"V Moravském Krumlově předpokládáme přeměnu osmiletého gymnázia na šestileté," upřesnil Juránek.
Zvláštní situace se odehrává kolem gymnázia v Židlochovicích. I když by kraj nejraději tamní osmileté gymnázium zrušil rovněž a ponechal ve městě jen klasické čtyřleté, soustředěný odpor veřejnosti dotlačil politiky k oddálení rozhodnutí. "O osudu židlochovického gymnázia rozhodne až krajské zastupitelstvo 22. září," upřesnil Juránek.
Jihomoravský krajský úřad zároveň stanovil krajským středním školám maximální počty žáků, které mohou od školního roku 2012/2013 vyučovat. "Nabídku středních škol jsme snížili o více než dva tisíce míst," řekl Juránek. "Osm a půl tisíce letošních deváťáků si však stále bude moci na konci školního roku na jižní Moravě vybírat z 11 700 volných míst," dodal náměstek.
Jihomoravský kraj významně zredukuje počet lyceí. Snížení nabídky se bude týkat i některých učebních oborů ukončených maturitou. V některých učebních oborech zakončených výučním listem naopak počítá kraj i s tím, že se mu vyplatí držet i polovinu obvyklé kapacity třídy. "Přihlíželi jsme k tomu, abychom zachovali širokou oborovou nabídku a její dostupnost v regionech, a zároveň abychom některé obory vzdělání nelikvidovali úplně," zdůraznil Juránek.
Úpravy počtu studentů krajští radní navrhli s tím, že do nich nezapočítali dopady uvažovaného slučování dvou tuctů škol do dvanácti. "Pokud zastupitelstvo rozhodne koncem září o slučování škol, bude na nich nutné ještě upravit vzdělávací nabídku tak, aby se dalo směřovat k jejich sestěhování," dodal Juránek.
Podle Juránka je třeba počítat i s tím, že dalších 2 500 až 3000 míst budou příští rok deváťákům nabízet stejně jako dosud i školy ostatních zřizovatelů - například státu, měst, církví nebo soukromníků.