Umístění: Jižní Morava Školství Proměny vnímání česko-rakouské hranice - výstava

Proměny vnímání česko-rakouské hranice - výstava

Brno, 12. dubna 2010 - V rámci společného projektu studentů germanistiky pedagogické a filosofické fakulty v Brně a studentů akademie výtvarného umění ve Vídni proběhne 4. 5. 2010 v 16:30 vernisáž zahajující výstavu, která bude trvat až do 31.5. 2010. Místem konání je Rakouská knihovna MZK, Solniční 12, Brno.

Masaryk

 


Pod názvem Česko-rakouská hranice a proměny v jejím vnímání se konal na podzim roku 2009 projekt podporovaný organizací AKTION Österreich-Tschechische Republik a jihomoravským krajem, kterého se zúčastnili studenti germanistiky PdF MU a FF MU z Brna a studenti fotografické třídy Vídeňské akademie výtvarného umění.

Cílem projektu nebyl čistě faktografický popis, ale zaměřili jsme se na to, jak hranice ovlivňují každodenní život, jak hranice vnímají obyčejní lidé a jak se časem změnilo vnímání hranic. Práce na projektu probíhaly jak v Rakousku, tak v České republice a v rámci workshopů a přednášek jsme se snažili obsáhnout co nejširší spektrum discipín, od historického vývoje hranic, přes téma hranice v moravské literatuře, železnou oponu očima fotografa, významu pohraničních regionů ve výuce cizých jazyků až po prostor bývalé železné opony jako prostor pro ohrožené druhy zvířat a rostlin. Na dané tématické bloky byli pozváni odborníci z obou zemí, například Luděk Navara (novinář, spisovatel literatury faktů, spoluautor seriálu ČT „Příběhy železné opony“) či Kurt Kaindl (jeden z nevýznamnějších současných rakouských fotografů) a řada vysokoškolských profesorů z Rakouska, Německa i České republiky. Kromě získávání nových informací byly hlavním motivem projektu diskuse a zhmotnění vlastních představ, které se pojí s pojmem „hranice“.

V rámci vlastní prezentace projektu budou vystaveny interview, které se zaměřují jak na subjektivní vnímání hranic v různých obdobích, tak na spíše informativně zacílené rozhovory. To vše bude doprovázeno uměleckými fotografiemi studentů fotografické třídy z Vídně a dobovým obrazovým materiálem.


Termín konání: vernisáž – 4.5. 2010, výstava od 4.5. do 31.5. 2010
Místo konání: Rakouská knihovna MZK, Solniční 12, Brno 602 00.
Vedoucí projektu: Michaela Kropik, Katharina Wessely
Projekt byl uskutečněn za podpory: AKTION Österreich-Tschechische Republik, Jihomoravský kraj, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, Filosofická fakulta Masarykovy univerzity
Kontaktní osoba: Miroslav Janík (tel. 731 230 741)
Kontaktní e-mail: projekt.hranice@gmail.com


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci