Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Appka Záchranka nově slouží k rychlému varování občanů v Jihomoravském kraji

Appka Záchranka nově slouží k rychlému varování občanů v Jihomoravském kraji

mobil appka zachrankaBrno, 29. ledna 2020 – Aplikaci Záchranka si do svých telefonů nainstalovalo již více než 1 000 000 uživatelů. Systém každý den využívá k přivolání Zdravotnické záchranné služby či Horské služby na 50 volajících. Nyní umožňuje navíc upozorňovat na nenadálé krizové situace. Aplikace Záchranka tak funguje i jako jedna z cest tzv. reverzní tísňové linky. „Je to aplikace, která vznikla na jižní Moravě a nejen proto jsem rád, že jsme první kraj, který umožní svým občanům ji využívat na území celého regionu,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

 

Na jaře roku 2019 byla do systému Záchranka zavedena nová funkcionalita s názvem “Systém varovných hlášení“ umožňující funkce tzv. reverzní tísňové linky. Tato funkcionalita umožňuje efektivní komunikaci na všechny uživatele aplikace Záchranka, kteří mají zvolen svůj “domácí region“. Bez nutnosti sledovat polohu uživatelů je tak získána databáze těch, kteří chtějí být v krizové situaci varováni. Aplikace je ke stažení zdarma, a to na operační systém Android i iOS, náklady spojené s provozem systému pro Brno hradí město Brno, na zbývající části regionu pak Jihomoravský kraj.

„Právě při velkých krizových situacích je linka 155 výrazně přetížená. Pokud ale člověk obdrží push notifikaci s informací o události včetně toho, jak se má chovat, navíc s odkazem na krizový portál města nebo kraje, může se problematickému místu vyhnout. Jedná se o logické spojení funkcí mobilní aplikace, která tak již neslouží jen pro kontaktování tísňové linky, ale i pro reverzní komunikaci od záchranného systému směrem k občanům,“ říká Jana Kubalová, náměstkyně pro krizovou připravenost a vzdělávání ZZS Jihomoravského kraje.

Systém digitálního varování budovaný aplikací Záchranka však představuje také unikátní propojení s dalšími, občanům již známými aplikacemi, jakou je například „Mobilní rozhlas“. V případě odeslání nouzového varování do aplikace Záchranka jsou o události informováni také všichni uživatelé systému mobilní rozhlas na daném území.

Pro přihlášení do systému varování stačí uživateli spustit aplikaci Záchranka a v sekci „Informace“ u varovných upozornění zkontrolovat, zda je Brno zvoleno jako sledovaný region. „Apelujeme na uživatele, aby také prověřili, že mají pro případ tísňového volání v aplikaci vyplněny veškeré údaje v osobním profilu. Určitě se uživatelé nemusejí bát, že otevřením aplikace dochází ke kontaktování záchranářů. K tomu slouží tísňové tlačítko, které je třeba držet 5 vteřin,“ dodává Filip Maleňák z Aplikace Záchranka.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci