Hašek se na spolupráci s vytvořením koncepce sítě lůžkových zdravotnických zařízení Jihomoravského kraje dohodl nejen s Hegerem, ale i s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavlem Horákem a s prezidentem Svazu zdravotních pojišťoven Jaromírem Gajdáčkem.
"Připravujeme spolu s odborníky koncepci jednotné lůžkové sítě bez ohledu na zřizovatele nemocnic již od roku 2009. Akce Děkujeme, odcházíme! pro nás ovšem znamenala hrozbu divoké restrukturalizace a té jsme se chtěli vyhnout," řekl Hašek. Dodal, že hejtmani se proto angažovali v kompromisních dohodách mezi lékaři a vládou. "Nyní chceme provést řízenou restrukturalizaci. Koncepci zdravotnictví ovšem nebudou psát politici ani hejtman, ale poradní sbor, který se skládá z tří desítek odborníků, docentů a profesorů," prohlásil Hašek.
Návrh základu zmíněné koncepce vznikne podle Haška do 31. května. "Faktické kroky dohodnuté restrukturalizace by měly začít ve druhém pololetí letošního roku," upozornil Hašek. "Nechceme lůžka mechanicky škrtat, ale chceme změnit část lůžkového fondu na lůžka následné péče, případně na lůžka sociální," řekl hejtman. Samotná jižní Morava podle něj v současnosti disponuje 9000 lůžky. Dvaapadesát procent z nich je ve fakultních nemocnicích, třetinu spravuje Jihomoravský kraj a zbytek je ve vojenské nemocnici.
Součástí dohody o restrukturalizaci lůžek je podle Haška také závazek zdravotních pojišťoven, že případné úspory v systému nebudou znamenat mechanické seškrtání 10 000 lůžek v Česku. "Věřím, že Všeobecná zdravotní pojišťovna předloží důkladnou analýzu, na základě které jasně řekneme, jaká budou kritéria pro změny akutního lůžkového fondu jak ve fakultních a v krajských nemocnicích, tak v nemocnicích, které zřizují města a obce," poznamenal jihomoravský hejtman.