Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Kraj představil velkokapacitní očkovací centra, vědci je vytvořili ve virtuální realitě

Kraj představil velkokapacitní očkovací centra, vědci je vytvořili ve virtuální realitě

ockovaci centra grolich vrBrno, 4. února 2021 – Ve znojemské sportovní hale i v dalších regionálních očkovacích centrech dostane vakcínu 600 až 1000 lidí denně. Zatím Znojmo funguje v testovacím režimu, vakcínu tu dostávají zdravotníci. To se má v dalších týdnech změnit. Tady i v dalších 6 městech v kraji. „Je tady potřeba naočkovat 60 lidí za hodinu. To by nemocnice ve svých prostorách neměla šanci zvládnout. Teď se tu očkuje v testovacím režimu a my to ještě upravíme tak, aby tu zájemci o očkování měli co největší komfort,“ vysvětlil hejtman Jan Grolich.

Centra modelovali odborníci kraje ve spolupráci s vědci z VUT. Ti se kraji sami nabídli a ve velmi krátkém čase dokázali naplánovat pohyb stovek lidí denně – dokonce na vteřiny. Vědci sledovali na Brněnském výstavišti celý proces očkování prvních seniorů a následně vytvořili v počítačových simulacích 3D a VR (virtuální realita) modely tak, aby mohli prozkoumat fungování centra při plné zátěži různě mobilními pacienty, včetně naplňování čekáren.

„Víme, kolik dokáže takové centrum obsloužit zájemců, umíme navrhnout rozmístění registračních stolků nebo rozměry očkovacích míst s čekárnou. Provoz v centru je pak maximálně plynulý, pomáhají tomu i jednotné popisy pro lepší navigaci. V případě Znojma by očkovacím centrem mohlo projít zhruba 700 osob za 12 hodin provozu,“ popisuje centrum představené kompletně ve virtuální realitě Tomáš Apeltauer z Fakulty stavební VUT.

Kraj plánuje rozjet provoz očkovacích center co nejdřív – předpokládá se začátek března. Tehdy by měl být i dostatek vakcín na hromadné očkování. Na jižní Moravě vyrostou tato centra kromě Znojma taky v Blansku, Kyjově, Břeclavi, Vyškově, Hodoníně a Hustopečích. Provozovat je budou krajské nemocnice.

Jihomoravská velkokapacitní očkovací centra:

  • Blansko – Sportovní hala, Údolní 1826/10, 678 01 Blansko
  • Vyškov – Nemocnice Vyškov NEBO Sportovní hala, Purkyňova 308/39, Nosálovice, 682 01 Vyškov
  • Kyjov – Městské kulturní středisko, Masarykovo nám. 34/3, 697 01 Kyjov
  • Hodonín – Zimní stadion, Tyršova 3588/10, 695 01 Hodonín
  • Znojmo – Sportovní hala, Dvořákova 3602/17, 669 02 Znojmo
  • Břeclav – Dům školství, 17. listopadu 2995/1a, 690 02 Břeclav
  • Hustopeče – Společenský sál, Herbenova 423, 693 01 Hustopeče

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
Víno z blízka