Adamov, 25. září 2023 - Město Adamov veřejnosti představilo po třech letech prací nové relaxační místo s hracími i vzdělávacími prvky – Pohádkový lesopark. Vznikl na území bývalé skládky, v sousedství adamovského sídliště Ptačina. Pozemky Mendelovy univerzity, na nichž se lesopark rozkládá, univerzita městu bezúplatně pronajala. Její Školní lesní podnik Křtiny (ŠLP Křtiny), který v univerzitních lesích hospodaří, navíc Adamovu pro účely lesoparku věnoval kmeny a řezivo v objemu 120 tisíc korun.
Adamov se nachází uprostřed univerzitních lesů, stejně tak i lokalita, na níž se vybudovaná odpočinková zóna nachází. O využití pozemků pro svůj záměr muselo proto město jednat se ŠLP Křtiny, který v lesích MENDELU hospodaří. „Je pravda, že jsme trochu omezeni v hospodaření, ale na druhé straně jsme chtěli městu vyjít vstříc. Uzavřeli jsme tedy smlouvu o bezúplatném pronájmu, v níž je ale zároveň ošetřena zodpovědnost za jednotlivé prvky, které se v lokalitě nachází, dále za bezpečnost, údržbu a úklid, za což vše coby zřizovatel odpovídá město,“ vysvětlil Tomáš Pospíšil, zástupce ředitele ŠLP Křtiny.
„Od začátku jsme měli jasný cíl, zachovat zde klidovou nekomerční zónu, doplněnou o herní a vzdělávací prvky, kterou budou využívat rodiče s dětmi, maminky s kočárky, nebo i senioři. A to se myslím povedlo,“ zhodnotil nový lesopark starosta Adamova Roman Pilát.
Na území lesoparku, jehož součástí je také jezírko s mokřadem či malý geopark, se nachází i naučná stezka pro dětské návštěvníky s řadou herních prvků s přírodní tématikou, jako je například přírodní pexeso, broukoviště, hmyzí hotel či poslechový prvek zvuky dřeva. „Při práci jsem popustil fantazii, co by se mi líbilo, kdybych byl děcko, a chtěl jsem, aby to bylo všechno o přírodě. A tak vznikly figurky hříbků, které se usmívají, když jsou jedlé, nebo se naopak mračí, když jsou jedovaté, broukoviště, aby děti věděly, co v lese žije, průlezka pro nejmenší je v podobě sovy,“ okomentoval prvky projektant lesního areálu Petr Krejčiřík.
Mendelova univerzita byla po dobu vzniku nápomocná i odbornou radou. „Lesopark je osázen naučnými tabulemi, z nichž se malí i velcí návštěvníci mohou dozvědět, jak se to má například s ptačími budkami, jaké horniny jsou pro oblast typické či proč jsou důležité mokřady,“ doplnila Jitka Fialová z Ústavu inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny.
Tabule i některé herní prvky doplňuje hravé grafické zpracování z pera Jany Kloučkové Kudrnové, která dlouhodobě spolupracuje se Školním lesním podnikem.
Zdroj a foto: MENDELU