Umístění: Společnost Zajímavosti Sčítání lidu 2011: Sečíst se zvládnete za dvacet minut

Sčítání lidu 2011: Sečíst se zvládnete za dvacet minut

Scitani-lidu-2011-3Brno, 4. března 2011 - Zelený, žlutý a oranžový – právě takové formuláře brzy zamíří do všech domácností v republice. A pokud by stejně jednoduché, jaký je kterýkoliv z nich, bylo například daňové přiznání, podnikatelům by odpadla pořádná porce starostí. Řeč je ovšem o speciálních sčítacích formulářích – zeleném pro každého občana, žlutém bytovém listu pro každou domácnost a oranžovém domovním listu pro majitele či správce domů. Formuláře míří k lidem z jediného důvodu – proběhne totiž Sčítání lidu, domů a bytů 2011. To přitom u nás není žádnou novinkou, na našem území se provádí pravidelně od roku 1869. 

 
  „Sčítací formuláře jsou oproti roku 2001 jednodušší a je v nich podstatně méně otázek. Pokud si lidé přečtou přiložené vysvětlivky, je vyplnění všech těchto formulářů otázkou asi dvaceti minut,“ ubezpečuje Dana Matýšková, krajský garant sčítání pro Jihomoravský kraj.

Sčítání lidu, domů a bytů 2011, které odstartuje již za několik dní, se v žádném případě nemusíte bát. Ve spolupráci s Českým statistickým úřadem vám přinášíme v několika bodech podrobný návod, jak bude probíhat a jak se „sečíst“ bez problémů!

1) Blíží se první návštěva komisaře
Ještě před tím, než sčítací komisaři začnou roznášet sčítací formuláře, najde každá domácnost do 6. března ve schránce letáček se základními informacemi o sčítání. Spolu s ním naleznete i informace o kontaktních osobách a místech, kde bude uvedeno jméno sčítacího komisaře, který formuláře přinese, číslo jeho průkazu a termín, kdy do domácnosti přijde. Čas návštěvy budou volit komisaři nejčastěji v pracovní den v podvečer nebo o víkendu, aby zastihli rodinu doma.

Scitani-lidu-2011-22) Jak poznám sčítacího komisaře?
Sčítací komisař se bude při roznosu formulářů prokazovat speciálním průkazem, který bude předkládat při návštěvě v každé domácnosti společně s občanským průkazem. Zároveň bude mít modrou tašku s logem České pošty.

3) Komisaři roznáší formuláře
Sčítací komisaři navštíví v době od 7. do 25. března každou domácnost a předají jí dotazníky pro všechny osoby, které v ní žijí (včetně návštěv či podnájemníků, kteří budou v rozhodném okamžiku v domácnosti třeba jen přechodně).
Komisař přinese do domácnosti celkem tři formuláře s vysvětlivkami: zelený sčítací list osoby (každý člověk v domácnosti dostane svůj vlastní), žlutý bytový list (každá domácnost dostane jeden) a oranžový domovní list (ten dostanou pouze majitelé nebo správci domů).

Zároveň vám nabídne jednu ze tří možností, jak formuláře vyplnit – on-line vyplnění a odeslání na internetu, osobní odevzdání (v tom případě si s vámi domluví termín vyzvednutí), či odeslání poštou (předá vám předtištěnou obálku, poštovné za její odeslání platit nebudete muset).
Pokud vás komisař nezastihne v avizovaném termínu, vhodí vám do schránky oznámení o termínu, kdy se dostaví podruhé. Pokud by vám ani druhý termín nevyhovoval, můžete si na bezplatné lince 800 87 97 02 domluvit jiný čas návštěvy.

4) Kdy vyplnit formuláře?
Rozhodným okamžikem je půlnoc z 25. na 26. března. Informace do sčítacích formulářů se vyplňují podle skutečnosti platné v tento okamžik.

5) Sběr vyplněných formulářů
Už při návštěvě komisaře jste se dohodli, jakým způsobem vyplněný formulář předáte. Ať zvolíte kteroukoliv cestu, je nutné odeslat či odevzdat formuláře do 14. dubna.

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak formuláře odeslat, je internet. Od rozhodného okamžiku bude možné vyplňovat a odesílat formuláře on-line. Pro vyplnění formuláře na internetu potřebujete papírové formuláře, které vám přinesl sčítací komisař. Na nich naleznete vpravo dole u čárového kódu dva kódy, kterými se na www.scitani.cz přihlásíte.

Pokud jste se domluvili na osobním odevzdání formulářů, přijde je komisař v domluvený čas vyzvednout. To je také okamžik, kdy vám pomůže s vyplněním, pokud o tuto pomoc požádáte. Pokud vás komisař nezastihne, najdete ve schránce oznámení o termínu sběru vyplněných h formulářů s návrhem, kdy se komisař pro formuláře zastaví v termínu novém, případně si na bezplatné lince můžete navržený termín druhé návštěvy změnit podle vašich potřeb. Pokud by vás komisař nezastihl ani podruhé, najdete ve schránce obálku s předtištěnou adresou a pokyny o náhradním termínu sběru vyplněných sčítacích formulářů, kde bude popsáno, jak můžete formuláře odeslat v obálce.

Důležité kontakty:
Bezplatná informační linka: 800 87 97 02 (v provozu denně 8 – 22 hod do 20. dubna)
e-mail: info@scitani.cz
web: www.scitani.cz

(tof), foto: Kryštof Turek; ČSÚ


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci