Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Lupénkou na jižní Moravě trpí 30 000 lidí, nadějí je biologická léčba

Lupénkou na jižní Moravě trpí 30 000 lidí, nadějí je biologická léčba

Brno, 20. října 2011 (MEDIAFAX) - V Jihomoravském kraji žije třicet tisíc lidí postižených nevyléčitelnou lupénkou. Patnáct procent z nich trpí její těžkou formou, která velmi negativně zasahuje do jejich života, řekl ve čtvrtek přednosta dermatovenerologické kliniky brněnské Nemocnice u sv. Anny Vladimír Vašků.

leky-vydej250

 

Výskyt lupénky je podle něj poměrně častý, v Česku jí trpí okolo 230 000 lidí. Ve světě postihla nemoc zhruba dvě až tři procenta populace. Brněnští lékaři proto u příležitosti Světového dne lupénky zveřejnili nejnovější informace o nepříjemné chorobě postihující imunitu - zároveň pacientům nabídli nejmodernější možné biologické postupy jejího léčení.

"Významným faktorem pro vzplanutí lupénky je dědičnost, která je podkladem manifestace u většiny případů psoriáz, a to i tehdy, když se nemocných s psoriázou v příbuzenstvu nedopátráme. Odhaduje se, že má na svědomí vznik psoriázy u třetiny pacientů," řekl Vašků. Dodal, že choroba se nedědí jako taková, ale pouze náchylnost k ní. "Spolu s dědičností musí být také přítomné působení provokujících faktorů, které vznik choroby vyvolají – to jsou například poranění, užívání některých léků, hormonální změny, infekce nebo zvýšený stres," upřesnil přednosta kliniky.

Lupénka zdaleka není podle lékařů jen kožní onemocnění, i když nejviditelnější jsou projevy na povrchu těla. Jde o chronické zánětlivé onemocnění imunitního systému - kožní buňky se množí mnohem rychleji než buňky ve zdravé kůži, rychleji rostou a nedokonale vyzrávají, proto je kůže červená a pokryta šupinami. Choroba je také spojena s mnoha dalšími problémy jako je lupénka nehtů, postiženy mohou být také klouby a to asi u třetiny pacientů. Častá je obezita s metabolickým syndromem, vyšší je ve srovnání se zdravou populací také výskyt kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Velmi mnoho pacientů s lupénkou trpí psychickými problémy pramenící z potíží při hledání partnera, omezených možností pracovního zařazení, celkově sníženého sebevědomí a často i necitlivých reakcí okolí způsobených neinformovaností. U těžké psoriázy může nemocný začít uvažovat i o smyslu života vůbec.

"Lupénka sice stále patří mezi nevyléčitelná onemocnění, ale díky intenzivnímu výzkumu příčin vzniku došlo v posledních letech k velkému pokroku v možnostech a úspěšnosti její léčby," řekl Vašků.

Léčbu lze podle něj rozdělit do několika fází. "U nejmírnějších forem aplikujeme místní léčbu, většinou ve formě mastí, s ní často kombinujeme světloléčbu," upřesnil lékař. Pokud tyto postupy nepřinesou kýžený efekt, lze podle něj zvolit takzvanou systémovou léčbu. "Klasická systémová léčba včetně fototerapie ale může mít při dlouhodobém podávání nežádoucí vedlejší účinky a část nemocných tuto léčbu netoleruje nebo na ní neodpovídá," dodal Vašků.

Jednou z nejmodernějších metod léčby pacientů s těžkou formou psoriázy, kterým předchozí terapie nepřinesla očekávaný účinek, je podle profesora Vašků biologická léčba. "V kontrastu s klasickými, neselektivně a široce působícími klasickými léky, jsou biologické léky selektivní, zasahují cíleně do mechanismů imunitního systému a tím utlumí zánět hned v časné fázi. Tato selektivita také znamená vyšší bezpečnost ve srovnání s léky klasickými," upozornil lékař.

Biologická léčba je v České republice povolena šest let a podle expertů přinesla výrazný pokrok ve zvládnutí choroby. "Zlepšení kožního nálezu o pětasedmdesát procent dosahuje po léčbě biologickými preparáty až osmdesát procent léčených pacientů," zdůraznil Vladimír Vašků. Biologicky postup léčení lupénky je podle něj dostupný v takzvaných Centrech pro biologickou léčbu. V Jihomoravském jsou dvě - v brněnských fakultních nemocnicích v Bohunicích a u svaté Anny.

„Biologickou léčbou se dnes v Česku léčí asi osm stovek pacientů, ale toto číslo je jen zlomkem těch, kteří by na ní měli teoreticky nárok. Finanční situace ve zdravotnictví bohužel dnes není růžová, ale čeští dermatologové intenzivně jednají se zdravotními pojišťovnami o navýšení finančního objemu pro tuto moderní a účinnou léčbu, aby se dostala k co nejvíce pacientům, kteří jí potřebují a jejichž životy by dokázala radikálně změnit k lepšímu," řekl Mediafaxu ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Petr Koška.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci