Umístění: Společnost Zajímavosti Rezidence pro seniory v Újezdu u Brna jde cestou inovativního hospodaření s energií

Rezidence pro seniory v Újezdu u Brna jde cestou inovativního hospodaření s energií

Brno, 8. června 2023 - Chybějící místa v domovech pro seniory jsou problémem napříč celým Českem. Statistici potvrzují, že největší poptávka po místech v seniorských domovech panuje na jižní Moravě. Právě tady bude letos dokončena nová rezidence, která má situaci s bydlením seniorů zlepšit.

rezidence-cezava

 

Seniorskou Rezidenci Cézava v Újezdu u Brna tvoří komplex dvou propojených budov. Polovina zařízení je určena pro ubytování soběstačných seniorů, kteří chtějí vyměnit stávající, seniorům nevyhovující bydlení za bezpečné a komfortní prostředí specializované rezidence. Nejde však o klasický domov důchodců, klienti si zde mohou žít dle svých představ v soukromí vlastního bytu. Vedle toho ale mají možnost využívat společné prostory pro setkávání s novými přáteli stejné věkové kategorie, rezidence pro ně navíc bude pořádat množství aktivit, které je k setkání vybídnou.

Domov se zvláštním režimem, určený pro pacienty se zhoršenými kognitivními schopnostmi vyžadující stálou péči, tvoří druhou, samostatnou část Cézavy. O 150 klientů se v této části postará renomovaný poskytovatel péče Senior Komplex, který již v ČR provozuje pět podobných zařízení.

Přestože projekt Cézava roky připravoval tým odborníků na bydlení seniorů, architektů i techniků, došlo k několika změnám ještě v průběhu výstavby. „Původní projekt počítal s plynovým kotlem a vytápěním přes radiátory. Otřesy na energetickém trhu v roce 2022 jsme vzali jako výzvu k přetvoření energetické koncepce celé rezidence,“ popisuje Petr Prokůpek ze společnosti Rezidence Cézava.

Rezidence se zcela „odstřihla“ od plynu. Hlavní přísun tepla nově zajistí tepelná čerpadla. Pro zlepšení účinnosti se propojí s šesti kilometry hlubinných vrtů, které budou sloužit pro regulaci teploty topného média jak v zimě, tak v létě. V kombinaci s rekuperací vzduchu se postarají o zimní vyhřívání i letní chlazení objektu.

Rezidence si navíc bude část potřebné energie sama vyrábět. Fotovoltaické panely na střeše i nevyužité části pozemku vyrobí téměř polovinu roční spotřeby elektřiny. A díky bateriovému úložišti a inteligentnímu řízení energií se vyrobená elektřina využije maximálně efektivně. Pokročilé je i hospodaření s vodou využívající 60kubíkovou nádrž na dešťovou vodu.

„Od alternativního vytápění i výroby energie si slibujeme částečnou energetickou nezávislost, a především pak stabilitu cen energií pro nás jako provozovatele i pro naše klienty. Jsme zvyklí na našich projektech využívat zajímavá energetická řešení a obnovitelné zdroje, takže jsme rádi, že jsme po stránce energií významně vylepšili i Cézavu,“ popisuje Prokůpek, který je krom řízení projektu Cézava i šéfem investiční skupiny SUR LIE, pod niž Rezidence Cézava spadá.

Stavba s přesahem vznikne už letos
Přestože je celý projekt privátní investicí bez účasti státu či obce, v Újezdu si jeho vznik chválí. „Někomu se může zdát, že když v Újezdu dům seniorů máme, je to dostatečné. My však vnímáme Rezidenci Cézava v širším kontextu celé brněnské a jihomoravské oblasti, kde je podobný typ služeb stále velmi potřebný. Rezidenci Cézava přeji, aby byla nejen krásným, ale i všem otevřeným domovem plným laskavosti a lidskosti,“ uvedla starostka Újezdu u Brna Marie Kozáková na veřejné prohlídce stavby.

Komplex Cézava podle investorů cílí jak na Brno a jeho okolí, tak i další klienty z jižní Moravy, jimž chce umožnit prožít stáří jako další hezkou životní etapu v bezpečném a přátelském prostředí. Kromě samotného ubytování komplex lidem nabídne další služby jako kavárnu, kadeřnictví, fyzioterapii či zájmové aktivity dle aktuálních potřeb a přání klientů. Ti se investorům hlásí se zájmem o ubytování již nyní. „Zaznamenali jsme značný zájem o bydlení v naší rezidenci již před zahájením propagace. Informace o podobném zařízení rezonuje a je znát, že o seniorské bydlení ve vyšším kvalitativním i cenovém standardu je v regionu zájem,“ podotýká Prokůpek.

Klienti, kteří se v Rezidenci Cézava ubytují, mohou využít byty 1+kk a 2+kk v pětipodlažních budovách, velkou zahradu a spoustu společných prostor pro setkávání.

V současné době je rezidence ve fázi dokončené hrubé stavby a stavební firma pracuje na vnitřních instalacích. Už letos tak bude stavba kompletní a první klienty přivítá začátkem roku 2024.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci