Umístění: Hlavní stránka

Vědci: Sucho potrápí zemědělce i letos, nový web upozorňuje na riziko požárů

sucho poleBrno, 27. dubna 2020 – Sucho bude trápit zemědělce i v letošním roce. Napovídá tomu citelný nedostatek vody. Ten je v mnoha oblastech České republiky podle bioklimatologů Mendelovy univerzity v Brně už nyní téměř kritický a vzhledem k předpovědi se bude ještě výrazně zhoršovat. Sucho v současnosti dominuje především v severní polovině republiky. Hrozí i riziko požárů, na které upozorňuje nový web firerisk.cz.

Moravský Krumlov preventivně dezinfikuje veřejné prostory

moravsky krumlov dezinfekce verejnych prostorMoravský Krumlov, 27. dubna 2020 – V Moravském Krumlově začali v pátek 24. dubna s oplachem a dezinfekcí veřejných prostor včetně interiérů a venkovních prostor Domova s pečovatelskou službou. „Je to další z preventivních opatření, které má přispět k zamezení šíření nákazy covid-19,“ říká starosta města Tomáš Třetina. Vybavení na venkovní dezinfekci pořídili díky krizové pomoci Nadace ČEZ, která podala pomocnou ruku organizacím a městům, kteří bojují se současnou pandemií a hledají způsoby, jak šíření viru co nejvíce omezit.

Zachraň hospodu, vyzývají pivovary zákazníky v Jihomoravském kraji

hospoda restaurace pivo pullitrBrno, 27. dubna 2020 – Drtivá většina hospod a restaurací v Jihomoravském kraji je už druhý měsíc kvůli aktuálním opatřením uzavřená a otevře se až v polovině května. Majitelé hospod tak přemýšlejí, jak přežít další týdny, a u mnoha z nich stále hrozí, že po skončení současných opatření znovu neotevřou. Český svaz pivovarů a sladoven proto ve spolupráci s pivovary a dalšími partnery přišel s iniciativou Zachraň hospodu, díky které mohou lidé přímo podpořit své oblíbené hospody a restaurace.

Projekt Zachraň hotel ubytuje zaměstnance v první linii, zapojit se může každý

hotelovy pokojBrno, 23. dubna 2020 – Platforma Zachraň hotel společností Amazing places a Mevris začíná poskytovat volné ubytovací kapacity pro zdravotnický a záchranný personál. Ten tak může získat nouzové ubytování v době, kdy kvůli riziku přenosu nákazy nemůže bydlet se svou rodinou. Projekt nyní nabízí přes 1 500 lůžek po celé České republice, k platformě se mohou zapojovat další poskytovatelé ubytování.

Muzeum Brněnska oslaví Světový den knihy online čtením pohádek i detektivky

an epic of the gestapolBrno, 23. dubna 2020 – Světová organizace UNESCO vyhlásila 23. duben svátkem knihy přesně před 25 lety. Pobočky Muzea Brněnska na tento významný den připravily řetězové online čtení z knih, které se vážou k jejich sbírkám, expozicím, výstavám nebo připravovaným akcím. Pohádky, úryvky ze vzpomínkových knih i detektivního románu muzeum ve čtvrtek odpoledne zveřejní na Facebooku a YouTube.

Kraj pořídí 37 nových vlaků, začnou jezdit do roku 2022 a design už mají vybraný

nove vlaky Jmk designBrno, 23. dubna 2020 – Na páteřní regionální železniční linky S2 a S3 vyrazí nejpozději v průběhu roku 2022 37 nových železničních jednotek pořízených do vlastnictví Jihomoravského kraje. Zatímco o jejich technické výbavě bylo rozhodnuto již během výběrového řízení, o jejich designu hlasovali nedávno krajští radní. Ze čtyř navrhovaných variant vybrali po doporučení zastupitelů provedení v bílé a magenta, které se odkazuje k barvám a vizuálnímu stylu nového krajského loga.

Stavba 2,6 kilomentru dlouhé cyklostezky přes Nové Mlýny má zelenou

cyklista nove mlynyBrno, 23. března 2020 – Projekt 2,6 kilometrů dlouhé cyklostezky při silnici I/52 přes vodní dílo Nové Mlýny má zelenou. Krajští radní rozhodli o výběru jejího zhotovitele, kterým se stala Společnost Cyklostezka Nové Mlýny, kterou tvoří společnosti EUROVIA CS a FIRESTA-Fišer. Stavba cyklostezky by měla být zahájena v nejbližších dnech, její dokončení je naplánováno na červen 2021. „V následujícím období budeme v rámci krajského rozpočtu velmi zvažovat, které projekty finančně podpoříme. Ale právě toto je příklad projektu, kdy s ohledem na výši získané dotace a na propojení stezky s opravou páteřní komunikace, by bylo neekonomické její výstavbu nepodpořit,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Podle výzkumu většina rodičů vzdělávání doma během epidemie zvládá

domaci vzdelavani rodic diteBrno, 17. dubna 2020 - Na vzdělávání doma v době nouzového stavu se zaměřilo výzkumné šetření uskutečněné prostřednictvím webu České televize. Odborníci na pedagogiku jeho pomocí zjišťovali, jak rodiče zvládají svoji novou roli domácích učitelů. Z výzkumu vyplývá, že většina rodičů vzdělávání doma v zásadě zvládá. Rodiče uvádějí, že jim ale chybí zkušenosti a kompetence učitelů, mají doma jen omezené zdroje k výuce a často by potřebovali trochu více času.

Lesní podnik Mendelovy univerzity vysadí půl milionu stromů

zalesnovani-2 mendeluBrno, 17. dubna 2020 - Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny zahájil po skončení zimní sezóny jedno z nejrozsáhlejších zalesňování posledních let. Důvodem je kůrovcová těžba. Lesníci společně se studenty mateřské Mendelovy univerzity v Brně chtějí na jaře do konce dubna vysadit asi půl milionu sazenic na ploše 72 hektarů. Za celý letošní rok to bude 800 tisíc sazenic na ploše 104 hektarů. Uměle osázená plocha v posledních letech roste, loni to bylo 46 hektarů a o rok dříve jen 30. Změny souvisí s klimatickou změnou.

Obce mohou v soutěži Náš evropský projekt vyhrát až 75 tisíc korun

detske hriste nas evropsky projektBrno, 7. dubna 2020 - Nová čistička odpadních vod, opravený kostel, hřiště pro děti, zrekonstruované koupaliště či záchrana jedinečného lokálního biotopu – i takto rozdílné mohou být projekty nominované do třetího ročníku soutěže Náš evropský projekt. Cílem soutěže, určené pro města, městské části a obce, je i letos ocenit zajímavé realizace vzniklé na jejich území a podpořené z evropských fondů. O tom, kdo v soutěži uspěje, přitom rozhodne v internetovém hlasování široká veřejnost. Tři vítězné obce si rozdělí celkem 150 tisíc Kč na uspořádání obecní slavnosti, speciální cena čeká i na projekt s největším absolutním počtem hlasů. Přihlásit se do soutěže je možné až do 30. dubna.

Strana 5 z 554