Umístění: Jižní Morava Školství Kraj sloučí od příštího roku 32 středních škol do 16 nových subjektů

Kraj sloučí od příštího roku 32 středních škol do 16 nových subjektů

Hasek-a-Juranek-2Brno, 15. září 2011 (MEDIAFAX) - Jihomoravští krajští radní ve čtvrtek rozhodli, že od příštího školního roku sloučí 32 středních škol. Uvedl to hejtman Michal Hašek (ČSSD) s tím, že rozhodnutí radních díky kterému vznikne 16 nástupnických škol, musí ještě definitivně posvětit 22. září krajské zastupitelstvo.

"Rozhodnutí rady bylo jednomyslné," řekl Hašek. Dodal, že radní jsou si vědomi, že jejich verdikt není populární. "Chápu, že to někde bude bolet, ale vzhledem k budoucnosti středního školství na jižní Moravě jde o nezbytný krok," dodal Hašek.

"Pokud bychom školy nesloučili, čekala by nás příští rok ztráta 187 milionů korun. V dalších letech by pak roční ztráty dosáhly až 561 milionů korun," řekl vicehejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Jihomoravští krajští radní zároveň rozhodli, že od příštího školního roku zredukují čtyři osmiletá gymnázia v kraji. "V Blansku a Vyškově nastoupí žáci místo dvou tříd do jedné, v Zastávce u Brna a Moravském Krumlově je už neotevřou," řekl Juránek.

Zvláštní situace se odehrávala například kolem gymnázia v Židlochovicích. I když by kraj nejraději tamní osmileté gymnázium zrušil ihned a ponechal ve městě jen klasické čtyřleté, soustředěný odpor veřejnosti dotlačil politiky k oddálení rozhodnutí. Nakonec se ale ve čtvrtek krajští radní přece jenom definitivně rozhodli, že židlochovické gymnázium sloučí s gymnáziem v Hustopečích, které se stane nástupnickou školou. Protestní pochod studentů pak nepomohl ani více než sto let staré elektrotechnické průmyslovce v brněnské Kounicově ulici, která se sloučí se střední integrovanou školou v Purkyňově ulici.

Jihomoravský krajský úřad zároveň stanovil krajským středním školám maximální počty žáků, které mohou od školního roku 2012/2013 vyučovat. "Nabídku středních škol jsme snížili o více než dva tisíce míst," řekl Mediafaxu vicehejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL). "Osm a půl tisíce letošních deváťáků si však stále bude moci na konci školního roku na jižní Moravě vybírat z 11 700 volných míst," dodal náměstek.

Jihomoravský kraj ovšem významně zredukuje počet obchodních akademií a lyceí. Snížení nabídky se bude týkat i některých učebních oborů ukončených maturitou, V některých učebních oborech zakončených výučním listem naopak počítá kraj i s tím, že se mu vyplatí držet i polovinu obvyklé kapacity třídy. "Přihlíželi jsme k tomu, abychom zachovali širokou oborovou nabídku a její dostupnost v regionech, a zároveň abychom některé obory vzdělání nelikvidovali úplně," zdůraznil Juránek. Úpravy počtu studentů krajští radní navrhli s tím, že do nich nezapočítali dopady uvažovaného slučování 32 škol do šestnácti. "Pokud zastupitelstvo rozhodne koncem září o definitivním sloučení všech škol, bude na nich nutné ještě upravit vzdělávací nabídku tak, aby se dalo směřovat k jejich sestěhování," dodal Juránek.

Podle Juránka je třeba počítat i s tím, že dalších 2500 až 3000 míst budou příští rok deváťákům nabízet stejně jako dosud i školy ostatních zřizovatelů - například státu, měst, církví nebo soukromníků.

Přehled slučovaných škol (první je uvedena nástupnická škola, druhá škola která podléhá sloučení, třetí název nově vzniklé školy):

 1. SOŠ a SOU – MŠP Letovice - Střední škola uměleckoprůmyslová a technická Velké Opatovice - Masarykova střední škola Letovice (k 1.7. 2012)
 2. OA, SOŠ knihovnická a VOŠ knihovnických, informačních a sociálních služeb, Brno, Kotlářská 9 - OA a VOŠ obchodní, Brno, Pionýrská 23 - OA, SOŠ knihovnická a VOŠ Brno ( k 1.7.2013)
 3. SŠUD a VOŠR, Brno, Husova 10 - VOŠ oděvního designu a managementu a SPUŠ textilní, Brno, Francouzská 101 - Střední škola umění a designu a VOŠ Brno ( k 1.7.2012)
 4. SŠIT a SP, Brno, Purkyňova 97 - SPŠ elektrotechnická, Brno, Kounicova 16 - Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno (k 1.7.2012)
 5. SŠ potravinářská a služeb, Brno, Charbulova 106 - SOŠ a SOU obchodní, Brno, Jánská 22 - Střední škola potravinářská, obchodní a služeb Brno (k 1.7.2012)
 6. Gymnázium T.G.Masaryka, Hustopeče - Gymnázium, Židlochovice - Gymnázium T.G. Masaryka Hustopeče (k 1.7.2012)
 7. SOŠ průmyslová E. Beneše a SOU, Břeclav, nábř. Komenského 1 - Obchodní akademie, Břeclav, Smetanovo nábřeží 17 - Střední průmyslová škola E. Beneše a Obchodní akademie Břeclav ( k 1.7.2012)
 8. Gymnázium, Hodonín, Legionářů 1 - OA a JŠ s právem SJZ, Hodonín, Velkomoravská 13 - Gymnázium, OA a JŠ s právem SJZ Hodonín (k 1.7.2012)
 9. SOŠ oděvní a SOU, Strážnice, Úprkova 1733 - SOŠ, Strážnice, Skácelova 890 - Střední škola Strážnice (k 1.7.2012)
 10. VOŠ, SOŠ a SOU, Bzenec, nám. Svobody 318 - SŠ lesnická a rybářská, Bzenec, Přívoz 735 - Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec (k 1.7.2012)
 11. Klvaňovo gymnázium, Kyjov, Komenského 549 - Střední odborná škola zdravotnická a sociální, Kyjov, Komenského 46 - Klvaňovo gymnázium a SOŠ zdravotnická a sociální Kyjov (k 1.1.2012)
 12. Gymnázium Bučovice a Obchodní akademie Bučovice - Gymnázium a OA Bučovice (k 1.7.2012)
 13. Gymnázium, Vyškov - SŠ zdravotnická a zemědělsko-ekonomická, Vyškov - Gymnázium a SOŠ zdravotnická a zemědělsko-ekonomická Vyškov (k 1.7.2012)
 14. Gymnázium a Střední pedagogická škola Znojmo - Obchodní akademie a Jazyková škola Znojmo - Gymnázium, Střední pedagogická škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo (k 1.7.2012)
 15. OŠO a SOUŘ Moravský Krumlov - SOŠ a SOU dopravní a mechanizační, Ivančice - Střední škola Moravský Krumlov (k 1.1.2012)
 16. SOU, Tišnov, nám. Míru 22 – převod činnosti ZŠ a internátu ze ZŠ a DD Předklášteří Střední škola a Základní škola Tišnov (k 1.7.2012)
Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci