„Odhadujeme mezikvartální tempo růstu HDP ve třetím čtvrtletí na 0,4 procenta,“ uvedl analytik Komerční banky (KB) Marek Dřímal. Jeho předpoklad se kryje s poslední prognózou Evropské komise.
Prognóza agentury Moody´s je o desetinu procentního bodu optimističtější a předpovídá českému HDP ve třetím čtvrtletí mezikvartální růst o půl procenta.
V meziročním srovnání by pak měl růst HDP podle KB celkově zpomalit na 1,8 procenta, stejný vývoj předpokládá i Markéta Šichtařová z Next Finance.
„Pro rok 2011 očekáváme růst v intervalu 1,8 – 1,9 procenta. V roce 2012 předpokládáme pro růst HDP rozmezí -0,5 až 0,1 procenta,“ uvedla Šichtařová pro agenturu Madiafax. Odhad České národní banky počítá pro letošní rok s růstem HPD dvě procenta, prognóza ministerstva financí je ještě o 0,1 procentního bodu vyšší. V příštím roce si česká ekonomika podle ČNB polepší o 1,2 procenta, ministerstvo financí předpokládá jedno procento.
Analytici se shodli v tom, že tahounem růstu budou především zásoby, zatímco spotřeba domácností by měla stagnovat.