Umístění: Jižní Morava Školství Hašek zahájil projekt prevence proti sázení

Hašek zahájil projekt prevence proti sázení

Brno, Ivančice, 9. 3. 2010 - Projekt, který se zaměřuje na získávání právního vědomí dětí a mládeže, a který se snaží zamezit jejich přístup k sázení, byl  9. března 2010 zahájen tiskovou konferencí a soutěžním kolem na ZŠ TGM v Ivančicích. O otevření se postaral hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek, který nad ním převzal záštitu.

Gambling

 

Rubikon je určen 12 – 16letým žákům, které učí respektu k zákonům, zodpovědnosti ve vlastním rozhodování a vysvětluje, kde se pro mladé lidi skrývají rizika sázení. Organizátoři odhadují, že se letošního ročníku zúčastní kolem 14 000 žáků a pedagogů ze 42 škol Jihomoravského kraje.

„Dodržování zákonů je základem demokratické společnosti, kde svoboda musí být svázána s odpovědností“, říká hejtman Michal Hašek. „Výchova žáků k tomu, aby v tomto směru cítili osobní odpovědnost, je nezbytná a projekt Rubikon tohle přesně dělá.“

Iniciátorem a podporovatelem projektu je Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) a realizátorem kladenské občanské sdružení Aisis.

„Sázení je určeno výhradně dospělým a my si nepřejeme, aby sázeli děti a mladiství,“ říká Marek Herman, výkonný ředitel APKURS. „Způsob prevence, kterou Rubikon dělá, je svým způsobem ojedinělý – učitelé s dětmi o sázení a rizicích otevřeně diskutují a posilují jejich kompetence pro život – například jak odmítnout něco, co by je mohlo ohrozit.  To je přesně ta prevence, u které chceme být,“ dodal Herman.

Ministerstvo školství projekt Rubikon podporuje. „Interaktivní soutěže, které rozvíjí osobnost dítěte, zejména komunikaci, rozhodování a odpovědnost, jsou tím druhem výuky, která připravuje děti na skutečný život“, zdůrazňuje Jana Heřmanová, ředitelka odboru pro mládež MŠMT ČR. „Rubikon nutí děti přemýšlet nad pravidly a mantinely, které se musí v životě dodržovat.“

„Jen varovně vztyčit prst a říkat dětem ´Nesázejte´, to je málo“, vysvětluje manažer projektu Petr Vinš z pořádajícího sdružení Aisis. „Učíme je osobním prožitkem. V bezpečném prostředí soutěže jim dáváme možnost prožít si rozhodování v mezních situacích nebo třeba ztrátu vydřených bodů v prohrané sázce. To je zkušenost, která jim zůstane v hlavě, a kterou žádné biflování nenahradí.“

Až do konce března budou na 42 školách Jihomoravského kraje probíhat základní, tzv. školní kola. Pětičlenné týmy budou bojovat o postup do 7 oblastních kol, která proběhnou v dubnu v Ivančicích, Vyškově, Pohořelicích, Hustopečích, Blansku, Veselí nad Moravou a Brně.
Oblastní vítězové se po té utkají 6. května v krajském finále.
Závěrečným bonusem pro všechna finálová družstva bude červnové Setkání v Senátu ČR, kde se potkají se senátory a poslanci a budou zde prezentovat své názory na dodržování zákonů v České republice.

Termíny v Jihomoravském kraji: Oblastní kola - 7. 4.    Ivančice16. 4.  Vyškov20. 4.  Pohořelice21. 4.  Hustopeče22. 4.  Blansko27. 4.  Veselí nad Moravou30. 4.  BrnoKrajské finále6. 5.   místo zatím upřesňujeme, pravděpodobně v Brně
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci