Umístění: Hlavní stránka

Jihomoravský kraj má Klimatický akční plán na roky 2025 až 2050

sucha hlinaBrno, 7. ledna 2024 – Jihomoravský kraj je jedním z regionů Česka, který je nejvíce ovlivněn dopady klimatické změny. Nárůst průměrné teploty, dlouhodobé sucho, vlny veder, masivní eroze půdy nebo extrémní klimatické jevy, jako jsou přívalové deště a silný vítr, negativně ovlivňují zdejší obyvatele, přírodu i hospodářství. Jihomoravský kraj se proto nyní rozhodl této výzvě aktivně čelit, a proto od loňského prosince zpracovává Klimatický akční plán (KAP) na období let 2025 až 2050.

Nová základna v Mikulově zajistí lepší podmínky pro záchranáře

zachranka jmk mikulovMikulov, 7. ledna 2024 – Mikulovští hasiči mají nové sousedy. Od prosince začala v jejich bezprostřední blízkosti fungovat výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Náklady na výstavbu vyšly na 84,2 milionu korun, vybavení interiéru stálo 2,8 milionu korun. Ve čtvrtek 4. ledna výjezdové stanoviště slavnostně otevřel hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich společně s dalšími představiteli kraje a ředitelkou ZZS JMK Hanou Albrechtovou.

Blansko bude v roce 2024 hospodařit s rozpočtem 737 milionů Kč

blansko rozpocet 2024Blansko, 23. prosince 2023 - Hned několik klíčových dokumentů schválili na svém prosincovém jednání blanenští zastupitelé. V úterý 19. prosince 2023 se v zasedací místnosti městského úřadu sešlo všech 25 zvolených zastupitelů. Na svém posledním jednání v letošním roce odsouhlasili rozpočet města na příští rok, komunitní plán sociálních služeb na další tři roky i strategický plán města do roku 2033. Na programu více než čtyřhodinového jednání byly celkem tři desítky bodů.

Znojemská tepelná sníží cenu tepla, GJ v roce 2024 bude za 1098 Kč

teplo ve znojme zlevniZnojmo, 22. prosince 2023 - Teplo ve Znojmě od roku 2024 zlevní. Na základě metodiky stanovené ERÚ byla stanovena cena jednoho GJ tepelné energie na kalendářní rok 2024 na částku 1098 Kč. „Snažíme se držet cenu tepla na nejnižší možné přijatelné úrovni. Chceme tímto podpořit znojemské domácnosti a dát jim jistotu, že v této nelehké době stojíme na jejich straně,“ komentovala záměr města a Znojemské tepelné společnosti starostka Znojma Ivana Solařová.

Neurorehabilitační kurzy pro zájemce o práci nejen v Sanatoriu Pálava startují už v lednu

kurz mediciBrno, 21. prosince 2023 - Akreditované kurzy pro získání zvláštní odborné způsobilosti v neurorehabilitaci budou zahájeny už v lednu 2024 na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je možné se do nich ještě přihlásit. Absolventi tohoto speciálního kurzu mohou posléze pracovat v nemocničních či rehabilitačních zařízeních, jako je například Sanatorium Pálava.

Rekonstrukce silnice II/429 Bohdalice – Nesovice je u konce

rekonstrukce silnice nesovice foto sus jmkNesovice, 20. prosince 2023 - Rekonstrukce silnice II/429 v úseku od křižovatky s II/431 v obci Bohdalice po křižovatku s I/50 v obci Nesovice dnešním dnem končí a komunikace je plně zprovozněna. V rámci této stavby, která byla rozdělena do čtyř etap, byly opraveny intravilánové i extravilánové úseky. Investorem této stavby byla Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje, přičemž 1. a 4. etapu realizovala společnost EUROVIA CS, a.s., 2. a 3. etapu pak společnost STRABAG, a.s.

Do krajských škol míří 119 milionů na modernizace učeben či halu odborného výcviku

ucni skola tridaBrno, 18. prosince 2023 - Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická ve Vyškově se dočká moderních učeben, akce vyjde na 23,9 milionů korun. Významnou investicí Jihomoravského kraje bude dále výstavba nové haly pro odborný výcvik a rekonstrukce učeben na Obchodní akademii a střední škole polytechnické ve Veselí nad Moravou. Tento projekt bude stát 94,7 milionů korun. Rozhodli o tom na svém jednání radní Jihomoravského kraje.

Pokračují opravy a rekonstrukce silnic napříč krajem za 328 milionů

rekonstrukce silnice oprava delnik asfaltBrno, 18. prosince 2023 - Opravy silnice III/41417 Břeclav – Lednice v délce 2,4 km nebo dvojkové silnice na hranicích s Krajem Vysočina v úseku Žďárec – Újezd – Dolní Loučky a dále rekonstrukce II/152 Ivančice – Moravské Bránice v délce 4,2 km – tyto stavby 18. prosince na svém jednání schválili radní Jihomoravského kraje.

Nová lávka přemostí Moravu u Rohatce, stane se turistickým lákadlem

newRohatec, 18. prosince 2023 - Délka 132 metrů a šířka 4,8 metru. Takové rozměry bude mít kovová lávka, která v následujících letech vyroste poblíž Rohatce u ústí říčky Radějovky. Nové přemostění poskytne po vybudované lávce u Mikulčic a připravovaném projektu transbordéru u Vnorov další možné turistické propojení břehů hraniční řeky Moravy na česko-slovenském pomezí. Kraj podpoří jedním milionem korun vypracování projektové dokumentace. Ta přijde celkem na 3,5 milionu korun a nechá ji vypracovat obec Rohatec. O dotaci rozhodli krajští zastupitelé.

Kraj získal dotaci 289 milionů, pokryje třetinu nákladů výstavby Sanatoria Pasohlávky

sanatorium ilustracni foto Brno, 18. prosince 2023 - Jihomoravskému kraji se podařilo získat obří dotaci ve výši 289 milionů korun z Národního plánu obnovy. Oficiálně to schválilo Ministerstvo zdravotnictví. Celkové náklady projektu jsou předpokládány ve výši 784 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem je společnost Sanatorium Pálava VCES – SPIE Stangl. „Je to další úspěch. Už dřív se podařilo vysoutěžit projekt o 200 milionů levněji, než se předpokládalo, a teď ušetříme dalších 289 milionů," komentuje přidělení dotace hejtman Jan Grolich.

Strana 5 z 635