BRNO/HODONÍN - Likvidace 679 hus z velkochovu Rybářství Hodonín na břehu rybníka Písečný u Hodonína začala dnes odpoledne. Ráno o tomto opatření rozhodla krajská nákazová komise poté, co v této části velkochovu byla prokázána nákaza virem ptačí chřipky.
Podle ředitele Krajské veterinární správy Jaroslava Salavy veterináři při pravidelných kontrolách chovu objevili u devíti kusů ve voliérovém chovu virus ptačí chřipky. Nejde však o zvláště nebezpečný kmen H5N1, ale o méně nebezpečný kmen H7. K utracení téměř sedmi stovek hus byla do Hodonína povolána třiatřicetičlenná jednotka Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR v Hlučíně s potřebnou technikou, akce se účastní také odřad 18 hasičů z Brna.
O osudu dalších dvou částí hejna, čítajícího celkem 3,5 tisíce kusů hus a kachen, rozhodnou výsledky testů, které právě probíhají. Jejich výsledek má Státní veterinární ústav v Praze oznámit jihomoravským veterinářům ještě ve středu v noci. Pokud se i u dalších kusů objeví virus ptačí chřipky nebo protilátky proti němu, bude rozhodnuto o likvidaci celého hejna.
Kolem ohniska nákazy, které se nalézá většinou v lesním prostoru, bylo vytvořeno kilometrové ochranné pásmo, ve kterém je omezen volný pohyb osob a přesuny drůbeže. Během zásahu je omezena doprava po místních komunikacích, další omezení se vztahují na obyvatele několika domů v okolí rybníka. Podle veterinářů se tam však nenacházejí další chovy drůbeže.
Po utracení hus musí chovatel vyčistit a dekontaminovat všechny objekty, odstranit podestýlku i povrch části břehů vodní nádrže. Pak se začne počítat 21denní lhůta, po jejímž uplynutí veterináři znovu ohnisko nákazy prověří, než dají souhlas k pokračování chovu.
Ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček ujistil, že není důvod k panice. Hygienici nepředpokládají, že by mohlo dojít k přenosu viru na lidi z okolí, také riziko přenosu na obsluhující personál a na zasahující hasiče je minimální. Přesto však budou chovatelé i hasiči pod dohledem zdravotníků.