Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Varování: Češi si z Asie mohou přivézt smrtelnou nemoc

Varování: Češi si z Asie mohou přivézt smrtelnou nemoc

21. května 2013 (MEDIAFAX) - Asijské země se stávají stále více cílem dovolených mnoha Čechů. Lidé však silně podceňují riziko závažných chorob, z nichž nejhorší je japonská encefalitida a nenechávají se očkovat. To, co může začínat pouze bolestí břicha a hlavy či zvracením, může vést ke smrti. Turisté se mohou nakazit v Indii, Thajsku, Filipínách či Koreji.

virus-bakterie

 

Po uplynutí inkubační doby nemoci, která trvá čtyři až 16 dnů, se objevují horečky, k nimž se po několika dnech přidají bolesti hlavy, zvracení a často prudké bolesti břicha. Až v 50 procentech případů nastává delirium, následují křeče a smrt.

Chorobě nejčastěji podlehnou děti mladší 10 let a starší lidé. Ostatním věkovým skupinám může způsobit japonská encefalitida doživotní postižení, jako poruchy intelektu nebo obrnu.

"Imunitní systém českých turistů je proti této chorobě bezbranný, protože s onemocněním se dříve nemohli setkat. Cestovatelé do oblastí výskytu japonské encefalitidy jsou tedy v podobném riziku jako tamní děti," říká lékař Pavel Slezák ze Střediska očkování a cestovního lékařství.

V Asii je každoročně hlášeno až 50 tisíc případů japonské encefalitidy. Třicet procent z nich končí smrtí a asi polovina přeživších pacientů má trvalé následky. Původcem je virus stejného rodu, jako jsou například viry středoevropské klíšťové encefalitidy nebo viry žluté zimnice. Přenáší jej komáři rodu Culex, kteří primárně sají krev na zdrojích infekce, což jsou prasata a vodní ptáci. Virus japonské encefalitidy se vyskytuje v jižní, jihovýchodní a východní Asii.

Záchrana v podobě očkování

V České republice je zatím registrovaná jediná vakcína proti této nemoci. Očkování by mělo být zahájeno asi šest týdnů před cestou, aby se včas dokončila imunizace. Základní vakcinační cyklus se skládá ze dvou dávek podaných v odstupu 28 dní.

"Očkování se doporučuje především cestovatelům s dlouhodobým pobytem delším než jeden měsíc a při pobytu ve venkovských oblastech. Význam může mít i u krátkodobých cestovatelů při plánovaném pobytu mimo města," uvedl na závěr Slezák.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci