Umístění: Jižní Morava Politika Sčítání: V jihomoravských domácnostech je 75 tisíc neodeslaných formulářů

Sčítání: V jihomoravských domácnostech je 75 tisíc neodeslaných formulářů

scitani lidu 2021 jmkBrno, 11. května 2021 – Český statistický úřad dosud obdržel téměř 3,9 milionu elektronických sčítacích formulářů a 395 tisíc listinných. Přímo za Jihomoravský kraj přes 415 tisíc elektronických a 47 tisíc listinných. Na své odeslání čeká v jihomoravských domácnostech dosud 75 tisíc formulářů.

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 končí 11. května, kdo se ještě nesečetl, má tak skutečně nejvyšší čas. „Naprostá většina obyvatel České republiky se v posledních týdnech už sečetla a všem jim za to děkuji. Stále jsou ovšem lidé, kteří svoji zákonnou povinnost nesplnili. Těm zbývají už jen poslední čtyři dny, aby se sečetli buď online, nebo vyplnili a odeslali listinný sčítací formulář, už opravdu není na co čekat,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nejpohodlnější je sečíst se přes internet prostřednictvím elektronického formuláře, který je k dispozici na webu scitani.cz nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Online sečtení je snadné, rychlé a bez nutnosti vidět sčítacího komisaře. Pro listinný formulář je stále možné si dojít na kontaktní místa sčítání, která jsou na 79 vybraných pobočkách České pošty v Jihomoravském kraji a na Krajské správě ČSÚ v Brně.

V Jihomoravském kraji bylo do domácností rozneseno 111 tisíc listinných formulářů, dalších 11 tisíc si občané vyzvedli sami na kontaktních místech. Sebraných listinných formulářů je aktuálně 47 tisíc, tedy 38,5 % z distribuovaných. Neodeslané formuláře tak u sebe má dosud 75 tisíc domácností. Tyto samozřejmě mohly a stále mohou vyplnit a odeslat online formulář.

Z údajů o počtu odeslaných elektronických sčítacích formulářů a sebraných listinných sčítacích formulářů na 100 bytů za každou obec vyplývá, jaké je zapojení jednotlivých obcí do sčítání. Mezi malými obcemi jsou nejaktivnější Oslnovice, Podhradí nad Dyjí a Lančov. U obcí, ve kterých bylo identifikováno více než 500 bytů, jsou na prvních pozicích Popůvky, Mikulčice a Modřice. V kategorii, kterou představují obce s více než 3 000 byty, vynikají ve sčítání Břeclav, Vyškov a Hodonín.

Na opačné straně žebříčku jsou Lhota u Olešnice, Skryje a Újezd. Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů na 100 bytů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů. Nemusí to však znamenat slabší zájem o online sčítání u obyvatel, kteří v těchto obcích žijí.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci