Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Veselí nad Moravou a Kyjov mají nové, úsporné základny pro záchranáře

Veselí nad Moravou a Kyjov mají nové, úsporné základny pro záchranáře

Kyjov, 7. března 2024 – Záchranářské sanitky vyjíždí za pacienty z nové základny ve Veselí nad Moravou už od ledna, v Kyjově od února. Ve čtvrtek 7. března se uskutečnilo slavnostní otevření obou základen za účasti hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha, radních Karla Podzimka a Vladimíra Šmerdy a ředitelky Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Hany Albrechtové.

zachranka jmk kyjov

 

Nové výjezdové dvoupodlažní základny jsou dimenzované i pro případné navýšení počtu výjezdových skupin a jsou také vysoce energeticky úsporné. Jihomoravskému kraji se na ně podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. U veselské základny za 90 milionů korun činí podpora 43,4 milionu korun, u kyjovské za celkovou cenu 104 miliony korun kraj získal dotaci 46,8 milionu korun.

„Kromě toho, že jde o moderní zázemí pro záchranáře, tak je to taky mimořádně energeticky úsporná stavba. Například na základně ve Veselí se na vytápění jednoho čtverečního metru budovy spotřebuje za rok jen 17 kWh,“ uvádí hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Vysokou energetickou úsporu potvrzuje i radní pro investice Vladimír Šmerda. „Budova nové výjezdové základny je úspornější o 90 % z pohledu roční spotřeby neobnovitelné energie. Využívá totiž čtvrtinu energie pro vytápění budovy ze zemních vrtů pomocí tepelného čerpadla a ze dvou fotovoltaických elektráren a pouze jedna čtvrtina roční spotřeby je elektrická energie ze sítě. Podobné parametry má i výjezdové stanoviště v Kyjově,“ doplňuje radní Šmerda.

Dešťové vody ze střechy objektu a zbytky dešťových vod prosáklé zpevněnými plochami u objektu jsou akumulovány v nádrži na dešťovou vodu. Při nadbytku budou dešťové vody regulovaně vypouštěny do dešťové kanalizační přípojky. Dešťové vody ze střech přístřešků a ze zpevněných ploch v okolí objektu se odvedou do okolního terénu a do podzemního vsakovacího zařízení základny.

Součástí základen jsou také šatny, dezinfekční box, sklad zdravotnického materiálu, prádla, odpadu a parkovací místa u hlavní budovy.

U kyjovské základny si záchranáři i Jihomoravský kraj jako zřizovatel pochvalují nové strategické umístění. „Přemístění umožňuje dopravní připojení přímo na silnici první třídy samostatným vjezdem mimo ten nemocnice. Toto umožní rychlé vyjetí sanitních vozů co nejkratší cestou,“ oceňuje dispozici objektu radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.
Před dvěma lety začal Jihomoravský kraj v rámci modernizace výjezdových základen záchranářů stavět šest nových stanovišť.

„Jsem ráda, že se dnes uzavřel příběh šestice nových základen, které jsme v rámci jednoho zastřešujícího projektu mohli díky podpoře zřizovatele vybudovat. Byla to dlouhá cesta, která započala přípravou dokumentace a zajištěním prostředků na výstavbu, pokračovala poklepem základního kamene 6. prosince 2021 v Boskovicích a završujeme ji právě dnes, kdy slavnostně stříháme pásku ve Veselí a Kyjově. Doplním, že další tři nová stanoviště máme ve Slavkově, Bučovicích a Mikulově. Naší snahou bylo co nejvíce vylepšit podmínky pro nelehkou práci našich zaměstnanců. Zároveň jsme se v mnoha případech přemístili z pronájmu do vlastního a také se podařilo posunout stanoviště do výhodnější polohy, kdy je snadnější výjezd na hlavní tahy. Tedy určitě jde o zkvalitnění péče poskytované našim pacientům. Děkuji všem, kteří nám pomohli tento projekt dotáhnout do zdárného konce,“ říká ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci