· Jaké jsou cíle dohody mezi holandským Utrechtem a Jihomoravským krajem?
Mezi hlavní cíle patří výměna znalostí a zkušeností mezi vzdělávacími institucemi, jako jsou základní, střední a základní umělecké školy a konzervatoře v Utrechtu, Brně a Jihomoravském kraji. Mezi další cíle patří také rozvoj spolupráce a kontaktů mezi těmito vzdělávacími institucemi a samozřejmě také vzájemné výměny studentů a pedagogů. V neposlední řadě také očekáváme spolupráci na mezinárodních projektech, zejména těch, které jsou spolufinancovány z fondů Evropské unie.
Dohoda je trojstranná, protože na rozdíl od Nizozemí, kde jsou zřizovateli škol výhradně města, v České republice zodpovídají města za základní školy a kraje za školy střední, ale i speciální nebo umělecké. Jsem přesvědčen, že tato trojstranná dohoda napomůže v pokračování rozsáhlé a dlouhodobé spolupráce mezi školami v Brně a Utrechtu, která již v minulosti umožnila například stáže více než 550 učitelů z Brna na Utrechtských školách.
· Jak konkrétně bude spolupráce s Utrechtem vypadat a dokdy bude trvat?
Konkrétní plány a aktivity spolupráce škol budou specifikovány v oficiálních smlouvách mezi jednotlivými školami. Partnerské aktivity mohou být zapracovány do školních vzdělávacích programů. Toto Memorandum zůstává v platnosti až do okamžiku, kdy bude po vzájemné dohodě změněno, nebo ukončeno na základě doporučení kterékoli ze stran.
· S jakými jinými evropskými regiony či městy spolupracuje Jihomoravský kraj na podobných projektech?
Jihomoravský kraj má spolupráci v oblasti vzdělávání deklarovánu v řadě smluv i s jinými regiony v Evropě (např. francouzský departement Gers, ruská Nižně-Novgorodská oblast, Trnavský samosprávny kraj a další), ale v případě Utrechtu jde jednoznačně o nejrozsáhlejší a velmi aktivní spolupráci v oblasti školství, která trvá již 15 let. Proto jsem velmi uvítal, a stejně tak i partneři z Utrechtu i města Brna, že pro další pokračování spolupráce bylo podepsáno zmiňované memorandum.
(tof)