Oblíbená školka funguje řadu let jen díky výjimkám, které jí udělili hygienici. Ta poslední přitom vyprší na konci příštího roku a hygiena deklarovala, že další provoz školky proti předpisům již nebude tolerovat.
První náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) a starosta místní části Brno - střed Leoš Venclík (ODS) ve středu na speciální schůzce vyvolané rodiči slíbili, že se osobně zasadí o neodkladné zahájení projektových a rozpočtových příprav tak, aby mohla být školka sídlící v památkově chráněné vile kompletně opravena.
"Městská část Brno-sever vyčlení dva miliony korun na projektovou dokumentaci," řekl starosta Venclík, v jehož čtvrti školka pro osm desítek dětí stojí. Náměstek primátora Rychnovský pak slíbil, že návrh na opravu Arnoldovy vily zařadí jako prioritní rozpočtovou kapitolu magistrátu pro příští rok.
Sdružení rodičů vyvolalo jednání o budoucnosti oblíbené mateřské školy kvůli dlouhodobé nečinnosti úřadů a podezření, že školku s pozemky chce magistrát prodat soukromému investorovi.
"Tyto fámy rozhodně popírám," uvedl Venclík. Jeho úřad údajně disponuje projektem na rekonstrukci školky, která by si vyžádala 40 milionů korun. Tolik peněz však nemá město Brno v rozpočtu ani na všechny školky za celý rok. Sdružení rodičů přitom ve středu předložilo magistrátu vlastní expertní projekt, který spočítal náklady potřebné na opravy školky na 27 milionů korun.
Rekonstrukci školky podle Rychnovského a Venclíka nyní již nic z politického hlediska nebrání, oba slíbili najít pro opravy vily formální podporu u svých zastupitelstev.
"Oprava školky je průchodná, nepředpokládáme politizaci problému. Lišíme se jen v názoru, zda je lepší začít s rekonstrukcí Arnoldovy vily ještě letos na podzim a dělat ji na etapy, nebo zda dům příští podzim na čtyři měsíce zavřít a opravit jej v jednom zátahu," řekl Rychnovský.
Arnoldova vila z roku 1862 je od letošního roku památkově chráněná. Je součástí nejstarší vilové kolonie v Brně - Černých Polích a realizoval ji brněnský stavitel Josef Arnold podle urbanistického konceptu Heinricha Ferstela, jednoho z hlavních architektů vídeňské Ringstrasse.
"Josef Arnold s rodinou vlastnil dům dvě desetiletí. V březnu 1909 se stala majitelkou vily Cecílie Hože, manželka brněnského advokáta Kornelia Hože. Cecílie, rozená Löw-Beerová, pocházela z rodiny významných brněnských průmyslníků. Byla sestrou Alfreda Löw-Beera, otce Grety Tugendhatové, a tedy její přímá teta," řekla vedoucí studijního a dokumentačního centra ve vile Tugendhat Dagmar Černoušková
Ke standardům patřila například okna s mechanismem na otvírání ventilačních křídel, vnější dřevěné rolety s vnitřním řemenicovým ovládáním, dekorativní litinové radiátory. Většina z těchto prvků je podle Černouškové dodnes zachována v autentickém stavu a jsou plně funkční. "Mosazné dveřní kliky a okenní olivy v hlavním salonu a přilehlých pokojích v přízemí jsou zcela identické s těmito prvky ve vlastní vile architekta Dušana Jurkoviče v Brně-Žabovřeskách z roku 1906," řekla památkářka.
Od roku 1952 sídlí v někdejší Arnoldově vile mateřská škola, která svou historií patří k nejstarším v Brně. Součástí objektu vždy byl a doposud stále je rozsáhlý pozemek. Zahrada, v níž je někdejší Arnoldova vila ukryta, má charakter lesoparku s ovocnými stromy.
(Jiří Nováček)