Umístění: Jižní Morava Ekonomika ČSÚ: Na jižní Moravě zdražila většina potravin, nejvíce rajčata

ČSÚ: Na jižní Moravě zdražila většina potravin, nejvíce rajčata

rajcata250Brno, 14. října 2011 (MEDIAFAX) - Obchodníci na jihu Moravy zdražili během uplynulých čtyř týdnů především rajčata, s cenou dolů šly nejvíce papriky. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).V kraji mezi 13. zářím a 11. říjnem 2011 zdražilo 18 z 26 sledovaných potravin, osm jich naopak zlevnilo.

Nejvýraznější zdražení statistici na jihu Moravy zaznamenali u rajčat, a to o 35,64 procenta na 32,86 Kč/kg. To je lehce nad celostátním průměrem. Zákazníci si však připlatí například i za hovězí maso, vepřovou pečeni, vejce, máslo, mouku, těstoviny, chléb či pečivo.

Nejvíce poklesla cena paprik, a to o 15,48 procenta. Kilogram lze koupit za 36,76 Kč, což mírně pod celostátním průměrem. Obchodníci upravili směrem dolů například i ceny mléka, eidamské cihly, cukru či piva.

Za poslední čtyři týdny obchodníci v České republice nejvíce zdražili rajčata, a to o 37,81 procenta na 32,04 Kč za jeden kilogram. Dražší jsou i pomeranče, těstoviny, mouka, máslo, vejce, mléko či kuchaná kuřata. Nejvíce naopak zlevnily papriky, a to o 14,63 procenta na 39,86 Kč za kilogram. Spolu s paprikami snížili čeští obchodníci například i cenu brambor, cukru, pečiva, rýže, rostlinného másla či eidamské cihly.

Libor Popela

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci