální dvacítku. Ti budou po dobu tří let dostávat 10 tisíc korun měsíčně ke svému dosavadnímu stipendiu.
„Doktorandi se velmi často potýkají s problémem, jak vyžít s běžnou výší stipendia, které jim zdaleka nepokryje náklady na jejich denní potřeby. Ke studiu si musí přivydělávat ve vedlejším zaměstnání, které často nesouvisí s jejich oborem,“ konstatoval Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu. „Soutěž Brno Ph.D. talent tak dává nadaným studentům možnost plně se soustředit na své studium a vědecké projekty,“ dodal.
Vybraní doktorandi se věnují například vývoji aktivní loketní ortézy, která bude sloužit jako rehabilitační pomůcka nebo výzkumu samčího reprodukčního systému v souvislosti se znečištěným životním prostředím. Studují v oblastech technických věd, věd o neživé přírodě, lékařských a biologických věd a zemědělských a environmentálních věd. Většina z nich má za sebou publikace vlastních odborných textů a mnozí už obdrželi za svou práci různá ocenění.
„Soutěž je určena studentům prvních ročníků doktorandského studia čtyř brněnských univerzit. Vzhledem k tomu, jak je u nás výše stipendií nastavena, je pro špičkové studenty snazší odejít do soukromé sféry nebo do zahraničí, kde budou za svou práci často mnohem lépe zaplaceni. Tímto krokem je chceme přilákat a udržet na našich školách,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka (ČSSD).
Soutěž Brno Ph.D. talent pořádá už druhým rokem Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu, finančním garantem je město Brno.